پنج نامزد نهایی چهره سال هنر انقلاب اسلامی معرفی شدند/ تشریح دو رویداد دیگر

در نشستی خبری پنج نامزد نهایی چهره هنر انقلاب اسلامی معرفی شدند.

پنج نامزد نهایی چهره سال هنر انقلاب اسلامی معرفی شدند/ تشریح دو رویداد دیگربه گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری صبا، نشست خبری «هفته هنر انقلاب اسلامی» دوشنبه ۱۶ فروردین با حضور مجدالدین معلمی دبیر هفته هنر انقلاب اسلامی، مسعود شجاعی طباطبایی دبیر مسابقه بین‌المللی فلسطین تنها نیست، سید مرتضی دارابی دبیر هنرواره ملی روایت جهاد، در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد.

اعلام نام پنج نامزد نهایی چهره هنر انقلاب اسلامی

معلمی با بیان اینکه امسال ششمین سالی است که به معرفی هنرمندان انقلاب اسلامی سال می‌پردازیم، گفت: در طول سال آکادمی ما که مجموعه‌ای از کارشناسان و پیشکسوتان این حوزه هستند روی آثار و فعالیت‌های تولیدی نظارت می‌کنند و آثاری را که بیشتر دیده شده، محبوب بوده یا جریان‌سازی کرده و جنبه آموزشی داشته است به نظرسنجی بین اعضا می‌گذارند.

او با اعلام نام ۱۴ نامزد اعلام شده، پنج نامزد نهایی را معرفی کرد: انقلاب برای ما فقط انقلاب ۵۷ نیست بلکه هنرمند باید با دغدغه و مسایل روز آشنا باشد و واکنش نشان دهد. محمدرضا دوست محمدی، جلیل سامان، افشین علا، وحید یامین پور و علی محمد مودب نامزدهای نهایی اعلام شدند و قرار است نفر نهایی در اختتامیه این مراسم در ۲۳ فروردین معرفی شود.

دبیر هفته هنر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه امسال به دلیل شیوع ویروی کرونا با شرایط سختی به انتخاب این چهره‌ها رسیده اند، عنوان کرد: سال گذشته، سال سختی برای هنرمندان بود زیرا مهم‌ترین فضاها برای عرضه آثار مانند سینما، کنسرت و گالری‌ها تعطیل بودند. اما دستاوردی که برای ما داشت این بود که توجه هنرمند به رسانه‌های جدید بیشتر جلب شد و ارائه آثار فقط به فضاهای فیزیکی و سنتی محدود نبود. تولیدات مرتبط با موضوع کرونا، آثار هنری مربوط به سالگرد شهید قاسم سلیمانی و محرم سال ۹۹ از جمله آثاری بود که به آن توجه شد.

وی افزود: در سال ۹۸ به دلیل شیوع ویروس کرونا و ممنوعیت تجمعات نتوانستیم چهره هنر سال انقلاب اسلامی را معرفی کنیم و در افتتاحیه این جشنواره به معرفی چهره سال ۹۸ می‌پردازیم.

حضور ۶۶ کشور در مسابقه «فلسطین تنها نیست»

در ادامه نشست شجاعی طباطبایی درباره مسابقه «فلسطین تنها نیست» که در سه حوزه کارتون، کاریکاتور و پوستر برگزار می‌شود، توضیح داد: ابتدا فراخوان این مسابقه در آذر ماه سال گذشته اعلام شده بود. بعد از صحبت‌های رییس جمهوری فرانسه مبنی بر حمایت از کاریکاتوریست‌هایی که به پیامبر اسلام توهین کردند، مقام معظم رهبری فرمودند که مساله اصلی، سازش کشورهای عربی با رژیم اسراییل است و به همین دلیل ما روی این موضوع متمرکز شدیم.

این کاریکاتوریست اعلام کرد: تیم داوری ما متشکل از دو تیم داخلی و خارجی است. چهار داور از کشورهای مالزی، ایتالیا، لهستان و برزیل حضور دارند و داوران داخلی ما عبارتند از محمد خزایی، عباس ناصری، سعید صادقی، مسعود ضیایی و خودم.

وی افزود: ۶۹۰ نفر در این مسابقه شرکت و بیش از ۳۰۰۰ اثر به دبیرخانه ارسال شد. همچنین حضور هنرمندانی از ۶۶ کشور به این مسابقه نشان از اهمیت و اعتبار این جشنواره است. در کل ۴۵۶ اثر روی سایت بارگذاری شده است که به زودی به شکل کاتالوگ ارایه می‌شوند.

سید مرتضی دارابی نیز درباره ایده برگزاری هنرواره ملی جهاد اظهار کرد: بنای این اتفاق از صحبت‌های رهبر انقلاب در دیدار با کادر درمانی شکل گرفت که فرمودند ای‌کاش کسانی بودند همانند شهید مرتضی آوینی که از خودگذشتگی‌های کادر درمان در دوران کرونا را روایت می‌کردند.

وی در پایان توضیح داد: قرار شد در این هنرواره در بخش‌های تجسمی، ادبیات، موسیقی و هنرهای تصویری مبارزه و مقابله با ویروس کرونا را از زبان هنر روایت کنیم. همچنین در حوزه رسانه در بخش گزارش‌های خبری مکتوب و تصویری هم آثاری وجود دارد. در مجموع ۵۵۴۰ اثر دریافت کردیم که با همکاری وزارت آموزش و پرورش آثار بخش دانش‌آموزی هم به آن اضافه شد. اختتامیه و اعلام افراد برتر این هنرواره ۲۱ فروردین در تالار اندیشه حوزه هنری خواهد بود.

هر ساله، هفته سوم فروردین ماه همزمان با سالروز شهادت سید مرتضی آوینی (۱۹ فروردین) که به عنوان «هفته هنر انقلاب» نامگذاری شده است که در این ایام طی مراسمی چهره سال هنر انقلاب معرفی می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم