رونمایی گروه تئاتر برلین از سالن نمایش خود با رعایت فاصله اجتماعی / حذف 70 درصد صندلی‌‌ها به امید بازگشایی تئاتر

سرویس تئاتر هنرآنلاین: گروه تئاتر برلین که در ساختمان قرن نوزدهمی شیف بائردام (Schiffbauerdamm) مشغول فعالیت است با انتشار تصویری در توییتر از ایده و تجربه خود مبتنی بر فاصله اجتماعی پس از شیوع کرونا در کشور آلمان خبر داده است.

گروه تئاتر برلین در این عکس نشان داده که حدود 70 درصد صندلی‌های سالن تئاتر را حذف کرده؛ در این عکس مشخص است که در سالن تئاتر شیف بائردام، ردیف‌های صندلی به صورت یکی در میان حذف شده و در ردیف‌های باقی مانده با حذف یک صندلی در میان شرایطی را برای رعایت فاصله‌گذاری ایجاد کرده است. همچنین صندلی‌ها به گونه‌ای چیدمان شده‌اند که برخی زوج و برخی تک هستند تا شرایط برای حضور خانواده و تک نفره، برای دیدن نمایش مهیا شود.

رونمایی گروه تئاتر برلین از سالن نمایش خود با رعایت فاصله اجتماعی / حذف 70 درصد صندلی‌‌ها به امید بازگشایی تئاتر

گروه تئاتر برلین حذف صندلی‌های را به عنوان بخشی از تحقیقات خود در مورد چگونگی دستیابی به فاصله‌های اجتماعی، هنگام بازگشایی تئاتر در ماه سپتامبر (اواسط شهریور) انجام داده است. قرار است صندلی‌های برداشته شده نیز برای زمان بازگشایی کامل، بازسازی شوند.

الیور ریس (Oliver Reese) مدیر هنری گروه تئاتر برلین درباره حذف این صندلی‌ها به سایت دیزین (Dezeen) گفت: “صندلی‌ها در 10 روز گذشته به دو دلیل حذف شده‌اند: از یک سو، ما سعی می‌کنیم راه‌حل‌های خلاقانه‌ای را برای مقررات فعلی به دلیل شیوع ویروس کرونا ارائه کنیم. این موضوع به ما اجازه می‌دهد تا قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی را با روش کاری خود که دوست داریم آن را همواره دنبال کنیم، همخوانی داشته باشد. از طرف دیگر ما به نوسازی صندلی‌های تاریخی سالن خود نیز اقدام خواهیم کرد.”

همزمان با کاهش تعداد صندلی‌ها در سالن تئاتر شیف بائردام، گروه برلین اقدامات مختلفی را تدارک دیده تا اطمینان حاصل شود که پروتکل‌های بهداشتی رسمی که حداقل فاصله 1.5 متر را تصریح می‌کند، حفظ شود. ریس در این‌باره گفت: “بلیت‌ها در سالن بدون تماس فیزیکی بررسی می‌شوند و تماشاگران تا زمانی که به صندلی خود نرسند باید ماسک داشته باشند. برای ورود به سالن سیستم مدیریت جمعیتی وجود خواهد داشت و ترتیب پذیرش به طور دقیق تنظیم می‌شود. میهمانان در واحدهای کوچک – تقریباً شش نفر- به صندلی‌های خود راهنمایی می‌شوند تا ترافیک جمعیتی وجود نداشته باشد و مسافت بین بازدیدکنندگان رعایت شود.

3500 (2)

اگرچه اکثر صندلی‌ها از تئاتر شیف بائردام حذف شده‌اند، اما گروه برلین می‌خواهد تجربه یک اجرای زنده را تا حد ممکن برای مخاطبان با فاصله اجتماعی خود لذت‌بخش کند. ریس توضیح داد: “ما واقعاً می‌خواهیم بازی کنیم! این نه تنها مأموریت و وظیفه اصلی ما به عنوان یک تئاتر عمومی، بلکه آرزوی صمیمانه ما برای بازگشت به صحنه است.”

وی ادامه داد: “ما مجبور شدیم برنامه‌های فصل آینده خود را چندین بار در هفته‌های گذشته تغییر دهیم، اما خوشحالم که در نهایت روش‌های خلاقانه‌ای را با بازیگران و تیم‌های هنری خود پیدا کرده‌ایم تا در فصل جدید با یک قانون فوق‌العاده رفتاری، مقررات را هم اجرا کنیم. ما قطعاً باید در نظر داشته باشیم که صندلی‌های تئاتر ما به طور موقت برداشته می‌شوند و همه ما آرزوی عادی شدن شرایط را داریم. اما من کاملاً مطمئن هستم که گروه ما حداقل با همان انرژی که برای 700 نفر به صحنه می‌رفت برای 200 نفر به اجرا خواهد پرداخت.”

3500 (1)

البته عکس سالن گروه تئاتر برلین که بیش از 2،000 بازتوییت دریافت کرده، ترکیبی از واکنش مختلف مخاطبان تئاتر را برانگیخت.

یک نفر گفته است: این تصویر او را غمگین می‌کند و به نظر می‌رسد بسیار غیرمعمول است و شخص دیگری نوشته: “من نمی‌دانم باید بخندم یا گریه کنم …”

در همین حال، یکی از کاربران توییتر گفته است؛ رویای او این بود که تا حد ممکن از سایر افراد در تئاتر فاصله داشته باشد.

لازم به یادآوری است، گروه تئاتر برلین (Berliner Ensemble‎) در سال 1949 توسط برتولت برشت و همسرش هلن وایگل در برلین شرقی تأسیس شد و بعد از تبعید برشت، این شرکت ابتدا در خانه تئاتری به نام “لانگ هوف” مشغول به کار شد و در سال ۱۹۵۴ به ساختمان “شیف بائردام” منتقل شد. این گروه با اجرای تمرینات دقیق و طولانی، موفقیت‌های زیادی در زمینه تئاتر کسب کرده است.

 

رونمایی گروه تئاتر برلین از سالن نمایش خود با رعایت فاصله اجتماعی / حذف 70 درصد صندلی‌‌ها به امید بازگشایی تئاتر

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر کتابهای صوتی
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم