روخوانی طبیعت از میان تار و پود رنگ و نقش / روایت الناز حیدری از زندگی در پهنه دوخت‌های سنتی و دست‌بافت‌های قشقایی | عکس

سرویس مد و لباس هنرآنلاین: الناز حیدری از هنرمندان عرصه بافت‌های سنتی ایل قشقایی در استان فارس درباره روند فعالیت‌های خود در این عرصه به خبرنگار هنرآنلاین گفت: در دانشگاه هنر و معماری یزد  در رشته نقاشی تحصیل کردم، اما از همان ابتدا به‌واسطه راهنمایی‌های مادرم، تلاش کردم تا از دست‌هایم به‌منظور نقش‌آفرینی بهره گیرم و در رشته‌هایی همچون گلیم‌بافی، رند بافی، گچمه بافی و فرش مهارت‌هایی را کسب کردم.

او اذعان داشت: به واسطه اصالت و در ناخودآگاه، شیفته زندگی عشایری بوده و به لطف دست‌بافته‌های قشقایی، بارها به روخوانی این طبیعت مملو از نقش و رنگ پرداختم.

حیدری با اشاره به اینکه پایان‌نامه او در رشته نقاشی، عرصه‌ای برای توجه هر چه بیشتر به خواسته درونی او بوده است، تصریح کرد: از کودکی، نغمه‌های عشایری روح خیال را در من می‌پروراندند و چشم‌هایم را به روی زیبایی‌ها و رنگ‌ها باز می‌کردند. درنتیجه همواره تلاش کردم به اندازه لذتی که از طبیعت می‌برم به بافت‌های سنتی طبیعت قشقایی بپردازم و در نتیجه نقش و نگارهای گلیم را به‌عنوان چارچوب کار خود برگزیدم.

هنرمند عرصه بافت‌های سنتی ایل قشقایی افزود: در بستر پژوهش تلاش کردم تا نقد خود را به سمت دوری انسان از طبیعت به‌واسطه توسعه مدرنیته هدایت کرده و به منظور حفظ و حراست از سنت‌ها، نمادهای قشقایی را به‌عنوان عناصر موردعلاقه خود در طبیعت بر روی تمامی آثارم از تابلوی نقاشی گرفته تا لباس و کیف به‌کارگیرم.

او گفت: در فرهنگ بافت‌های سنتی قشقایی، رنگ بر تار و پود نقش جاری می‌شود و روخوانی طبیعت از نگاه ایل به حدی باشکوه است که قادر خواهد بود مقیاس جدیدی برای بازخوانی جهان از منظر هنر و فرهنگ ایجاد کند.

حیدری با اشاره به اینکه زندگی در پهنه باز طبیعت، او را با بافت‌هایی بی‌نظیر آشنا کرده است اظهار داشت: در پی گشت‌وگذارهای اینترنتی با سوزن‌دوزی‌های بلوچ بیشتر آشنا شدم و در کنار دست‌بافت‌های قشقایی، پته‌دوزی، گراف دوزی، گلدوزی و برخی دیگر از انواع دوخت‌های سنتی کشورمان را آموخته‌ام که به فراخور از این هنرها در آثارم بهره می‌گیرم.

او افزود: تکنیک‌های متنوع دوخت را تجربه کردم و درنهایت گراف دوزی و سوزن‌دوزی بلوچ  را برای بیان مقصود آماده‌تر دیدم و درنهایت به کمک هر آنچه تاکنون آموخته‌ام، تخیل و برداشتم از طبیعت را با گره‌هایی که به رنگ و نخ می‌زنم بیان می‌کنم.

هنرمند عرصه بافت‌های سنتی ایل قشقایی در خاتمه بر لزوم به‌کارگیری مواد اولیه اصل و طبیعی در بافت و دوخت‌های سنتی تأکید کرد و گفت: در مواردی شاهد بوده‌ام که به دلیل گرانی یا کمبود مواد اولیه، برخی از هنرمندان با استفاده از نخ کاموا به بازآفرینی نقوش قشقایی اقدام می‌کنند که شاید به‌ظاهر نتوان ایرادی به آن وارد کرد، اما در بلندمدت می‌تواند هویت واقعی این هنرها را دچار آسیب کند.

در ادامه تصاویری از آثار الناز حیدری را ببینید:

روخوانی طبیعت از میان تار و پود رنگ و نقش / روایت الناز حیدری از زندگی در پهنه دوخت‌های سنتی و دست‌بافت‌های قشقایی | عکس

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر هنرآموز
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم