fa
ar tr en fa fr ru tr
لیلیت با بیش از ۴۰ هزار بازدید در هر شبانه روز از سراسر ایران و جهان و حضور در صفحه نخست جستجوی گوگل، توانسته جایگاه ارزشمندی را برای اهالی هنر فراهم نماید.
رزرو نمایشگاه〕 〔ثبت اهالی هنر〕 〔تبلیغات〕 〔فراخوان و رویداد
لیلیت ثبت شده در اداره مالکیت معنوی سازمان اسناد و املاک کشور می‌باشد. 
fa
ar tr en fa fr ru tr

مروری بر بافت‌ها و دوخت‌های اصیل استان کرمان به بهانه برپایی نخستین دوسالانه هنرهای سنتی این منطقه

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
برگزاری نمایشگاه «حس ناب زندگی» آثار نقاشی خانم مریم عبدالملکی
برگزاری نمایشگاه «سرشت هست» آثار نقاشی خانم لاله علی عابدی
برگزاری نمایشگاه «زیبای سخت» آثار مجسمه آقای عباس یعقوبی
برگزاری نمایشگاه «آینده گذشته است» آثار نقاشی آقای بهادر قشقایی
اینستاگرام گالری لیلیت

مروری بر بافت‌ها و دوخت‌های اصیل استان کرمان به بهانه برپایی نخستین دوسالانه هنرهای سنتی این منطقه

سرویس مد و لباس هنرآنلاین: نخستین دوسالانه هنرهای سنتی استان کرمان که از 25 دی‌ آغاز به کار کرده، تا 20 بهمن‌ماه سال جاری در موزه هنرهای معاصر شهر کرمان برپا است.

استان کرمان با ظرفیتی بالغ‌بر ۷۰ هزار هنرمند صنایع‌دستی، یکی از مناطق پیشرو کشور در زمینه دوخت‌های سنتی و پارچه‌بافی به شمار می‌رود و همه‌ساله جمع کثیری از گردشگران به‌واسطه همین ظرفیت‌ها، جذب جاذبه‌های فرهنگی و هنری این شهر شده‌اند.

در ادامه مروری داریم بر بافت‌ها و دوخت‌های اصیل استان کرمان به بهانه برپایی نخستین دوسالانه هنرهای سنتی در این منطقه…

ترمه، پارچه‌ای گران‌بها از الیاف بسیار لطیف است که با طرح‌های بسیار متنوعی در نقاط مختلف ایران بافته می‌شود. اما در خصوص اینکه خاستگاه ترمه‌بافی، ایران یا کشمیر است، اختلاف‌نظر وجود دارد که در منابع تاریخی، خاستگاه بافت ترمه ایران را کرمان دانسته‌اند.

پته‌دوزی که جایگاه خاصی در کرمان دارد و معروف‌ترین صنایع‌دستی این استان است. پته از انواع سوزن‌دوزی به شمار می‌آید که حاصل دوختن نخ‌های کرکی ابریشمی، الوان یا پشمی بر روی پارچه است و عموماً توسط زنان و دختران هنرمند کرمان انجام می‌پذیرد.

گبر دوزی یا زرتشتی دوزی هنری است که توسط زرتشتیان استان کرمان ابداع شده است. شواهد تاریخی نشان می‌دهد که در زمان ساسانیان، زرتشتیان به بافت‌های ظریف علاقه داشته و در این دوران بر هر اروپاییان، چینی‌ها و ژاپنی‌ها نیز تأثیر گذاشته‌اند.

آجیده دوزی یا لایه دوزی یا پنبه‌دوزی یکی از هنرهای سنتی ایران‌زمین است که ریشه در زمان هخامنشان دارد. حتی حجاری‌ها قدمت آن را  زمان اشکانیان و ساسانیان نشان می‌دهند.

و اما با نگاهی به تاریخ متوجه می‌شویم که در آغاز قرن بیستم نام کرمان به‌عنوان یکی از معروف‌ترین مراکز قالیبافی جهان بر سر زبان‌ها بوده است. گفته می‌شود در آستانه جنگ جهانی اول بیش از ۵۰۰۰ دار قالی در این استان وجود داشته است.

پیش از آنکه کرمان به هنر قالی‌بافی شناخته شود، شال‌بافی در میان کرمانی‌ها رواج زیادی داشته است. حتی طرح‌های قدیم فرش کرمان برگرفته از طرح‌های رایج در هنر شال‌بافی بود. رواج این هنر در میان مردم کرمان به حدی بود که در دوره‌هایی دوسوم مردم کرمان از همین طریق امرار معاش می‌کردند.

قالیچه‌های افشاری در منطقه سیرجان بافته می‌شوند. نام این نوع قالیچه از بافندگان آن نشئت می‌گیرد چراکه تاروپود آن را  ایل افشار که به کرمان کوچ کرده‌اند در هم می‌آمیزند.

با وجود طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون که از ایلی به ایل دیگر متفاوت است استفاده از گره فارسی در بافت این نوع قالیچه کاملاً مشهود است.

خرید گلیم کرمان یکی از انتخاب‌هایی است که در سفر به این استان پیش روی شما قرار دارد. معروف‌ترین گلیم کرمان با نام شیریکی پیچ یا سوزنی شناخته می‌شود و این نامی است که بافندگان ایلیاتی و گاه روستایی کرمان به آن نسبت داده‌اند. 

جاجیم گونه‌ای زیرانداز دورویه بدون پرز از پارچه کلفتی شبیه به پِلاس اما نازک‌تر از آن است. بافت آن در بسیاری از نقاط ایران رواج دارد و نخ‌های رنگین و ظریف پشمی یا پنبه‌ای یا تلفیقی از آن‌ها، تاروپود جاجیم‌ها را می‌سازند.

خوس دوزی یکی از هنرهای دستی بسیار قدیمی است که سرآغاز مشخصی در تاریخ ندارد. آنچه در مورد این هنر جالب‌توجه است ایجاد نقش و نگار بر روی پارچه به‌صورت ذهنی و بدون کشیدن طرح است. نقش و نگارها از قلب هنرمند می‌آیند و با الیاف طلایی و نقره‌ای بر پارچه نقش می‌بندند.

منبع:/http://www.honaronline.ir

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email