تلاشگری را ویژگی بارز دکتر بابا مخیر یافتم/ نمی‌شود سردیس دقیقا شبیه شخص باشد

علی لوائی سازنده سردیس دکتر بابا مخیر در سومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی مفاخر توضیح داد.

تلاشگری را ویژگی بارز دکتر بابا مخیر یافتم/ نمی‌شود سردیس دقیقا شبیه شخص باشدعلی لوائی یکی از هنرمندان سومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی مفاخر در گفتگو با خبرنگار تجسمی صبا درباره اهمیت شناخت برای ساخت سردیس دکتر بابا مخیر که به وی سپرده شده است، گفت: معمولا برای ساخت سردیس‌ها به مجسمه‌سازان مهلت داده می‌شود و آن‌ها در این زمان فرصتی هم برای شناخت از صاحب سردیس دارند. این شناخت می‌تواند از طریق اینترنت و یا خانواده صاحب سردیس فراهم ‌شود اما در سمپوزیوم‌ها زمان بسیار کوتاه است و هنرمند ۱۰ روز زمان دارد و اگر مجسمه‌ساز از صاحب سردیس شاخت نداشته نباشد، نمی‌تواند شخصیت او را در سردیس نشان دهد.

این مجسمه‌ساز درباره شاخصه‌هایی که برای ساخت سردیس دکتر بابا مخیر درنظر گرفته است، بیان کرد: دکتر بابا مخیر از چهره‌های ماندگار کشور هستند که شخصیتی محکم و تلاشگر داشتند. در شناخت از شخصیت این فرد با پسر دکتر بابا مخیر ارتباط برقرار کردم و تلاش کردم تا شخصیت ایشان را نشان بدهم اما درنهایت این مخاطب است که باید نظر بدهد آیا در این کار موفق بوده‌ام یا خیر.

این هنرمند با بیان این نکته که در جریان شناخت از دکتر بابا مخیر علاقه‌ای به ایشان پیدا کرده است، گفت: واقعیت این است که تا پیش از آنکه به من پیشنهاد ساخت سردیس ایشان را بدهند شناختی از دکتر بابا مخیر نداشتم ولی بعدا مطالعه کردم و متوجه شدم دکتر بابا مخیر پس از آنکه دکترای عمومی خود را در ایران گرفتند، دکترای اقیانوس‌شناسی خود را از دانشگاه پاریس فرانسه گرفت و این نشان‌دهنده شخصیت تلاشگر ایشان است. هم‌چنین ایشان بیش از صد مقاله منتشر کرده‌اند که موید همین نکته است.

مزایا و معایب برگزاری آنلاین

لوائی با اشاره به مجازی برگزار شدن این دوره از سمپوزیوم مجسمه‌سازی مفاخر افزود: تصور می‌کنم مجازی برگزار شدن این دوره از سمپوزیوم تاثیر منفی چندانی روی کار هنرمندان داشته باشد و اتفاقا فرصتی برای هنرمندان ایجاد کرد تا در کارگاه‌های خود کار کنند و این نکته مثبتی بوده است. سمپوزیوم‌ها معمولا فرصتی برای تعامل میان هنرمندان و حتی مخاطبانی که برای بازدید آمده‌اند ایجاد می‌کنند که در این دوره که به صورت مجازی برگزار شد این فرصت و امکان از میان رفت اما تاکنون سازمان زیباسازی شهرداری تهران بسیار عالی و خوب مدیریت کرده است.

او ادامه داد: این دوره از سمپوزیوم مجسمه‌سازی مفاخر بسیار سختگیرانه برگزار شد و هنرمندان پس از تایید ماکت‌هایی که ساخته بودند به سراغ ساخت سردیس‌ها رفتند. امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا این دوره از سمپوزیوم به صورت متفاوت برگزار شد که گریزی هم از آن نبود.

سازنده سردیس دکتر بابا مخیر درباره جنس سردیس‌های این دوره از سمپوزیوم گفت: خود سازمان جنس سردیس‌ها را مشخص می‌کند. در طول سمپوزیوم گفته شده بود که قرار است جنس سردیس‌ها برنز باشد اما ممکن است کارها را فیلتر کنند. اگر کارها خیلی خوب باشند، احتمالا برنز می‌شوند و شاید هم برخی از سردیس‌ها را فایبرگلاس کنند اما هنوز چیزی به قطعیت مشخص نیست.

لوائی در پایان درباره شباهت سردیس‌ها با صاحبان آن مطرح کرد: بیشتر سختگیری‌هایی که در این دوره اعمال شد برای جلوگیری از بروز چنین مناقشاتی بود. در هنر مجسمه‌سازی نمی‌توان با قطعیت از شباهت سردیس با صاحب آن صحبت کرد و سمپوزیوم‌ها هم شرایط خاصی دارند و زمان در آن‌ها کم است پس باید این مسایل را نگریست و با توجه به محدودیت‌هایی که در سمپوزیوم‌ها وجود دارد کار را قضاوت کرد.

سومین سمپوزیوم مجسمه‌سازی مفاخر ایران با موضوع دانشمندان کشور، این روزها با حضور ۲۱ هنرمند مجسمه‌ساز به شکل آنلاین در حال برگزاری است.

مائده غلامی

انتهای پیام/

بیشتر بخوانید

سردیس پدر واکسن‌سازی ایران را ساختم/ در طول تحقیق علاقه‌ام به این فرد افزون شد

ساخت سردیس دکتر علی کاوه با مطالعه درباره وی/ سمپوزیوم مجازی هم مزایایی دارد

 

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم