هیات داوران جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر معرفی شدند/ ارایه پروژه محمود کلاری

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
برگزاری نمایشگاه «حس ناب زندگی» آثار نقاشی خانم مریم عبدالملکی
برگزاری نمایشگاه «سرشت هست» آثار نقاشی خانم لاله علی عابدی
برگزاری نمایشگاه «زیبای سخت» آثار مجسمه آقای عباس یعقوبی
برگزاری نمایشگاه «آینده گذشته است» آثار نقاشی آقای بهادر قشقایی
برگزاری نمایشگاه «ماری پوسا» آثار نقاشی خانم مریم شجاعی
اینستاگرام گالری لیلیت

دبیر هجدهمین دوره جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر در نشستی تک نفره به تشریح جزییات هجدهمین دوره این 2 رویداد پرداخت.

هیات داوران جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر معرفی شدند/ ارایه پروژه محمود کلاریبه گزارش صبا، سیف‌اله صمدیان دبیر هجدهمین دوره جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر در نشست یک‌نفره‌اش برای اهالی رساله ویدیویی را منتشر کرده است تا جزییات هجدهمین دوره جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر را تشریح کند.

وی در ابتدای این ویدیو توضیح داد: برای برگزار شدن و یا نشدن جشن تصویر سال ما هم مثل دیگران شک داشتیم اما فکر کردیم با رعایت‌های اصولی، خطر دورهم جمع شدن‌ها را پایین بیاوریم. اولین موردی که با آن مواجه بودیم، این بود که امسال نسبت به سال گذشته ممکن است آثار کمتری ارسال شود اما خوشبختانه برعکس شد یعنی انگار یک عده‌ که فضای کارشان محدود‌تر شد، با دوربین‌هاشان به‌ویژه در بخش موبایلی کارهایی انجام دادند که بسیار بیشتر از گذشته بود. بنابراین می‌توانیم با قاطعیت قابل قبولی بگویم که امسال هم به‌نوعی تصویرِ سال گذشته‌ ایران را در دل نمایشگاه تصویر سال خواهیم داشت چه در قالب عکس چه در کاریکاتور و چه به‌صورت پوستر و جشنواره فیلم تصویر که آن هم در هجدهمین سال برگزاری طبیعتا در همین فضاها کار خود را انجام داده است و امیدواریم که همچنان خوب پیش برود.

دبیر جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر ادامه داد: طبق معمول هر ساله با همراهی خانه هنرمندان ایران به‌عنوان یک کار مشترک بین جشن تصویر سال و خانه هنرمندان هجدهمین دوره جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر روز هفتم اسفند ۱۳۹۹ از ساعت ۱۶ آغار می‌شود. برای دوری از تجمع زیاد، برنامه‌ای برای افتتاحیه نداریم و امیدواریم برنامه‌ریزی‌ها به شکلی پیش برود که در روزهای بعدی تا ۲۶ اسفند به‌صورت رسمی گالری‌ها دایر بماند و با تدبیری که خانه هنرمندان اندیشیده، قرار است که این نمایشگاه در ایام نوروز ۱۴۰۰ نیز برای ساکنان تهران و  گردشگرانی که وارد تهران می‌شوند برپا بماند البته همه چیز به شرایط کرونایی در کشور بستگی دارد.

صمدیان درباره حضور مخاطبان در بازدید از نمایشگاه و تماشای فیلم‌های جشنواره فیلم تصویر مطرح کرد: قرار است حضور در گالری‌ها در روز نخست با حضور تعداد محدود یعی حداکثر ۱۰ نفر باشد و پس از تخلیه گالری‌ها ۱۰ نفر بعدی وارد شوند. بازدید در روزهای عادی هم که تعداد آن‌قدر فشرده نخواهد بود.

وی ادامه داد: برای سالن‌های سینما همانند قبل پروتکلی اعلام شده اما ما سعی کرده ایم باز آن را محدودتر کنیم و با ظرفیت بیست و پنج تا سی درصد فیلم‌ها را نمایش دهیم.

اهدای چهارمین «جایزه وحید ابد» به عکاس منتخب مطبوعاتی سال

دبیر جشن تصویر سال با اشاره به بخش‌های مختلف نمایشگاه تصویر سال که طبق روال هرساله شامل بخش عکس‌های مستند اجتماعی، خبری، ورزشی، هنر و هنرمندان و خلاقه (نگاهی دیگر) آثار هنرمندان را در ۲ بخش آزاد و جوانان زیر ۲۵ سال خواهد بود از جایزه‌ جوانان زیر ۲۵ سال به نام محسن رسول‌اف گفت.

وی همچنین با اشاره به بخش کارتون‌های مطبوعاتی ایران بیان کرد: این بخش از پنج سال پیش به آثار چاپ‌شده کارتون و کاریکاتور در مطبوعات ایران اختصاص داده شده که نمایشگر و بیانگر نگاه کاریکاتوریست‌ها در ارتباط با مسایلی‌ است که در ایران و جهان اتفاق می‌افتد. آثار این بخش را آروین گردآوری می‌کند و از میان دو سه هزار اثر جمع‌آوری شده، هیات داوران بخش کاریکاتور آثار را به حدود صد تا صدوبیست اثر می‌رسانند که آن‌ها را در نمایشگاه تصویر سال ارایه می‌کنیم.

به گفته صمدیان، چهارمین «جایزه وحید ابد» نیز برای عکاس منتخب مطبوعاتی سال که نقش و فعالیت ویژه‌ای را در رویدادهای مهم ایران و جهان داشته است، در هجدهمین دوره‌ جشن تصویر سال اهدا می‌شود.

کتاب عکس‌های «ایران ما» از کتاب‌های مرجع درباره‌ ایران خواهد بود

دبیر جشن تصویر سال توضیح داد: ۲ بخش دیگری که حدود هفت سالی‌ست به بخش‌های ثابت تصویر سال اضافه شده، بخش ویژه مسابقه عکس «ایران ما» است که امیدواریم در آینده ای نزدیک کتابش چاپ و منتشر شود. کتاب عکس‌های «ایران ما» از کتاب‌های مرجع درباره‌ ایران خواهد بود.

صمدیان درباره‌ بخش عکس‌های موبایلی به عنوان بخش ویژه‌ای که چندسالی‌ست با استقبال شرکت‌نندگان مواجه شده است، خاطرنشان کرد: این روزها ممکن است در خانه‌های همه‌ مردم مجسمه‌ساز، نقاش و موزیسین نداشته باشیم اما قطعا دو سه نفر موبایل به دست و عکاس آماتور چه نیمه حرفه‌ای و یا حرفه‌ای داریم که میلیاردها عکس در طول روز در جهان ثبت می‌کنند. ما این بخش را که به‌عنوان مسابقه برگزار می‌کنیم و همه‌ سنین می‌توانند در آن شرکت کنند. این یکی از بخش‌های جذاب جشن تصویر سال است که امسال همانطور که گفتم پربارتر شده است.

ارایه ۶ پروژه عکاسی منتخب سال به‌صورت مالتی مدیا

وی در ادامه عنوان کرد: امسال نیز شش پروژه عکاسی منتخب سال داریم که به‌صورت مالتی مدیا ارایه می‌شوند. محمود کلاری عکاس و مدیر فیلمبرداری به دلیل حضوری که از سال گذشته در نیویورک داشته‌ است، پروژه «نیویورک ۲۰۲۰» را با عکس‌های موبایلی ارایه می‌کند. آلفرد یعقوب‌زاده فتوژورنالیسم پروژه درجه یکی را با نام «پاریس به وقت کرونا» را برای تصویر سال فرستاده است. همچنین پروژه دیگر مربوط به عکاسی سینماست که سحاب زری‌باف با مجموعه عکس‌های فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی، فیلم «اشباح» ساخته داریوش مهرجویی و نیز فیلم «ایستاده در غبار» ساخته محمدحسین مهدویان شرکت می کند.

دبیر جشن تصویر سال افزود: لیلا صبوری عکاس تبریزی پروژه اش را در ۲ بخش ارایه می‌ کند که بخش اول «مادران جنگ» درباره‌ مادرانی‌ست که فرزندان‌شان را در دوران جنگ به دنیا آورده و بزرگ کردند و در بخش دوم «ازدست رفته‌ها» قربانیان و شهدایی هستند که در دوران جنگ جانشان را از دست داده‌اند اما او با استفاده از اپلیکیشن فیس‌اپ آینده‌ای را برای آنها به تصویر درآورده که اگر در زمان حاضر زنده بودند احتمالن به چه صورتی دیده می‌شدند، است. پروژه‌ دیگر مربوط به حبیب به فرشباف با عنوان «از کرانه‌ ارس» با کیوریتوری روشن نوروزی است که کارهای بسیار جالبی از دهه چهل شمسی است. فرشباف در روستاهای آذربایجان آن سال‌ها با دوربین احتمالن لوبیتل در قطع شش در شش از مردم روستا عکس‌هایی را ثبت کرده است. همچنین «عکاسی انتزاعی» عنوان پروژه‌ای‌ست که توسط پژمان حسینی عکاس جوان نوشهری کار شده است که تصاویری از طبیعت را با خلاقیت در زمینه عکاسی انتزاعی دربر می‌گیرد.

۲ بخش ویژه دوره هجدهم

صمدیان درباره ۲ بخش ویژه دوره هجدهم مطرح کرد: «عکاسان از نگاه عکاسان» یکی از این ۲ بخش است که به چهار دهه فعالیت عکاسان ایرانی در شرایط خاص از انقلاب، جنگ و شرایط بحرانی گرفته تا لحظات شاد زندگی روزمره انسان‌ها و مسایل فرهنگی هنری می پردازد. این عکس‌ها با پروژه‌ای که پنج شش سال پیش شروع کردیم کامل شد و امیدوارم که در اولین فرصت نمایشگاه جداگانه‌ای برای این بخش برگزار کنیم اما برگزیدگان و جوایز این بخش را امسال اعلام خواهیم کرد که ۱۰ عکس برگزیده و عکاس برگزیده جایزه خواهند گرفت.

وی ادامه داد: شاه بیت پروژه‌های امسال «جشن نوروز جهانی» است. «جشن نوروز جهانی» بخشی‌ست که با همکاری کمیسیون ملی یونسکو در ایران شروع شد و بعدها با حمایت پروژه‌ تهران ۱۴۰۰ ادامه پیدا کرد. قرار است تصاویر عکاسی، کاریکاتور و پوستری که هنرمندان ایرانی در ایران و در کشورهای دارای جشن نوروز، کار کرده‌اند را یک‌جا در محل فرهنگسرای نیاوران همزمان با عید نوروز ارایه شود. صدو پنجاه اثر در نمایشگاه ارایه می‌شود و یک‌صد تصویر هم در گذرگالری‌های نوروزی واقع در خیابان ولیعصر در ایام نوروز با حمایت پروژه تهران ۱۴۰۰ عرضه خواهد شد.

معرفی هیات داوران

صمدیان در ادامه به معرفی هیات داوران پرداخت و بیان کرد: رخشان بنی‌اعتماد، مجید برزگر و علی قاضی هیات سه نفره‌‌ داوری بخش سینما که را تشکیل می‌دهند. هیات انتخاب فیلم‌ها هم در دو بخش آزاد و جوانان زیر ۲۵ سال را پیروز کلانتری، مونا زندی و ساعد نیک‌ذات برعهده داشتند که از بین حدود ۲۰۰ فیلم ارسالی در بخش آزاد ۹۶ فیلم و در بخش جوانان برای بیست و هفت فیلم را انتخاب کردند. قرار است حدود بیست و هفت فیلم هم در بخش جشنواره ها نمایش داده شوند که داستان سینما هم به‌نوعی گفته شود.

وی ادامه داد: در بخش کاریکاتور کامبیز درم‌بخش، فیروزه مظفری و مهدی کریم‌زاده به عنوان داور حضور دارند. در بخش گرافیک که هرساله داوران این بخش را انجمن طراحان گرافیک ایران معرفی می‌کند، به توافق دوجانبه رسیدیم که سه نفر داور زن داشته باشیم و لادن رضایی، مهدخت دارابی و فاطمه کرکه آبادی کسانی هستند که در داوری امسال شرکت دارند. در بخش عکاسی نیز آثار توسط مسعود زنده‌روح کرمانی، ساعد نیک‌ذات و مهدی قاسمی داوری می‌شود.

یک اتفاق مهم در گالری پاییز

دبیر جشن تصویر سال گفت: در گالری میرمیران نمایش عکس‌های منتخب جشنواره عکس تئاتر عروسکی را خواهیم داشت و در گالری پاییز یک اتفاق مهم ارایه می‌شود که این اتفاق هم به لحاظ موضوع و هم برای شروع همکاری مهم است. موضوع ذور جهان کروناست و امسال در بخش ملی جشنواره عکسی توسط معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه‌ آزاد کیش برگزار شد. عنوانی اعلام شده تصویر کرونا در ایران بود و ما طی یک همکاری که قرار است در سال‌های دیگر هم برای بخش ملی‌ آن تکرار شود، توافق کردیم که ۵۲ اثر منتخب جشنواره عکس که توسط موسسه چشم شیشه‌ای کیش برگزار شده است، در تهران برای بازدید گردشگران نوروزی و این روزهای قبل از عید ارایه کنیم و مطمئنا تصاویری در طبقه اول گالری پاییز نمایش داده می شود که هر بعدی از کرونا را که به ذهن‌تان می‌رسد و یا می‌توانید به آن فکر کنید که به بهترین شکل قرار باشد به تصویر کشیده شود در آن گالری شاهد خواهیم بود.

صمدیان در پایان گفت: برای پروژه چهل سال تهران که با حمایت سازمان زیباسازی شهر تهران انجام شد به دلیل شیوع کرونا نتوانستیم نمایشگاه را در خانه اتحادیه که الان به اسم خانه تهران نامگذاری شده است، برگزار کنیم اما در بخش فیلم، فیلم‌های منتخب را که شامل پنجاه و یک فیلم از آثار فیلمسازان مهم ایران با موضوع شهر تهران تهیه شده بود، نشان دادیم و جوایز بخش فیلم هم تابستان گذشته در محل خانه هنرمندان اهدا شد. حال قرار است با توافق طرفین ۱۴ اسفندماه جاری نمایشگاه در خانه تهران برگزار شود. نمایشگاه این بخش در گالری جدیدالاحداث برگزار می‌شود و برگزیدگان این بخش در سینماتک این مجموعه معرفی و جوایزشان اهدا خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع:/http://khabargozarisaba.com


 

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR