حسین کیانی از پروین می‌گوید

حسین کیانی از پروین می‌گوید

حسین کیانی هرچند دغدغه و علاقه بسیاری برای اجرای نمایش «پروین» دارد ولی تاکید می کند تنها در صورتی این نمایش را روی صحنه می‌برد که شرایط مناسبی برای اجرای آن فراهم شود زیرا خسته‌تر و کلافه‌تر از آن است که بخواهد برای اجرای نمایشی بجنگد.

پایگاه خبری تئاتر: این نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر که برای اجرای نمایش «پروین» بر اساس زندگی و شخصیت ادبی پروین اعتصامی، شاعر معاصر، با تئاتر شهر قول و قرار گذاشته است، درباره وضعیت اجرای این نمایش می‌گوید: در آخرین گفتگویی که با مدیر مجموعه تئاتر شهر داشتیم، قرار شد اجرای ما تیر و مرداد سال 1400 در تالار اصلی روی صحنه برود.

او ادامه می‌دهد: برای اجرای این نمایش با تئاتر شهر قرارداد دارم. در آغاز قرار بود نمایش پیش از سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر روی صحنه برود ولی به دلیل تعطیلی تئاتر، این اجرا میسر نشد و در صحبت بعدی، قرار شد تیر سال آینده بعد از انتخابات ریاست جمهوری، اجرای آن را آغاز کنیم و تا مرداد ماه و پیش از ماه محرم ادامه داشته باشد.

کیانی با تاکید بر لزوم حمایت از نمایش‌هایی مانند «پروین» که درباره یکی از مفاخر ملی و فرهنگی کشورمان است، اضافه می‌کند: انتظار می‌رود وقتی کسی به سمت این گونه درام‌های چهره‌نگارانه می‌رود، شرایطی برایش فراهم شود تا با دغدغه کمتری به کارش بپردازد. بنابراین اگر شرایط، مساعد نباشد، اجرای این کار را به صلاح نمی‌دانم چون به کیفیت نمایش لطمه وارد می‌شود. با این وصف اگر از نظر زمان اجرا و همین طور تامین منابع مالی، شرایط درخوری فراهم نشود، از اجرای این اثر چشم‌پوشی می‌کنم چون هم به نمایشنامه خودم آسیب وارد می‌شود و هم به آن چهره فرهنگی و ملی.

این مدرس تئاتر یادآوری می‌کند: می‌توان کارهای جمع و جور و مختصر را با یک شرایط حداقلی اجرا کرد ولی برای نمایش «پروین» باید شرایطی ایجاد شود که بتوان حق مطلب را ادا کرد.

او این نمایش را نوعی اثر بینا رشته‌ای می‌داند و می‌گوید: این نمایش به دلیل پرداختن به یک چهره ادبی، کاری بینا رشته‌ای است و تماشاگران بیشتری می‌توانند در دیدن آن سهیم شوند. ضمن اینکه معتقدم اگر در شرایط مناسبی اجرا شود، مورد توجه بسیاری از مسئولان فرهنگی قرار خواهد گرفت و می‌تواند اتفاقات خوبی را رقم بزند.

کیانی با بیان اینکه در حوزه ادبیات و فرهنگ خود، شخصیت‌های اثرگذار پرشماری داریم، اضافه می‌کند: درام پرتره‌نگارانه می‌تواند ارزش‌های این گونه شخصیت‌ها را به تماشاگران منتقل کند. اجرای این گونه درام‌ها رسم خوبی در بسیاری از کشورهاست و می‌بینیم آثاری را درباره مفاخر ملی و فرهنگی و هنری خود خلق می‌کنند. خوب است در ایران هم این گونه آثار بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد. همه هدف من نیز از نگارش و اجرای این نمایشنامه، شناساندن بیشتر این شخصیت فرهنگی و ادبی است.

او که علاقه‌مند به اجرای نمایش بر اساس زندگی و شخصیت چهره‌هایی مانند نسیم شمال و میرزاده عشقی هم هست، ابراز تاسف می‌کند: ندیده‌ام درباره چنین شخصیت‌هایی رمانی نوشته شده باشد در حالیکه اینان افرادی اثرگذار بوده‌اند و می‌توان به کمک آثار دراماتیک، آنان را به نسل‌های بعدی معرفی کرد.

کیانی ادامه می‌دهد: اثرگذاری درام تاریخی بیش از کتاب‌های تاریخ ادبیات است چراکه آن گونه کتاب‌ها، مخاطب محدودتری دارند همچون چهره‌های دانشگاهی، پژوهشگران یا علاقه‌مندان به تاریخ ولی درام‌های تاریخی طیف گسترده‌تری از مخاطبان را جذب می‌کنند.

او که امیدوار است درایت کافی برای حمایت از این نمایش وجود داشته باشد، تاکید می‌کند: میزان خستگی و کلافگی ما آن قدر هست که اگر شرایط مناسبی برای اجرای این نمایش فراهم نباشد، از این کار صرف‌نظر می‌کنم چراکه روحیه خستگی ناپذیر ما فرو کاهیده و دیگر حوصله‌ و انگیزه‌ای برای جنگیدن و دویدن برای تامین منابع مالی وجود ندارد.

حسین کیانی در پایان می‌گوید:بندرت درام‌های چهره‌نگارانه موفق داشته‌ایم بنابراین حمایت از این نمایش می‌تواند انگیزه و دورنمایی ایجاد کند و امیدوارم چنین شود.

برای مشاهده دیگر اخبار سینما اینجا کلیک کنید

برای مشاهده دیگر اخبار تئاتر اینجا کلیک کنید

منبع:/http://www.teater.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر هنرآموز
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم