نخستین برنامه شب‌های گلفام برگزار شد

نخستین برنامه شب‌های گلفام برگزار شد

به گزارش هنرآنلاین، عصر روز شنبه ۱۴ تیرماه نشست خبری و گپ‌و‌گفت درباره کتاب “آگوست در استیج کانتی” نوشته تریسی‌لتس با حضور آراز بارسقیان مترجم اثر، میکائیل شهرستانی کارگردان اثر و بازیگرانی همچون مرجان رزم‌آزما، مسعود آشوری، بهادر باستان‌حق  در فروشگاه گلفام برگزار شد.

شهرستانی با اشاره به اجرای نمایشنامه “آگوست در استیج کانتی” گفت: قاعدتا من با هنرجویانم نمایش‌ها را کار می‌کنم، در نمایش “آگوست در استیج کانتی” هم همین‌گونه بوده و در حین تمرین و مرحله اول اجرا از تعداد هنرجویان کاسته و هنرجویان جدیدی جایگزین شدند. از ۲۷ سال پیش به تولید آثار نمایشی و تدریس در کنار بازیگری و کارگردانی روی آوردم. طی این سال‌ها شاگردان بسیاری داشتم که برخی از آنها اکنون بازیگران مطرح و قابلی هستند. در یکسال ممکن است ۴ اثر را با گروه هنرجویان کار کنیم و اثری به خصوص را آماده و روی صحنه ببریم.

شهرستانی درخصوص انتخاب نمایشنامه “آگوست در استیج کانتی” بیان کرد: در ابتدا نمایشنامه را خواندم و در خوانش اول جذب آن شدم البته به خاطر شرایط روز جامعه تغییراتی در نمایشنامه اعمال شد. به نظر من زمانی که کارگردان اثری را کار می کند، دیدگاه‌های شخصی خود را ارجح می داند. از طرفی اصل اثر را هم بارها خواندیم و انطباق دادیم که خانم علیزاده دراماتورژ اثر، در این زمینه بسیار مرا کمک کردند. روال کاری من اینگونه است که معمولا بر اساس شرایط گروه نمایشنامه و پرسوناژها را انتخاب می کنم.

در ادامه آراز بارسقیان در خصوص ترجمه نمایشنامه “آگوست در استیج کانتی” گفت: من همیشه منتظر بودم تا ببینم کدام نمایشنامه‌ها، موفق به کسب جایزه پولیتزر می‌شوند، تا آنها را ترجمه کنم و در این روند با نویسندگان بسیاری آشنا و حتی دوست شدم. این نمایشنامه از آن دست کتاب‌هایی بود که مرا به خود جذب کرد، من صحنه‌های این نمایشنامه را در اجرا تصور می‌کردم. این نمایشنامه در سال ۱۳۸۷ ترجمه و چاپ شد و دوستان زیادی کتاب را خواندند و به آن علاقه‌مند شدند. اما بعد از این همه سال میکائیل شهرستانی آن را با به روی صحنه برد، که برای من بسیار ارزشمند است.

بارسقیان ادامه داد: نمایش “آگوست در استیج کانتی” نخستین اجرای این نمایشنامه در کشور است و به نظر من باید این نمایش را در سالن اصلی تئاتر شهر و با دکوری سه طبقه که نشان از پر بودن خانه اما خالی و پوک بودن آن دارد، به اجرا برد. البته که در حال حاضر هم طراحی دکور نمایش “آگوست در استیج کانتی” این پر بودن و در عین حال خالی بودن از درون و بیرون خانه را به مخاطب نشان می دهد. به هر حال برای من افتخاری بود تا نمایشنامه “آگوست در استیج کانتی” با درجه سلامتی بالا و با این کیفیت خوب توسط استاد شهرستانی به روی صحنه برود.

مرجان رزم‌آزما یکی از بازیگران نمایش “آگوست در استیج کانتی” در این نشست گفت: من نقش باربارا را بازی می کنم، درست است که این شخصیت مشکلات بسیاری را به دوش می کشد، اما با قدرت خاصی که زیر نظر تربیت پدر و مادر به دست آورده از پس مشکلات خود بر می‌آید. من سعی کردم تمام دردهای  این زن را با راهنمایی‌های استاد شهرستانی به نمایش بگذارم.

مسعود آشوری از دیگر بازیگران نمایش “آگوست در استیج کانتی” بیان کرد: من در این سال ها افتخار همکاری در ۹ نمایش را در کنار استاد شهرستانی داشتم. در حال حاضر تشنه کار و کسب تجربه هستم، درکارهایی که با استاد همکاری داشتم نقش‌های مثبت و پیچیده‌ای را ایفا می‌کردم اما کاراکتر استیو برای من منفی و در عین حال پیچیده و شیرین است.

بهادر باستان‌حق بازیگر نقش چارلی در نمایش گفت: من نقش شوهر خاله خانواده را بازی می‌کنم، این نقش نقاط کوری دارد که من هنوز هم به آن فکر می کنم. نقش چارلی چالشی خوب و پلکان درس و تجربه برای من بود. از نظر من این قوی ترین اثری بود که استاد شهرستانی با هنرجویان خود به صحنه برد و بازی در این نمایش برای من افتخار است.

در پاسخ به سوال مجری برنامه میکائیل شهرستانی درخصوص تغییر شرایط تئاتر پیش و پس از بیماری کرونا بیان کرد: شرایط نه تنها از نظر ما بلکه از نظر مخاطبان هم تغییر کرده است. اگر در سالن‌های تئاتر پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود، خطر به مراتب کمتر خواهد شد. در حال حاضر جان گروه نمایش و مخاطبان برای من مهم‌تر است، اما از مخاطبان گله دارم، ما هم با این بیماری هولناک مواجه هستیم و سعی می‌کنیم نکات ایمنی را رعایت کنیم. زندگی جریان دارد اما این ترس‌ها و نگرانی‌ها سبب شده تا مسائلی که از آنها غافل بودیم را ببینیم.

شهرستانی با اشاره به اینکه تئاتر خانه‌ای است که نمی توانم آن را ترک کنم، اظهار کرد: تئاتر برای من معنایی حیاتی دارد. در ماه‌های ابتدایی کرونا با وجود برگزاری کلاس‌های آنلاین من هم افسرده شدم و فکر می‌کنم تئاتر می‌تواند به شادابی ما کمک کند. تئاتر تفکر برانگیز است، در تئاتر پروسه زندگی وجود دارد که در سینما نیست، با اینکه بسیار سینما را دوست دارم اما بدون تئاتر زنده نیستم. امیدوارم هرچه زودتر این بلا از جامعه انسانی و جهانی رخت ببندد.

شهرستانی درخصوص اثر نمایشی خود گفت: نمایش “آگوست در استیج کانتی” تا تاریخ ۲۷ تیرماه در سالن مهرگان ادامه خواهد داشت. قصد دارم به زودی نمایش “لبخند باشکوه آقای گیل” از استاد رادی را نیمه اول شهریور ماه در سالن سنگلج به اجرا ببرم.

شایان ذکر است، نشست خبری “آگوست در استیج کانتی” با همت انتشارات علمی‌ و فرهنگی تحت عنوان برنامه “شب‌های گلفام” در فروشگاه گلفام برگزار شد و در هفته‌های آتی میزبان دیگر هنرمندان خواهد بود.

 

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم