نمایشگاه عکس «سفره‌های هفت‌سین» افتتاح شد/ تجلیل از پزشک هنرمند مدافع سلامت

نمایشگاه عکس «سفره‌های هفت‌سین» و موزه عکاسی ایران با تجلیل از پنج هنرمند پیشکسوت و پزشک هنرمند مدافع سلامت در مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی تهران افتتاح شد.

نمایشگاه عکس «سفره‌های هفت‌سین» افتتاح شد/ تجلیل از پزشک هنرمند مدافع سلامتبه گزارش صبا به نقل از روابط عمومی نمایشگاه، نمایشگاه عکس «سفره‌های هفت‌سین» هم‌زمان با گشایش بزرگ‌ترین موزه عکاسی ایران در مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی تهران عصر دوشنبه ۲۵ اسفندماه افتتاح شد.

در این مراسم، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، سید عباس عظیمی مدیر برج آزادی، محمدصالح حجت‌الاسلامی دبیر و صاحب امتیاز مسابقات عکاسی سفره‌های ایرانی اسلامی، حسین عطارچیان هنرمند خوشنویس پیشکسوت و طراح لوگوی مسابقات عکاسی سفره‌های ایرانی اسلامی، داریوش ارجمند بازیگر پیشکسوت، محمدعلی جدیدالاسلام، محمد صیادصبور، افشین بختیار، امیرعلی جوادیان عکاسان پیشکسوت، صفا آقاجانی، منیژه آرمین و جمع دیگری از هنرمندان پیشکسوت حضور داشتند.

نمایشگاه عکس «سفره‌های هفت‌سین» شامل ۶۲ تابلو از ۴۷ هنرمند است که در تالار آیینه برج آزادی به نمایش درآمد. این نمایشگاه منتخبی از آثار برگزیدگان پنج دوره مسابقات عکاسی از سفره‌های هفت سین است که از جمله هنرمندانی که آثارشان در این نمایشگاه حضور دارد می‌‌توان به حسن غفاری و آلفرد یعقوب‌زاده اشاره کرد.

تجلیل از پزشک هنرمند مدافع سلامت به نمایندگی از کادر درمانی کشور

در بخشی از این مراسم، مراسم تکریم و تجلیل از نرگس رادمان پزشک هنرمند عکاس و مدافع سلامت نیز که یکی از عکس‌هایش در نمایشگاه سفره‌های هفت‌سین روی دیوار رفته است، برگزار شد.

از آنجایی که نرگس رادمان به دلیل شیفت کاری در بیمارستان نتوانست در این مراسم حاضر شود، همسر و دخترش تندیس و لوح تقدیر مسابقات عکاسی از سفره‌های ایرانی اسلامی را دریافت کردند.

سپس، محمدصالح حجت‌الاسلامی دبیر و صاحب امتیاز مسابقات عکاسی ایرانی اسلامی در سخنانی بیان کرد: صحبت کردن در محضر کسانی که در لحظه لحظه زندگی‌شان، ثبت فرهنگ و هنر و زیبایی‌های جهان هستی است، سخت است بنابراین تصمیم گرفتم متن تجلیل از هنرمند عکاس و مدافع سلامت به نمایندگی ازت مام کادر درمان کشور قرائت کنم.

وی در ادامه گفت: « هنرمند التیام گر روح است و طبیب درمان گر جسم؛ فرهنگ روح هویت در کالبد جامعه است و هنرمند ممد حیات فرهنگی در امتداد تاریخ.

بی تردید در این شرایط حساس هر قدمی که برای تامین، حفظ و ارتقای سلامت جامعه از یک سو و ثبت و ضبط ارزش‌های فرهنگی  و هنری کشور عزیزمان از سویی دیگر برداشته می شود، بر ذهن بیدار و قاموس ماندگار تاریخ نگاشته خواهد شد.

قلم و زبان، قاصر از سپاسگزاری از فرهیختگانی است که به سلامت و بالندگی جامعه اندیشیده و برای رفع مشکلات آن آستین همت بالا زده‌اند.

تجلیل از طبیبی هنرمند به نمایندگی از هزاران مدافع سلامتِ کشور، در زمانه‌ای که هجمه مرگبار موجودی نادیدنی، جهان را در برگرفته، انجام وظیفه و مایه مباهاتِ همه و به ویژه ما در دبیرخانه مسابقات فرهنگی هنری سفره‌های ایرانی اسلامی است. مسابقاتی که در عمر سیزده ساله خود، در تلاش برای حفاظت از میراث فرهنگی و زیبایی‌های زندگی ایران اسلامی در مقابل هجمه مهاجمان ملون جهانی ساز بوده است. مباهات و لذتی که پیش از این در تحسین هنرمندی طبیب، کام مان را شیرین کرد و امروز ما را بر آن داشت که نشان دهیم قدردان همراهیِ هنرمندانه شما در چالشی فرهنگی و سپاسگزار همه کادر درمان کشور در کارزار سلامتِ مردم نازنینمان هستیم.

ما به این صبر و استقامتتان                                 ای بزرگان عشق مدیونیم

باتمام وجود پیر و جوان                                      از شما عاشقانه ممنونیم»

حجت‌الاسلامی اظهار کرد: ما از سال ۱۳۸۸ در بخش خصوصی و تقریبا با هزینه شخصی سعی کردیم این مسابقات عکاسی را برگزار کنیم تا به مردم یادآوری کنیم که زیبایی‌هایی در زندگی شان وجود دارد بنابراین چهار موضوع نوروز، رمضان، محرم و یلدا را موضوع ۱۸ مسابقه ملی قرار دادیم. عجیب این است که ۵ دوره مسابقات عکاسی «سفره‌های هفت سین» برگزار کردیم اما موفق نشدیم نمایشگاهی دایر کنیم. عظیمی یک سرمایه اجتماعی دارد و یک دل مهربان و فردی است که مدیریت را بلد است و اجازه نمی‌دهد استعدادها حرام شود.

وی در پایان گفت: این هنری نیست که من داشته باشم، قطعا ما تلاش کردیم آثار هنرمندان عکاس را جمع‌آوری کنیم و وقتی از پتانسیل را با عظیمی در میان گذاشتیم، فرصتی را برای ما فراهم کرد و توانستیم برای اولین بار، نمایشگاه عکس «سفره‌های هفت سین» را به یمن حضور هنرمندان پیشکسوت و در کنار موزه عکاسی برگزار کنیم.

۱۱۰۰ دوربین قدیمی عکاسی

سپس، محمدعلی جدیدالاسلام هنرمند پیشکسوت عکاس که بزرگترین موزه عکاسی ایران در برج آزادی با کلکسیون دوربین و عکس‌های او آغاز به کار می‌کند، در سخنانی گفت: این مجموعه حاصل زحمت ۵۶ ساله من است؛ از سال ۱۳۴۳ اقدام به جمع‌آوری دوربین عکاسی، عکس و شیشه‌های قدیمی کردم و مجموعه‌ای غنی تهیه شد.

وی بیان کرد: متاسفانه در تبریز این مجموعه را قدر ندانستند. این مجموعه من شامل ۱۱۰۰ دوربین قدیمی عکاسی بود اما شهرداری تبریز این دوربین‌ها را با ماشین حمل زباله به من برگرداند که از همان‌جا تصمیم گرفتم این بی‌توجهی را رسانه‌ای کنم.

جدیدالاسلام تصریح کرد: این بار با همراهی دوست خوبم آقای عظیمی میرآبادی توانستم مجموعه‌ای از ۷۰۰ دوربین قدیمی را در بزرگترین موزه عکاسی ایران گردهم بیاورم که اگر او و همرهای بنیاد رودکی نبود این مجموعه نیز جمع نمی‌شد و از این بابت خوشحالم.

سید عباس عظیمی مدیر برج آزادی در این مراسم با انتقاد از شهرداری تهران، به اینکه برج آزادی زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است اشاره کرد و گفت: نمی‌دانم شهرداری برای چه دنبال این است که برج آزادی را از زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجموعه شهرداری منتقل کند. این مجموعه اگر در آن برنامه‌های هنری و فرهنگی اتفاق نیفتد، رونقی نخواهد داشت. در واقع اصل و اساس یک مجموعه هنری حضور هنرمندان و رفت و آمد آنهاست.

وی در پایان برج آزادی را تنها مختص به تهران ندانست و عنوان کرد: امیدوارم دوستانی که ناآگاهانه این بحث را به میان می‌کشند، از این موضع پایین بیایند، به ویژه اینکه چند ماهی است که برج آزادی جولانگاه هنرمندان پیشکسوت شده است.

ادامه مراسم اختصاص به تجلیل از هنرمندان پیشکسوت داشت که از سیدحسن ارژنگ‌نژاد هنرمند نقاش، طراح و مجسمه‌ساز متولد ۱۳۰۰، خسرو حکیم رابط نویسنده و نمایشنامه‌نویس پیشکسوت متولد ۱۳۰۹، ایران درودی هنرمند نقاش، نویسنده و کارگردان متولد ۱۳۱۵، داریوش ارجمند پیشکسوت سینما، تیاتر و تلویزیون متولد ۱۳۲۳ و محمدعلی جدیدالاسلام هنرمند پیشکسوت عکاس متولد ۱۳۳۱ تجلیل شد.

در پایان، نمایشگاه عکس «سفره‌های هفت‌سین» و موزه عکاسی ایران در تالار آیینه مجموعه فرهنگی و هنری موزه برج آزادی افتتاح شد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
تلگرام
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم