fa
ar tr en fa fr ru tr
لیلیت با بیش از ۴۰ هزار بازدید در هر شبانه روز از سراسر ایران و جهان و حضور در صفحه نخست جستجوی گوگل، توانسته جایگاه ارزشمندی را برای اهالی هنر فراهم نماید.
رزرو نمایشگاه〕 〔ثبت اهالی هنر〕 〔تبلیغات〕 〔فراخوان و رویداد
لیلیت ثبت شده در اداره مالکیت معنوی سازمان اسناد و املاک کشور می‌باشد. 
fa
ar tr en fa fr ru tr

هشدار درباره بزهکاری‌های سازمان‌دهی‌ شده در حریم «تئاتر شهر»

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
برگزاری نمایشگاه «حس ناب زندگی» آثار نقاشی خانم مریم عبدالملکی
برگزاری نمایشگاه «سرشت هست» آثار نقاشی خانم لاله علی عابدی
برگزاری نمایشگاه «زیبای سخت» آثار مجسمه آقای عباس یعقوبی
برگزاری نمایشگاه «آینده گذشته است» آثار نقاشی آقای بهادر قشقایی
برگزاری نمایشگاه «ماری پوسا» آثار نقاشی خانم مریم شجاعی
اینستاگرام گالری لیلیت

امیر دژاکام از برخی اظهارنظرها مبنی‌بر اینکه تعیین حریم در اطراف تئاتر شهر مانعی برای حضور مردم در این مجموعه است، انتقاد و تأکید کرد هدف از تعیین حریم، ایجاد فضایی امن برای مردم است.

پایگاه خبری تئاتر: امیر دژاکام نویسنده و کارگردان تئاتر که این روزها نمایش «ایوب خان» را در سالن چهارسوی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه برده است، از جمله چهره‌های با سابقه تئاتری است که طی حدود ۴ دهه فعالیت، بیشترین آثار خود را در سالن‌های مجموعه تئاتر شهر اجرا کرده است.

دژاکام معتقد است موضوع فرهنگی و غیرفرهنگی بودن فضای پیرامون مجموعه تئاتر شهر را باید کنار بگذاریم زیرا در حال حاضر موضوع فراتر از اینها است و اطراف تئاتر شهر در سایه این بنای هنری تبدیل به مأمن امن خرده خلاف‌های جامعه شهری شده است.

به اعتقاد این کارگردان تئاتر این امر به دلیل فاصله و ارتفاع محیط پیرامون تئاتر شهر از خیابان‌های مجاور است، ضمن اینکه به همین دلیل پلیس سواره نیز در آن تردد نمی‌کند و چون مجموعه‌ای تئاتری است همه افراد اطراف آن به عنوان هنرمند یا مخاطبان تئاتر قلمداد می‌شوند، همچنین گوشه‌ها و زوایایی نیز در اطراف و زیر بنا وجود دارد که از دید خارج است.

این کارگردان با سابقه تئاتر درباره وضعیت پیرامون مجموعه تئاتر شهر گفت: الان اطراف مجموعه تئاتر شهر تبدیل به محیطی شده که تجمع‌های ناهنجار شهری در آن اتفاق می‌افتد. اول باید فکری برای این ناهنجاری‌ها کرد تا از سطح جامعه به صورت عمومی و کلی حل شود.

ناهنجاری‌ها در حریم «تئاتر شهر»

وی درباره وضعیت و ناهنجاری‌های اطراف تئاتر شهر توضیح داد: گروه خاصی از آقایان و گروه خاصی از خانم‌ها با رفتارهای مشخص در اطراف تئاتر شهر جمع شده و ناهنجاری‌هایی را به وجود آورده‌اند. بچه‌های تئاتری به هنگام خروج از تئاتر شهر تا خیابان واقع در ضلع جنوبی مجموعه را به سرعت طی می‌کنند و حتی می‌دوند زیرا تردد در آن فضا با ترس و لرز همراه است. چند وقت پیش بود که تلفن همراه یکی از بچه‌ها در ضلع جنوبی مجموعه تئاتر شهر به سرقت رفت و سارق به راحتی فرار کرد.

دژاکام متذکر شد: یک سری بزهکاری در محیط اطراف تئاتر شهر در حال رخ دادن است که باید جلوی این وضعیت گرفته شود. خانواده‌ای که یک مرتبه با این وضعیت در پیرامون مجموعه تئاتر شهر مواجه شود بار دوم به این مجموعه نمی‌آید. مردمی نیز که از کنار مجموعه عبور می‌کند و با تئاتر آشنا نیست، با دیدن محیط پیرامون تئاتر شهر و ناهنجاری‌هایی که در آن رخ می‌دهد درباره داخل این بنا نیز تصورات نادرستی پیدا می‌کند.

کارگردان نمایش‌هایی چون «ضیافت شیطان» و «مرد نیک» با بیان اینکه ناهنجاری‌های پیرامون مجموعه تئاتر شهر خیلی زیاد و این فضا تبدیل به پاتوقی برای ناهنجاری‌ها شده است، اظهار کرد: از طریق شهرداری، بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر و نهادها و مراکز دیگر باید فکری برای رفع کردن ناهنجاری‌های شکل گرفته در اطراف مجموعه تئاتر شهر بشود که این اقدامی بلندمدت است.

«تئاتر شهر» پارک نیست

وی در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه تئاتر شهر پارک نیست بلکه ساختمانی ملی است که متأسفانه به اشتباه پارک قلمداد شده است، یادآور شد: زمین‌های اطراف نیز متعلق به تئاتر شهر است و در این زمینه اسناد رسمی وجود دارد. این مجموعه در ابتدا دارای یک حریم امن بود و نگهبانی داشت و بعد از معرفی وارد محوطه تئاتر شهر می‌شدید. برداشته شدن حریم تئاتر شهر اشتباه بوده است. مطلع هستم که وزارت میراث فرهنگی با حریم تئاتر شهر موافق است و نیاز است که شهرداری تهران با دستور شهردار تهران در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهد.

دژاکام تأکید کرد: باید به داد مجموعه تئاتر شهر رسید و فضای پیرامون مجموعه تغییر پیدا کند و تبدیل به فضایی امن برای خانواده‌ها و مردم بشود.

وی در پاسخ به اظهار نظرها و انتقادات برخی از معماران و سخنگوی شورای شهر در خصوص اینکه ایجاد حریم برای مجموعه تئاتر شهر مانعی برای حضور مردم در فضا و مجموعه تئاتر شهر است، یادآور شد: ما راجع به بزهکاری ساماندهی شده در اطراف تئاتر شهر و همچنین یک بنای ملی صحبت می‌کنیم. چرا شورای شهر نگهبانی دارد و بین خود و مردم فاصله انداخته است؟ چرا سازمان‌ها و مراکز مختلف حریم دارند؟ بله در اطراف تئاتر شهر یک حصار یا حائل زیبا نصب می‌شود تا مردم وارد آن شوند نه قاچاقچی‌های مواد مخدر و بزهکاران.

این هنرمند با سابقه تئاتر افزود: هنرمندان عمر خود را برای مردم سپری کرده و عاشق مردم هستند و فاصله‌ای بین خود و هنرمندان قائل نیستند. اینکه محیط اطراف تئاتر شهر روی بزهکاران، افراد دگرباش و قاچاقچیان بسته شود به معنای بستن فضای تئاتر شهر روی مردم است؟ این چه استدلالی است؟ مردم می‌خواهند در محوطه تئاتر شهر به همراه خانواده و دوستان خود در محیطی امن با آرامش اوقات خود را سپری کنند.

دژاکام در پایان سخنان خود تصریح کرد: بسامان شدن فضای پیرامون مجموعه تئاتر شهر چه ایرادی دارد که برخی بیرون گود ایستاده‌اند و با این موضوع مخالفت می‌کنند؟ سخنگوی محترم شورای شهر به هنگام غروب به مدت ۱۰ دقیقه زمان خود را در اطراف مجموعه تئاتر شهر سپری کند تا متوجه شود آیا وجود حریم در اطراف تئاتر شهر به معنی جدا کردن فضا از مردم است یا جلوگیری از بزهکاری ساماندهی شده.

برای مشاهده دیگر اخبار سینما اینجا کلیک کنید

برای مشاهده دیگر اخبار تئاتر اینجا کلیک کنید

منبع:/http://www.teater.ir

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email