مروری بر بافت‌ها و دوخت‌های اصیل استان کرمان به بهانه برپایی نخستین دوسالانه هنرهای سنتی این منطقه

مروری بر بافت‌ها و دوخت‌های اصیل استان کرمان به بهانه برپایی نخستین دوسالانه هنرهای سنتی این منطقه

سرویس مد و لباس هنرآنلاین: نخستین دوسالانه هنرهای سنتی استان کرمان که از 25 دی‌ آغاز به کار کرده، تا 20 بهمن‌ماه سال جاری در موزه هنرهای معاصر شهر کرمان برپا است.

استان کرمان با ظرفیتی بالغ‌بر ۷۰ هزار هنرمند صنایع‌دستی، یکی از مناطق پیشرو کشور در زمینه دوخت‌های سنتی و پارچه‌بافی به شمار می‌رود و همه‌ساله جمع کثیری از گردشگران به‌واسطه همین ظرفیت‌ها، جذب جاذبه‌های فرهنگی و هنری این شهر شده‌اند.

در ادامه مروری داریم بر بافت‌ها و دوخت‌های اصیل استان کرمان به بهانه برپایی نخستین دوسالانه هنرهای سنتی در این منطقه…

ترمه، پارچه‌ای گران‌بها از الیاف بسیار لطیف است که با طرح‌های بسیار متنوعی در نقاط مختلف ایران بافته می‌شود. اما در خصوص اینکه خاستگاه ترمه‌بافی، ایران یا کشمیر است، اختلاف‌نظر وجود دارد که در منابع تاریخی، خاستگاه بافت ترمه ایران را کرمان دانسته‌اند.

پته‌دوزی که جایگاه خاصی در کرمان دارد و معروف‌ترین صنایع‌دستی این استان است. پته از انواع سوزن‌دوزی به شمار می‌آید که حاصل دوختن نخ‌های کرکی ابریشمی، الوان یا پشمی بر روی پارچه است و عموماً توسط زنان و دختران هنرمند کرمان انجام می‌پذیرد.

گبر دوزی یا زرتشتی دوزی هنری است که توسط زرتشتیان استان کرمان ابداع شده است. شواهد تاریخی نشان می‌دهد که در زمان ساسانیان، زرتشتیان به بافت‌های ظریف علاقه داشته و در این دوران بر هر اروپاییان، چینی‌ها و ژاپنی‌ها نیز تأثیر گذاشته‌اند.

آجیده دوزی یا لایه دوزی یا پنبه‌دوزی یکی از هنرهای سنتی ایران‌زمین است که ریشه در زمان هخامنشان دارد. حتی حجاری‌ها قدمت آن را  زمان اشکانیان و ساسانیان نشان می‌دهند.

و اما با نگاهی به تاریخ متوجه می‌شویم که در آغاز قرن بیستم نام کرمان به‌عنوان یکی از معروف‌ترین مراکز قالیبافی جهان بر سر زبان‌ها بوده است. گفته می‌شود در آستانه جنگ جهانی اول بیش از ۵۰۰۰ دار قالی در این استان وجود داشته است.

پیش از آنکه کرمان به هنر قالی‌بافی شناخته شود، شال‌بافی در میان کرمانی‌ها رواج زیادی داشته است. حتی طرح‌های قدیم فرش کرمان برگرفته از طرح‌های رایج در هنر شال‌بافی بود. رواج این هنر در میان مردم کرمان به حدی بود که در دوره‌هایی دوسوم مردم کرمان از همین طریق امرار معاش می‌کردند.

قالیچه‌های افشاری در منطقه سیرجان بافته می‌شوند. نام این نوع قالیچه از بافندگان آن نشئت می‌گیرد چراکه تاروپود آن را  ایل افشار که به کرمان کوچ کرده‌اند در هم می‌آمیزند.

با وجود طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون که از ایلی به ایل دیگر متفاوت است استفاده از گره فارسی در بافت این نوع قالیچه کاملاً مشهود است.

خرید گلیم کرمان یکی از انتخاب‌هایی است که در سفر به این استان پیش روی شما قرار دارد. معروف‌ترین گلیم کرمان با نام شیریکی پیچ یا سوزنی شناخته می‌شود و این نامی است که بافندگان ایلیاتی و گاه روستایی کرمان به آن نسبت داده‌اند. 

جاجیم گونه‌ای زیرانداز دورویه بدون پرز از پارچه کلفتی شبیه به پِلاس اما نازک‌تر از آن است. بافت آن در بسیاری از نقاط ایران رواج دارد و نخ‌های رنگین و ظریف پشمی یا پنبه‌ای یا تلفیقی از آن‌ها، تاروپود جاجیم‌ها را می‌سازند.

خوس دوزی یکی از هنرهای دستی بسیار قدیمی است که سرآغاز مشخصی در تاریخ ندارد. آنچه در مورد این هنر جالب‌توجه است ایجاد نقش و نگار بر روی پارچه به‌صورت ذهنی و بدون کشیدن طرح است. نقش و نگارها از قلب هنرمند می‌آیند و با الیاف طلایی و نقره‌ای بر پارچه نقش می‌بندند.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر نمایشگاه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم