کارگاه‌های روستایی صنایع دستی نیازمند حمایت دولتمردان هستند / بازخوانی فیروزه و دوخت‌های سنتی نیشابور به روایت طیبه مهدوی‌یار

سرویس مد و لباس هنرآنلاین: طیبه مهدوی‌یار از هنرمندان و مدرسان دوخت‌های سنتی و سوزن‌دوزی‌های ایرانی در روستای بتو حوالی شهر نیشابور، درباره فعالیت‌های خود و شرایط حاکم بر این منطقه به خبرنگار هنرآنلاین گفت: بالغ بر دو دهه است که به دلیل علاقه بسیار به دوخت‌های سنتی ایرانی، دوره‌های آموزشی را پشت سر گذاشتم و به شکل متمرکز تلاش کردم با سوزن‌دوزی‌های مناطق مختلف ایران آشنا شوم.

او افزود: در حال حاضر به همراه خانواده در روستای بتو حوالی شهر نیشابور زندگی می‌کنم و همواره تلاش کرده‌ام بسیاری از اهداف و آرمان‌های خود در زمینه دوخت‌های ایرانی را از همین منطقه دنبال کنم چرا که معتقد هستم مناطق روستایی در هر استان، گنجینه‌هایی ارزشمند از تمامی ظرفیت‌های آن استان هستند و اگر به فکر شکوفایی فرهنگی، هنری و اقتصادی در سطح ملی هستیم، باید مسیر را از روستاها آغاز کنیم.

این هنرمند عرصه دوخت‌های سنتی منطقه نیشابور اظهار داشت: حمایت از کارگاه‌های صنایع دستی روستاها از سوی مردم و مسئولان می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات در کشور باشد حال آنکه نه تنها به حفظ و احیای میراث فرهنگی کشور همچون لباس اقوام و دوخت‌های سنتی از این مسیر توجه می‌شود بلکه کارآفرینی و ایجاد فرصت‌های کسب درآمد برای مردم محروم روستاها می‌تواند حرکتی بزرگ و ارزشمند در شرایط دشوار کنونی به شمار رود.

مهدوی‌یار در ادامه با اشاره به اینکه بخارادوزی با نخ، سوزن و قلاب و همچنین گلابتون دوزی از دوخت‌های مختص منطقه نیشابور است بیان کرد: علاوه بر اینها مردم منطقه ضمن آشنایی با سایر سوزن‌دوزی‌ها تلاش می‌کنند تا از طبیعت هنری خود در سطحی وسیع بهره گرفته و محصولاتی در خور توجه و حتی مناسب برای صادرات را عرضه کنند.

او افزود: یکی از دیگر از ویژگی‌های منطقه نیشابور به ثروت‌های آن در زمینه بسیاری از منابع طبیعی همچون معادن سنگ فیروزه و مس باز می‌گردد که امروزه ماده اولیه بسیاری از زیورآلات در سطح جهان به شمار می‌رود که البته در ارتباط با این موضوع هم باید بگویم موارد بسیاری مشاهده شده که فیروزه ایرانی پس از صادرات به نام دیگر کشورها ثبت شده وهمین امر زنگ خطری برای این جریان به شمار می‌رود.

مهدوی‌یار در خاتمه گفت: به هر روی حفظ و حراست از ثروت‌های طبیعی و منابع هنرمند انسانی در کشورمان یک امر واجب بوده و هیچگونه سهل انگاری در مقطع کنونی در ارتباط با این موضوعات قابل بخشش نخواهد بود.

کارگاه‌های روستایی صنایع دستی نیازمند حمایت دولتمردان هستند / بازخوانی فیروزه و دوخت‌های سنتی نیشابور به روایت طیبه مهدوی‌یار

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم