نرگس آردی: باید زمینه صادرات پارچه‌های ایرانی به نقاط مختلف جهان فراهم شود / مراقب خطر از بین رفتن نسل بافنده‌های قدیمی باشیم

سرویس مد و لباس هنرآنلاین: نرگس آردی از هنرمندان سوزن‌دوزی منطقه آران و بیدگل و مدرس دانشگاه، درباره روند فعالیت‌های خود و شرایط حاکم بر این عرصه در منطقه شمالی استان اصفهان و شهرهایی همچون کاشان و آران و بیدگل به خبرنگار هنرآنلاین گفت: از سال 77 و ضمن تحصیل در رشته دوخت‌های تزئینی کار و دانش مقطع دبیرستان به این حوزه علاقه‌مند شدم و سپس با تحصیل در رشته کارشناسی طراحی و دوخت و کارشناسی ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع‌دستی تلاش کردم تا بیش‌ازپیش به دانش و تجربه خود در این حوزه‌ها بیافزایم. البته خاطرم است از سنین کودکی و نوجوانی به این جریان علاقه داشتم و یکبار در دوره راهنمایی، تابلویی را مزین به نام امامزاده‌ای در منطقه آران و بیدگل سوزن‌دوزی و آن را به تولیت امامزاده اعطا کردم.

آردی با اشاره به لزوم توجه هر چه بیشتر به مقوله آموزش و تربیت نسل جدیدی از هنرمندان عرصه سوزن‌دوزی اشاره کرد: به نظر می‌رسد مهم‌ترین رسالت ما در شرایط کنونی، پرداختن به موضوع آموزش باشد چراکه اگر بنا داریم در سال‌های پیش رو با کمبود نیروهای فعال و هنرمند در این زمینه‌ها مواجه نشویم و در مسیر توجه به امر مراقبت از خطر از بین رفتن نسل بافنده‌های قدیمی گام بردارید، آموزش یکی از مهم‌ترین راهکارها برای توجه به این امور است که خوشبختانه با وجود طیف وسیعی از هنرمندان عرصه دوخت‌های سنتی و انواع سوزن‌دوزی در سراسر کشور، این مهم به‌خوبی محقق خواهد شد.

این هنرمند سوزن‌دوزی منطقه آران و بیدگل در ادامه به حفظ اصالت و هویت بسیاری از پارچه‌های دست‌بافت آن منطقه اشاره و تصریح کرد: قدمت بافت پارچه‌های مخمل، زربافت، شعربافی و ابریشم‌دوزی در این منطقه بسیار دیرینه است و همچنان شاهد آنیم که بافت سنتی در بسیاری از کارگاه‌ها رواج دارد.

او به ثبت برخی از دوخت‌های سنتی منطقه آران و بیدگل و شهرهای نواحی در یونسکو اشاره کرد و گفت: بسیاری از مراکز فرهنگی و هنری جهان، نام ایران را به‌واسطه سوزن‌دوزی‌های بی‌نظیرش می‌شناسند و حتی در زمینه بافت انواع پارچه‌های نفیس و هنرمندانه نیز تا میزان قابل‌توجهی در سراسر جهان شناخته‌شده هستیم درنتیجه باید زمینه صادرات پارچه‌های ایرانی به نقاط مختلف جهان فراهم شود.

آردی اذعان داشت: ایجاد بسترهای صادراتی در زمینه پارچه‌های دست‌بافت ایرانی می‌تواند در میان فعالان این عرصه ایجاد انگیزه کرده و در ادامه کارآفرینی در این زمینه را نیز به دنبال داشته باشد.

این مدرس دانشگاه بر موضوع صادرات پارچه‌های مبتنی بر شعربافی تأکید کرد و گفت: یکی از هنرهای اصیل، سنتی و چشم‌نواز در شهرهای کویری مانند کاشان شعربافی است که تاکنون اساتید بنام بسیاری در این زمینه فعالیت داشته‌اند و به نظر می‌رسد یکی از گزینه‌های مطلوب برای صادرات باشد؛ در حقیقت شعر نوعی پارچه است که با مو یا ابریشم و با دستگاه بافندگی چهاروردی بافته می‌شود، نقشه خاصی برای بافت شعربافی وجود ندارد و از این بافت بیشتر برای لباس زنان و در رنگ‌های سیاه‌وسفید برای مردان استفاده می‌شود.

نرگس آردی: باید زمینه صادرات پارچه‌های ایرانی به نقاط مختلف جهان فراهم شود / مراقب خطر از بین رفتن نسل بافنده‌های قدیمی باشیم

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر کتابهای صوتی
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم