تشریح جزئیات بخش طراحی و ساخت زیورآلات دهمین جشنواره مد و لباس فجر

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
برگزاری نمایشگاه «حس ناب زندگی» آثار نقاشی خانم مریم عبدالملکی
برگزاری نمایشگاه «سرشت هست» آثار نقاشی خانم لاله علی عابدی
برگزاری نمایشگاه «زیبای سخت» آثار مجسمه آقای عباس یعقوبی
برگزاری نمایشگاه «آینده گذشته است» آثار نقاشی آقای بهادر قشقایی
برگزاری نمایشگاه «ماری پوسا» آثار نقاشی خانم مریم شجاعی
اینستاگرام گالری لیلیت

تشریح جزئیات بخش طراحی و ساخت زیورآلات دهمین جشنواره مد و لباس فجر

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، امیرفرزام کریم‌خانی دبیر بخش طراحی و ساخت زیورآلات دهمین جشنواره مد و لباس فجر با اشاره به شرایط خاص شیوع پاندمی کرونا در جهان و تأثیر آن بر کلیه جشنواره‌های این حوزه و اعلام دیرهنگام فراخوان بخش زیورآلات جشنواره فجر، از کمیت و کیفیت آثار ارسالی به جشنواره ابراز رضایت کرد و گفت: استقبال خوبی هم در بخش قطعه ساخته شده و هم در بخش طرح ارائه‌شده به انجام رسیده است.

او از حرفه‌ای‌تر شدن نگاه طراحان زیورآلات به الهام گرفتن از موضوعات جشنواره اشاره و اظهار کرد: با توجه به برگزاری نمایشگاهی که قبل از جشنواره فجر برپا شد و گروه‌هایی که با آن‌ها به‌صورت حرفه‌ای کار کرده‌ایم نگاه‌ها به موضوع نمایشگاه که امسال شهر کاشان است به‌خوبی در آثار ارائه‌شده نمود دارد.

کریم‌خانی که مدرس رشته طلا و جواهرسازی در جهاد دانشگاهی واحد شهید بهشتی است و دوره‌هایی را نیز خارج از کشور در حوزه طراحی و ساخت جواهر گذرانده است، بر اهمیت الهام گرفتن نه اقتباس صرف از کانسبت‌های موضوعی جشنواره تأکید کرد و گفت: بیشتر هنرمندان ما اکنون توانسته‌اند طرح‌های مفهومی در این زمینه ارائه کنند.

او خاطرنشان کرد: امسال به دلیل کرونا جشنواره در بستر فضای مجازی نیز به نمایش درخواهد آمد و این فرصت را به همه در سراسر کشور می‌دهد که از کارهای ارائه‌شده بازدید کنند. مطمئن هستیم امسال نسبت به سال‌های گذشته بازدید از آثار بسیار بیشتر خواهد بود.

عضو رسمی اتحادیه طلا و جواهر تهران در پاسخ به این سؤال که برای ورود ایران به بازارهای جهانی در حوزه زیورآلات چه مسائل و معضلاتی وجود دارد که باید حل شود، گفت: تاریخ زیورآلات سازی در کشور ما به بیش از ۳۵ هزار سال قبل می‌‌رسد. ایران در گذشته در حوزه زیورآلات سازی سرآمد بود و با توجه به ارتباطاتی که با سرتاسر جهان داشت این هنر را به جهان عرضه کرد اما متأسفانه در ادامه نتوانست توسعه خود را ادامه دهد.

او ادامه داد: متأسفانه این هنر در طی قرن‌های اخیر در دست عده‌ای محدود باقی مانده و گسترش زیادی پیدا نکرده است اما طی سال‌های اخیر با فعالیت آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌های این حوزه مبانی این رشته قوی‌تر شده است البته هدف ما ورود حرفه‌ای‌تر و تخصصی‌تر شدن این هنر ـ صنعت در کشور و حمایت گسترده‌تر از این رشته است.

دبیر بخش طراحی و ساخت زیورآلات دهمین جشنواره مد و لباس فجر اظهار امیدواری کرد با برپایی نمایشگاه‌هایی مانند جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، فعالان و افراد مستعد این حوزه در سراسر کشور شناسایی و زمینه پیشرفت آن‌ها را در داخل و خارج از کشور و فراهم کنیم.

او ادامه داد: استعداد و توانمندی هنرمندان کشور بسیار بالا است اما متأسفانه نه بر روی طراحی و نه بر روی ساخت زیورآلات سرمایه‌گذاری قوی صورت نمی‌گیرد و تولیدکنندگان به تولید یکسری طرح‌های عمومی که مورد پسند جامعه است بسنده می‌کنند. یکی دیگر از مشکلات ما ارتباط مخاطبان با طرح‌های خاص و نوین است؛ زمینه‌سازی خوبی نیز برای معرفی تولیدات هنرمندان در جامعه به وجود نیامده تا پتانسیل فروش را برای هنرمندان ایجاد کند که باید بر روی این مسئله نیز کار شود.

دبیر بخش طراحی و ساخت زیورآلات دهمین جشنواره مد و لباس فجر در پاسخ به این سؤال که اگر بخواهیم وارد بازار جهانی شویم باید چه مسیری را در زمینه طراحی و تولید زیورآلات طی کنیم، گفت: استعداد و پتانسیل را در کشور داریم اما از تمام دست‌اندرکاران این هنر می‌خواهم که زمینه معرفی و ورود هنرمندان ایرانی را به بازارهای جهانی فراهم کنند. این اقدام بازخوردهای خوبی در ایران و خارج از کشور داشته و نتیجه خوبی را نیز برای هنرمندان در پی خواهد داشت.

او اظهار امیدواری کرد امکان برپایی نمایشگاه‌های خارج از کشور برای طرح‌های هنرمندان ایرانی فراهم شود و افزود: جشنواره فجر فرصت خوبی برای هنرمندان بااستعداد اما گمنام است که توانایی خود را ارائه دهند. قسمت بزرگی از مد را زیورآلات تشکیل می‌دهند و مطمئناً در بحث معرفی هنرمندان و شناسایی هنرمندان بهترین محل جشنواره‌ فجر است.

کریم‌خانی در پایان گفت: با توجه به شناختی که از بازار و هنر هنرمندان ایرانی دارم اگر گام‌های حرفه‌ای شدن در حوزه طراحی و ساخت جواهرآلات را طی کنیم یکی از بزرگ‌ترین تجارت‌های جهانی را با سودآوری بالا در کشور خواهیم داشت.

دهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر از ۲۵ بهمن تا اول اسفندماه در مجتمع نمایشگاهی شهرداری تهران واقع در بوستان گفتگو برگزار می‌شود.

منبع:/http://www.honaronline.ir


 

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR