اسامی برگزیدگان جشنواره عکس و پوستر «همدلی و مشارکت مردمی در مقابله با کرونا»

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
برگزاری نمایشگاه «حس ناب زندگی» آثار نقاشی خانم مریم عبدالملکی
برگزاری نمایشگاه «سرشت هست» آثار نقاشی خانم لاله علی عابدی
برگزاری نمایشگاه «زیبای سخت» آثار مجسمه آقای عباس یعقوبی
برگزاری نمایشگاه «آینده گذشته است» آثار نقاشی آقای بهادر قشقایی
برگزاری نمایشگاه «ماری پوسا» آثار نقاشی خانم مریم شجاعی
اینستاگرام گالری لیلیت

‌برگزیدگان عکس و پوستر جشنواره ملی عکس و پوستر «همدلی و مشارکت مردمی در مقابله با کرونا» معرفی شدند.

اسامی برگزیدگان جشنواره عکس و پوستر «همدلی و مشارکت مردمی در مقابله با کرونا»به گزارش صبا به نقل از دبیرخانه جشنواره ملی عکس و پوستر «همدلی و مشارکت مردمی در مقابله با کرونا»، صبح امروز ۱۸ بهمن ماه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، مراسم اهدای لوح تقدیر و جایزه برگزیدگان ملی عکس و پوستر «همدلی و مشارکت مردمی در مقابله با کرونا» باحضور علاقه مندان و هیات داوران برگزار شد.

در بخشی از متن فراخوان این جشنواره آمده است: هنر، آیینه جامعه است. این جمله یکی از جمله‌های کلیدی در جامعه‌شناسی هنر است. جمله‌ای که حاکی از آن است که از طریق آثار هنری می‌توان به شناخت عمیق‌تری از جامعه رسید. از اولین روزهای همه گیری بیماری، شاهد تصاویر زیادی از کنار هم قرار دادن رزمنده‌ها در جنگ هشت ساله و مدافعان سلامت بودیم؛ واکنشی که نشان از باورهای جهادی و همدلانه ایرانیان داشت.

بر اساس چنین نگاهی بود که ایده برگزاری جشنواره‌ای با موضوع عکس در زمان بیماری همه گیر کرونا طرح شد. چرا که اخبار و تصاویر از کشورهای دیگر، حاکی از رفتارهایی متفاوت از رفتار ایرانیان بود؛ تصاویری که بازتاب رفتار، ایدئولوژی (دینی یا غیردینی) و باورهای مردم بود.

این رفتار و باور در ایرانیان منجر به انتشار اخباری مبنی بر همراهی و همدلی مردم با کسانی بود که به هر دلیل و به هر شکل آسیبی از بیماری کرونا خورده بودند، یا کسی را از دست داده بودند یا کسب و کارشان مورد تهدید قرار گرفته بود. برای همین به نظر رسید ثبت این تصاویر بستری برای بازبینی و احیای اتحاد و غرور ملی خواهد بود؛خصوصا ثبت این تصاویر به آیندگان کمک خواهد کرد تا گذشته خود را بهتر و مستندات تصویری بشناسند و منبع خوبی برای مورخان خواهد بود.

بنابراین طرح یک جشنواره هنری در واحد تهران شمال با تاکید بر عکس و پوستر و در محورهای زیر مطرح شد:

  • جلوه‌های حضور داوطلبانه و همکاری با کادر درمان و سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با ویروس کرونا
  • جلوه‌های همدلی با مردم آسیب‌دیده از ویروس کرونا
  • مشارکت مردم در رعایت اصول بهداشتی در ارتباطات اجتماعی
  • تجلیل از کادرهای درمان و صفوف مقدم مبارزه با اپیدمی کرونا
  • تجلیل از شهدای سلامت

در بخش پوستر، تعداد ۲۲۰ اثر از سراسر کشور به دبیرخانه جشنواره رسید. اغلب این آثار تجلیل از کادر درمان یا در ارتباط با پروتکل‌های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا بود. از آنجا که مدافعان سلامت در همه جای دنیا، از احساس تقریبا یکسانی در مواجه با بیماری وجود دارد، نگاه جهانی در این آثار مشاهده می‌شود. ریزنوشته‌های پوسترها نیز، حاکی از همین نگاه است.

در بخش عکس نیز ۴۵۰ اثر از شهرهای مختلف به دبیرخانه جشنواره رسید. برخی از صاحبان این آثار، عکاسان خبری بودند و برخی دیگر، علاقمندان به عکاسی. با بررسی عکس‌هایی به دبیرخانه جشنواره رسیده است، می‌توان این آثار را به چند دسته تقسیم کرد: دسته اول، آنهایی که مستند اجتماعی به طور واقعی بودند، مثل آثاری در بیمارستان ها، ضدعفونی اماکن عمومی، ایام عزاداری محرم. دسته دوم، عکاسی چیدمانی یا کارگردانی شده با رویکرد اجتماعی بود؛ اما موضوع این عکس‌ها همچنان اجتماعی بود و به عبارت بهتر آن فضاها و چیدمان در واقعیت نیز دیده شد، مثل فضاهای داخلی یا خارجی ایام قرنطینه.»

استان تهران دانشگاه آزاد اسلامی با مرکزیت واحد تهران شمال، با همکاری دانشگاه هنرهای ایرانی-اسلامی استاد فرشچیان و انجمن علمی پژوهش‌های هنری ایران در راستای بازنمایی مشارکت و همدلی ایرانیان در مواجه با ویروس کرونا اقدام به برگزاری جشنواره ملی عکس و پوستر «همدلی و مشارکت مردمی در مقابله با کرونا» کرد.

این مسابقه فرصتی برای شهروندان ایرانی بود تا آنچه درباره واکنش‌های اخلاقی، همدلی و همیاری ایرانیان در مواجه با بیماری کووید ۱۹ را ثبت و ضبط کرده‌اند، با زبان هنر، مستندسازی کنند.

این جشنواره در ۲ بخش عکس و پوستر برگزار شد.

علاقمندان به زودی می‌توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی: iau-tnb.ac.ir و صفحه اینستاگرامی جشنواره به آدرس  @art_festivalcoronavirus از نمایشگاه مجازی این جشنواره بازدید به عمل آورند.

بیانیه هیات داوران بخش پوستر و اعلام نفرات برتر

هیات داوران بخش پوستر متشکل از مریم لاری، فرزاد ادیبی و بهنام زنگی ضمن تشکر از برگزارکنندکان جشنواره ملی عکس و پوستر «همدلی و مشارکت مردمی در مقابله با کرونا»، از تلا‌ش‌هاى فردى و گروهى  برخى از طراحان گرافیک که بى‌هیچ چشم‌داشتى برای آگاهى‌بخشى و ارایه راه هایی برای پیشگیرى از ویروس کرونا آثاری را طراحى کرده و در ارتقای دانش هموطنان از راه هنر پوسترسازی کوشیدند، تشکر کرد.

این هیات آثار منتخب خود را بر اساس محورهای زیر انتخاب کرد:

داشتن پیامی جهانی به دلیل موضوع

رعایت اصول تجسمی و اجرای درست گرافیکی

ارتباط درست موضوع و ساختار (محتوا و فرم)

برخورد خلاقانه با موضوع

در این مرحله ۳۲ اثر از میان ۲۲۰ پوستر رسیده به دبیرخانه جشنواره انتخاب کردند و در نهایت نفرات برتر را به شرح زیر معرفی کردند:

نفر اول: فاطمه فیضی‌اسفنکره از تبریز به خاطر سادگی در بیان و استفاده از المان‌های بسیار مشهود و ملموس مثل گوشی پزشکی و خانه‌ای ساده و کودکانه، بر یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا یعنی در خانه ماندن و در امان بودن تاکید کرده است.

نفر دوم: فرناز نصیری‌پور از کرمانشاهبه خاطر سادگی در بیان و زبانی ملموس و موجز بر یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری یعنی پرهیز از دست دادن و به نوعی رعایت فاصله اجتماعی تاکید کرده است.

نفر سوم: عرفان غلامی از تهران ضمن استفاده از المانی آشنا، دستکش بوکس، مفهوم حمله و دفاع، حمله ویروس کرونا و دفاع انسان در برابر آن را بیان کرده است.

هیات داوران از احمدرضا بهره مند از لارستان، الهام صالحی شب لیز از کرج، ژیلا زارعی از اردبیل، رضوانه پیله ور از اراک و سعیده ابوالقاسمی از تهران نیز تجلیل کردند.

بیانیه هیات داوران بخش عکس و اعلام نفرات برتر

محمود عبدالحسینی، فرهاد سلیمانی و کتایون قدس راد. هیات داوران بخش عکس ضمن تجلیل از تلاش برگزارکنندگان این جشنواره، از کوشش‌های شبانه‌روزی عکاسان، به ویژه عکاسان خبری که همچون مدافعان سلامت در خط اول مبارزه علیه ویروس کرونا بوده و در انعکاس اخبار مربوطه و در راستای آگاه ساختن هموطنان نهایت تلاش خود را به خرج دادند، تشکر و قدردانی کرد.

این هیات نیز آثار منتخب خود را بر اساس محورهای زیر انتخاب کرد:

ارتباط آثار با مضمون فراخوان

دید نو به موضوع خارج از نگاه‌های کلیشه‌ای

نشان دادن ارتباط مردم با موضوع

زیبایی‌شناسی و استفاده از فن و تکنیک‌های عکاسانه شامل کادربندی، ترکیب‌بندی، استفاده از سرعت و دیافراگم مناسب، شرایط نوری مناسب

نگاه ساده و روان به موضوع

سپس از بین حدود ۲۰۰ اثر منتخب، در نهایت به تعداد ۵۰ قطعه عکس رسید که از بین این تعداد، نفرات برگزیده را به شرح زیر اعلام کرد:

نفر اول: ناصر جعفری از تهران به خاطر توجه به فرم و فضا در راستای بیان دقیق شرایط بحران

نفر دوم: تهمینه رحمانی از تهران با مجموعه عکس مدافعان سلامت، به خاطر دوری از شعارزدگی در عین حال توجه به نشانه‌ها در بیان عمیق مجاهدت و تلاش کادر درمان

مهزیار مهدی پور از اهواز به خاطر برخوردی ساده و پرداختن به لطافت‌های شیرین زندگی در دوران بسیار سخت قرنطینه

هیات داوران از امیرحسین ترکمن از همدان، فاطمه جداری‌نویدی از تهران، سامان خدایاری از تهران، ژنیا ابدیان از تهران، احسان فقیهیان از ساری و مجید حجتی از اصفهان تجلیل کرد.

انتهای پیام/

منبع:/http://khabargozarisaba.com


 

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR