تالار هنر با دو نمایش کار خود را آغاز می‌کند / روایت حسین موذن از بازگشایی تالار هنر تا پیشنهاد به ستاد ملی کرونا

سرویس تئاتر هنرآنلاین: حسین موذن مدیر تالار هنر در گفت‌وگو با خبرنگار هنرآنلاین درباره اجرای نمایش‌های این تماشاخانه در آغاز بازگشایی مجموعه گفت: سال جاری نیز همچون دیگر سال‌ها برنامه‌ریزی مدونی را به منظور اجرای آثار نمایشی در این مجموعه در نظر داشتیم. اما به دلیل تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی هنری در پی شیوع ویروس کرونا در اوایل اسفندماه، اجرای دو نمایش روی صحنه متوقف شد و از این رو با بازگشایی این مجموعه این دو اثر اجرای خود را در تالار هنر ادامه خواهند داد.

او در ادامه افزود: با مذاکرات اولیه‌ای که با امید انصاری و رضا بیات دو کارگردان نمایش‌های “دنیای شگفت‌انگیز اکو و تاکو” و “افسانه پری دریایی” که ادامه اجراهای‌شان در این تماشاخانه متوقف شده است، داشته‌ایم، قرار بر این است تا فعالیت‌های تالار هنر با اجرای این دو اثر از سر گرفته شود. طبیعتاً در ادامه نیز به ترتیب براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته این تالار، نمایش‌ها روی صحنه خواهند آمد و اجرای برخی از آثار سال 1399 به سال 1400 موکول می‌شود.

موذن با بیان اینکه اکنون چالش به وجود آمده در از سرگیری اجرای نمایش‌ها استفاده 50 درصد از ظرفیت سالن‌های نمایش است و این مسئله باید حل و فصل شود، عنوان کرد: از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام شده است که به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی تالارهای نمایشی این امکان را دارند که تنها 50 درصد ظرفیت خود را در اختیار مخاطبان قرار دهند. ظرفیت بالکن تالار هنر 40 نفر و ظرفیت کف این تالار 200 نفر است که ما معمولاً بلیت بالکن را نمی‌فروشیم و براین اساس این تالار نمایشی امکان آن را دارد که میزبان 100 نفر در هر اجرا باشد که در شرایط موجود بعید به نظر می‌رسد که حتی این 100 صندلی هم پر شود.

او همچنین اضافه کرد: بنابراین با این شرایط هنرمند و کارگردان متضرر خواهد بود و باید راه‌حلی به منظور جبران این خسران بیابیم. نظر کارگردان‌ها مبنی بر اینکه با اجرای این پروتکل دچار ضرر و زیان خواهند شد منطقی است و به اعتقاد من ستاد ملی مبارزه با کرونا باید راه‌حلی ارائه کند و پاسخگوی این مسئله باشد.

مدیر تالار هنر همچنین گفت: فکر کنم فاصله‌گذاری اجتماعی که از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام شده است یک متر و هشتاد سانت است که اگر اینگونه باشد ما حتی امکان آن را نداریم که تماشاگر را یک صندلی در میان بنشانیم و با این شرایط امکان استفاده از 30 تا 40 درصد سالن است و این مسئله برای کارگردان‌ها بسیار دشوارتر خواهد بود، مگر اینکه این ستاد تدبیر دیگری بیاندیشد و فاصله را به یک صندلی در میان تقلیل دهد. یا اینکه دولت اعتبار ویژه‌ای را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تخصیص دهد تا به این صورت ضرر و زیان گروه‌های نمایشی کاهش یابد.

او در ادامه اضافه کرد: این مسئله برای هنرمندان ایجاد نگرانی کرده است. بازگشایی سالن‌های نمایشی اقدامی است که به سادگی حل می‌شود اما باید به همه ابعاد آن توجه شود وگرنه طی اقدام به باز شدن سالن‌ها هم هنرمندان دچار آسیب می‌شوند و هم مخاطبان بهره‌مندی لازم را از اثر نخواهند داشت.

حسین موذن ضمن اشاره به اینکه در دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا تنها به سلامت مخاطب فکر شده اما سلامت هنرمندان در آن نادیده گرفته شده است، یادآور شد: گریم بخشی از تئاتر است و اتاق‌های گریم خود مسبب انتقال ویروس کروناست. پیش از این از یک پالت برای همه بازیگران استفاده می‌شد اکنون با این شرایط استفاده از چند پالت گریم به تعداد بازیگران بسیار هزینه‌بر خواهد بود.

او با بیان اینکه دستور ستاد مبارزه با کرونا برای بازگشایی تماشاخانه‌ها دارای ابهامات بسیاری است، اظهار کرد: پیشنهاد من به ستاد ملی مبارزه با کرونا این است که جلسه‌ای با حضور چند تن از هنرمندان، مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ترتیب دهند تا به جمع‌بندی و نتیجه‌ کارشناسی شده‌ای به منظور تدوین دستورالعمل لازم برسند.

 

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم