دستور ثبت میراث ناملموس یک استان از فن و مهارت قزاق‌دوزی تا دوخت پوشاک سنتی قوم قزلباش

سرویس مد و لباس هنرآنلاین: موضوع ثبت میراث ملموس و ناملموس مناطق مختلف کشور همواره به‌عنوان یکی از راهکارهای حفظ و حراست از این میراث عنوان بوده است که در تعریف هرکدام می‌توان گفت: میراث فرهنگی ملموس، زیرمجموعه‌ای از میراث فرهنگی است که دارای موجودیت است و وجود خارجی دارد. یعنی در زندگی روزانه ما، فضایی را برای خود اشغال کرده است و می‌توان آن را دید و لمس کرد. طبق تعریف کنوانسیون میراث جهانی، میراث فرهنگی ملموس شامل آثار، بناها و محوطه‌ها می‌شود. اما میراث فرهنگی ناملموس شامل بناها و اشیای تاریخی نمی‌شود بلکه آداب‌ورسوم، اصطلاحات، زبان‌ها، گویش‌ها، بازی‌ها، موسیقی، ادبیات شفاهی، هنرهای اجرایی، مراسم، جشن‌ها، رقص‌ها، دانش و مهارت‌ها و بسیاری موارد دیگر را در برمی‌گیرد. 

حال‌آنکه لازم است پیش از انجام هر کاری در این زمینه، این میراث شناسایی‌شده و در جریان فعالیت‌هایی پژوهشی به همراه شناسنامه به ثبت رسند.

شاید لباس مردمان یک منطقه در زمره میراث فرهنگی ملموس آنان قرار گیرد اما نمی‌توان از آداب و باورهایی که منتج به خلق دوخت‌های سنتی و بافت پارچه شده است به‌سادگی گذشت؛ بر این اساس، دستور ثبت میراث ناملموس یک استان روی میز استاندار قرار گرفته است.

طی روزهای اخیر، علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در دو نامه مراتب ثبت ۱۰ اثر میراث فرهنگی ناملموس را به هادی حق‌شناس استاندار گلستان ابلاغ کرده است.

در نامه نخست آمده است: “در اجرای ماده ۱ از قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب سال ۱۳۸۲ و مواد ۱۱ و ۱۲ از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال ۱۳۸۴ و مواد ۲ و ۳ آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور مصوب ۱۳۸۷/۱۱/۶ هیئت‌ محترم وزیران و با رعایت مقررات آیین‌نامه اجرایی مذکور، میراث فرهنگی ناملموس با عنوان “فن و مهارت قزاق‌دوزی” به شماره ۱۸۴۷، “مهارت ساخت و قصه‌گویی عروسک محلی شاهکوه” به شماره ۱۸۴۸، “شیوه استحصال سیا شکر از نیشکر شهرستان بندرگز” به شماره ۱۸۴۹ و مهارت دوخت پوشاک سنتی قوم قزلباش” به شماره ۱۸۵۰ در تاریخ ۱۳۹۸/۴/۴ در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس به ثبت رسیده است. هرگونه اقدام که موجب حفظ و احیای این میراث شود، مورد تأکید است. خواهشمند است، دستور فرمایید مراتب برای اطلاع و اجرا به مقامات و مسئولان ذی‌ربط ابلاغ و از نتیجه اقدام این وزارتخانه را مطلع کنند.”

همچنین در نامه مشابه دیگر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به استاندار گلستان مراتب ثبت میراث فرهنگی ناملموس “ساخت عروسک محلی روستای قلعه قافه و کارکردهای فرهنگی آن” به شماره ۲۰۷۹، “دانش بومی ساخت خانه‌های چوبی گمیشان” به شماره ۲۰۸۰، “مراسم الشدرمه در عروسی ترکمن” به شماره ۲۰۸۱، “دانش و مهارت بومی اجرای شیرسر در استان گلستان” به شماره ۲۰۸۲ در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس، “استاد سیدمحسن سادات مزنگی؛ گنجینه زنده بشری در حصیربافی” به شماره ۴۰ و “استاد عفت مرادی، گنجینه زنده بشری در ابریشم‌بافی ترکمن” به شماره ۴۱ در فهرست ملی حاملان (نادره‌کاران) میراث فرهنگی ناملموس در تاریخ ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ به ثبت رسیده است، ابلاغ شد.

دستور ثبت میراث ناملموس یک استان از فن و مهارت قزاق‌دوزی تا دوخت پوشاک سنتی قوم قزلباش

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم