مدرسه ۱۰۰ ساله به باغ موزه باستانی پاریزی تبدیل می‌شود

شورای سیاستگذاری جایزه «آینه‌دار دوران» دومین فراخوان خود را در مدیوم‌های متنوع هنری منتشر خواهد کرد.

مدرسه ۱۰۰ ساله به باغ موزه باستانی پاریزی تبدیل می‌شودبه گزارش صبا، شورای سیاستگذاری جایزه «آینه‌دار دوران» در زادروز استاد محمد ابراهیم باستانی پاریزی اعلام کرد با نام استاد و یاد طاهره صفارزاده، دومین فراخوان خود را در مدیوم‌های متنوع هنری منتشر خواهد کرد.

در نشست مشورتی به همین مناسبت، سید عباس دعایی مدیر مجموعه فرهنگی «آینه‌داران دوران» گفت: موسسه آینه‌داران دوران با هدف بازشناسی چهره‌های سترگ فرهنگی ایران به نسل امروز پدید آمده است و در این راه می‌خواهیم از برنامه‌های متنوع هنری که می‌تواند مورد توجه جامعه معاصر باشد بهره ببریم. با همین ایده، در دور نخست فراخوان جایزه «آینه‌دار دوران»، داستان‌های استاد باستانی پاریزی را هنرمندان به صورت تصویرگری بازآفرینی کردند تا جادوی تصویر، جوانان علاقمند را متوجه اصل مکتوبات ایشان کند. پس از برپایی دور اول جایزه خدمت جناب استاد شفیعی کدکنی رسیدیم، نظر ایشان این بود که به دلیل چند وجهی بودن شخصیت والای آقای باستانی، جایزه آینه دار دوران همچنان روی ایشان متمرکز باشد، لذا اکنون بر آنیم جنبه‌های شخصیت ایشان که می‌شود با زبان هنر شناساند ادامه پیدا کند. ما برای چگونگی برنامه هنرهای تجسمی از راهنمایی‌های اساتید متعددی بهره‌مند هستیم و کلیت کار را با محوریت آقای حبیب‌الله صادقی که رییس گروه تجسمی فرهنگستان هنر هستند پیش خواهیم برد و به زودی دور جدید جایزه طی فراخوانی با همراهی موسسه توسعه هنرهای تجسمی منتشر می‌شود.

‎دعایی درباره کلیت برپایی جایزه «آینه‌دار دوران» در سال ۱۴۰۰ تاکید کرد: فراخوانی با محوریت بازآفرینی آثار بانوی فرهیخته استاد طاهره صفارزاده و چنانکه گفتم استاد باستانی پاریزی را ارایه کرده‌ایم که این بار دامنه وسیع‌تری از مدیوم‌های هنری را در بر می‌گیرد. امیدواریم با همراهی مشفقانه ۲ مرکز صنعتی کرمان، گل گهر سیرجان و مجتمع مس سرچشمه بتوانیم دومین دوره جایزه «آینه‌دار دوران» را در شان جایگاه و مقام این ۲ چهره بزرگ هنر ایران اسلامی برپا کنیم.

پرداختن به  موضوع طنز در کارهای تاریخی و ادبی باستانی پاریزی

‎در ادامه رضا رفیع، مسئول شورای سیاستگذاری جایزه «آینه‌دار دوران» اظهار کرد: یکی از کارهای اصلی موسسه آینه‌داران دوران می‌تواند پرداختن به  موضوع طنز در کارهای تاریخی و ادبی باستانی پاریزی نیز باشد، چون خود ایشان تعریف‌های خاصی از طنز داشتند و همه این‌ها می‌تواند به شکلی کتاب‌های آینده موسسه باشد. از مجموع کتاب‌های ایشان می‌تواند بخش‌های طنز استخراج شود و به طور اختصاصی منتشر شود. ما در حوزه طنز با ۲ تیپ آدم‌ها مواجه هستیم. یک عده قصد طنزپردازی نداشته‌اند ولی ویژگی بیان، قلم و نگاه‌شان جوهره طنز بوده است. مثلا حافظ قصد طنزپردازی نداشته است ولی در جاهایی شگفت‌آمیزترین طنزهای عرفانی و فلسفی را به کار برده است. یک عده هم طنزپردازانی هستند که تابلو و مشخص طنزپردازی می‌کنند که عبید زاکانی یک نمونه آن‌ها است. آقای پاریزی جامع هر ۲ وجه است. در بسیاری از مواقع اختصاصا به‌عنوان طنزپرداز وارد گود می‌شود و بسیاری از شعرهایش طنز است و در جاهایی هم دارد تاریخ را می‌نویسد و دارد غزل می‌گوید ولی از چاشنی طنز هم استفاده می‌کند.

‎رفیع که خود از چهره‌های طنز معاصر ایران است افزود: کارهای مختلفی می‌توان انجام داد که ما نسل امروز را به اصل منابع ارجاع بدهیم. یکی از این اتفاقات در همین موسسه و جایزه «آینه‌دار دوران» اتفاق افتاد، به طوری‌که بخشی از هنرهای تجسمی را به منابع مکتوب استاد باستانی پاریزی گره زدند. قطعا مشاهده یک تابلو خیلی راحت‌تر است. وقتی یک جوان نقاش بیاید وقت بگذارد و یک کتاب استاد پاریزی را مطالعه کند و فهوا، محتوا و پیام او را در قالب یک تابلوی نقاشی خلق کند و بیافریند قطعا ناظر و بیننده آن تابلو شاید کنجکاو شود که اصل اثر مکتوب را پیدا و مطالعه کند.

‎در ادامه این نشست، به بخش‌هایی از نوشته حمید باستانی پاریزی فرزند استاد باستانی پاریزی به مناسبت زادروز ایشان اشاره شد. حمید باستانی پاریزی نوشته‌ است: «مزاحمت بنده صرفا به خاطر لطفی است که جناب دعایی به پدر و بنده دارند و شهادت بر زحمات طاقت‌فرسایی است که ایشان برای تداوم این برنامه تا به حال متحمل شده‌اند. این یادواره از چهار سال قبل به همت ایشان آغاز شد و هدف از آن ایجاد ارتباط بین متون مکتوب ادبی، تاریخی، اجتماعی و هنرهای زیبا و تجسمی از هر شاخه آن است. میراث مکتوب ادب ایران و ادبیات و تاریخ معاصر آن آن‌چنان غنی و ارزشمند است که رشد و ارتقای فرهنگ و جامعه بدون مطالعه و آگاهی داشتن از این گنجینه میسر نیست. اما از آن‌جا که متاسفانه عادت به کتاب‌خوانی جدی در یکی ۲ نسل اخیر تقویت نشده است به نظر می‌رسد استفاده از واسطه هنر برای آشنایی اولیه جوانان و نوجوانان و حتی گروهی از میانسالان با این متون و جلب آنان به کتاب‌خوانی می‌تواند میسر باشد.»

‎سپس علی کاویان مدیر مالی مجموعه فرهنگی آینه‌داران دوران عنوان کرد: برای حمایت مالی از رویداد، خود موسسه پیگیر موضوع است. در دوره‌های قبل  که مجتمع مس سرچشمه حامی این برنامه بوده است در برنامه سال ۱۴۰۰ با رایزنی شرکت گل گهر سیرجان در کنار شرکت‌های حامی دیگر برنامه ادامه می‌یابد و به شکل قوی‌تری اجرا خواهد شد. همچون دوره‌های قبل که شرکت‌های ماهان و ارگ جدید نیز کمک برنامه جایزه «آینه‌دار دوران» بودند.

ارایه مستندی درباره باستانی پاریزی

‎در پایان این نشست مشورتی پیروز ارجمند مدیر این موسسه در کرمان تجلیل و معرفی شایسته شخصیت استاد باستانی پاریزی را یکی از اهداف بلند مدت موسسه آینه‌داران دروان خواند و خاطرنشان کرد: امسال قرار است با توافق‌نامه‌ای که موسسه آینه‌داران دوران با مجمومه مس رفسنجان و آموزش و پرورش سیرجان امضا می‌کند مدرسه باستانی پاریزی که بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد به باغ موزه باستانی پاریزی تبدیل شود و برخی فعالیت‌های فرهنگی از جمله آموزش‌ و بازآفرینی هنرهای سنتی از بین رفته در منطقه کرمان مورد توجه قرار می‌گیرد و پاتوقی هنری برای مردم شکل گیرد.

‎ارجمند ادامه داد: پروژه‌ای دیگری که پیش می‌بریم یک بسته فرهنگی مختص استاد پاریزی است که موارد متنوعی را در بر می‌گیرد، از جمله مجمومه مقالاتی از استاد، یک پرتره صوتی که بیان زندگینامه ایشان است، اشعار استاد که در قالب لوح فشرده منتشر می‌شود و موسیقی‌اش را خود من کار کرده‌ام و همچنین یک مستند درباره دکتر پاریزی که سال ۱۴۰۰ ارایه می‌شود.

‎او اذعان کرد: یکی از رویدادهایی که قرار است زیر نظر موسسه آینه‌داران دوران برگزار شود فستیوال موسیقی خواجوی کرمانی است. خواجوی کرمانی غزل‌سرایی است هم‌پای حافظ، هرچند کمتر شناخته شده است. فستیوال خواجو بیشتر در بخش آهنگسازی و بر اساس اشعار خواجو در سه فرم اپرا، ملودی و تنظیم است که در سبک‌های پاپ، موسیقی ملی ایران، محلی و سنتی، کلاسیک و احتمالا تلفیقی برگزار خواهد شد.

‎ارجمند در پایان بیان کرد: ایده‌آل ما این است که بتوانیم با همکاری بنیاد رودکی یک آثاری را در قالب موسیقی کلاسیک و ملی با ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران اجرا کنیم. همچنین علاقه‌مند هستیم که اثر «همای و همایون» را به یک آهنگساز بسپاریم تا اپرای آن را به روی صحنه ببریم.

‎ جایزه «آینه‌دار دوران» به زودی با اعلام برنامه‌ها دومین فراخوان خود را منتشر خواهد کرد.

انتهای پیام/

 

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم