نقشه‌های فرش ایران در آرشیو ملی مرمت می‌شوند

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
برگزاری نمایشگاه «حس ناب زندگی» آثار نقاشی خانم مریم عبدالملکی
برگزاری نمایشگاه «سرشت هست» آثار نقاشی خانم لاله علی عابدی
برگزاری نمایشگاه «زیبای سخت» آثار مجسمه آقای عباس یعقوبی
برگزاری نمایشگاه «آینده گذشته است» آثار نقاشی آقای بهادر قشقایی
برگزاری نمایشگاه «ماری پوسا» آثار نقاشی خانم مریم شجاعی
اینستاگرام گالری لیلیت

مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از مرمت و احیای تازه‌ترین نقشه‌های منحصر به‌ فرد فرش ایران در آرشیو ملی ایران خبر داد.

نقشه‌های فرش ایران در آرشیو ملی مرمت می‌شوندبه گزارش صبا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محمد حدادی مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از مرمت و احیای تازه‌ترین نقشه‌های منحصر به‌ فرد فرش ایران در آرشیو ملی ایران خبر داد و در نشستی که با حضور حامد ایرانشاهی مدیرکل خدمات آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه و مدیر عامل شرکت سهامی فرش ایران برگزار شد، بر حفاظت از نقش‌های فرش به عنوان میراث معنوی ایرانیان تاکید کرد و گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای حفاظت، مرمت و اطلاع‌رسانی نقشه‌های فرش موجود در آرشیو ملی تلاش بسیاری می‌کند و بی‌تردید نقشه‌های منحصربه فرد در شرکت سهامی فرش ایران از این قاعده مستثنی نیست.

وی ادامه داد: متاسفانه به دلیل استفاده نامناسب و شرایط نامساعد نگهداری این آثار در گذشته، بسیاری از آن‌ها آسیب دیده و باید مرمت شوند. از همین رو نیاز است این نقشه‌ها براساس اولویت از نظر قدمت و نوع نقش و نگار موجود مرمت شده و همچنین طرح و نقش آن‌ها توسط کارشناسان امر مورد بازنگری قرار گیرد و احیا شوند.

حدادی در پایان تصریح کرد: تاکنون تعدادی از این نقشه‌ها در اداره‌کل مرمت و حفاظت بررسی و مرمت شده‌اند و مابقی آن‌ها نیز با توجه به مذاکره صورت گرفته با مسئولان شرکت سهامی فرش ایران، پس از انجام بررسی‌های اولیه مرمت خواهند شد.

حامد ایرانشاهی مدیرکل خدمات آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ادامه بر ضرورت توجه به فرش ایران به عنوان یک هنر شناخته شده در سطح جهان تاکید کرد و گفت: فرش ایرانی یکی از پرطرفدارترین صنایع دستی در جهان است و از شهرت و محبوبیت برخوردار است. زیرا هنر فرش ایران نماد مشخصی برای نمایان کردن فرهنگ، هنر و هویت این مرز و بوم است.

وی ادامه داد: فرش ایران به کیفیت طرح و نقش معروف بوده و توجه بسیاری از هنر دوستان و متخصصان جهان را به خود جلب کرده است. نقش و نگارهای فرش ایران جذاب است و گیرایی خاصی دارد که برای هر بیننده و دوستدار هنر چشم نواز است.

ایرانشاهی در پایان عنوان کرد: نقشه فرش‌های ایرانی دارای تنوع بسیاری بوده و در مناطق مختلف این کشور نقش‌های گوناگون و متنوعی موجود است. در گذشته زحمات بسیاری برای طراحی نقشه‌های فرش کشیده شده و هنرمندان با ذوق و سلیقه بسیار در این زمینه کوشیده‌اند تا اثری ماندگار بر جای بگذارند و بررسی نقوش موجود در نقشه‌های قدیمی و ارایه اطلاعات موجود در آن‌ها به محققین، پژوهشگران و طراحان می‌تواند در تعالی و رشد این هنر ارزشمند موثر واقع شود.

انتهای پیام/

منبع:/http://khabargozarisaba.com


 

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR