محمدجواد حق‌شناس: انتظار می‌رود حضور بیشتری از سمت مدیران میراث فرهنگی داشته باشیم / مهدی افضلی: نوید می‌دهیم پس از کرونا شاهد اتفاقات مبارکی در پهنه رودکی باشیم

محمدجواد حق‌شناس: انتظار می‌رود حضور بیشتری از سمت مدیران میراث فرهنگی داشته باشیم / مهدی افضلی: نوید می‌دهیم پس از کرونا شاهد اتفاقات مبارکی در پهنه رودکی باشیم

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی رادیو نمایش، نزدیک دو سال است که مدیریت شهری تهران در دوره جدید، طرح‌های بزرگ فرهنگی  را در پهنه رودکی پیش‌بینی کرده تا فضاهای فرهنگی و هنری قابل دسترسی برای شهروندان به‌ویژه در محدوده منطقه ۱۱ ایجاد کند. پهنه رودکی از شمال به خیابان انقلاب، از جنوب به خیابان نوفل لوشاتو، از شرق به خیابان حافظ و از غرب به خیابان ولی‌عصر می‌رسد. در این محدوده آثار ارزشمند تاریخی و هنری بسیاری با ظرفیت ایجاد پلازاهای شهری یا عرصه‌های عمومی شناسایی شده و اکنون شهرداری تهران در حال اجرای اقداماتی در این منطقه است.

پهنه رودکی به واسطه برخورداری از مراکز ارزشمند فرهنگی وهنری، همچون تالار وحدت، مجموعه تئاتر شهر و… ظرفیت‌های بالایی برای تبدیل به منطقه ویژه فرهنگی و هنری پایتخت دارد.

در این خصوص محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی و سعید اسدی مدیر مجموعه تئاترشهر و نصرالله آبادیان شهردار منطقه 11 به عنوان میهمان در این برنامه حضور داشتند.

در ابتدای برنامه، محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر درباره پهنه رودکی گفت: این منطقه به لحاظ سابقه تاریخی و اینکه منطقه‌ای است که رویدادهای بزرگ شهر را در خود جای داده، سابقه‌ای قدیمی  دارد. در این منطقه دو بنای مهم شهر تهران وجود دارد که تئاتر شهر و تالار رودکی این دو بنا هستند.

حق شناس ادامه داد: این دو بنا کارکردهای خود را در زمینه نمایش و موسیقی دارند و جز نمادهای شناخته شده تهران هستند.

وی افزود: گذر شهریار منطقه‌ای است که قرار بود ارتباط بین تالار وحدت و تئاتر شهر باشد.

حق شناس عنوان کرد: در دوره جدید شورای شهر با مطالعه‌ای که انجام شد قرار شد این منطقه  به جای گذر تبدیل به پهنه رودکی شود و قرار بود بیشتر رویدادهای فرهنگی را در خود جای دهد.

مهدی افضلی، مدیرعامل بنیاد رودکی نیز درباره این طرح گفت: خوشبختانه با پیگیری مسئولان، زمان این طرح بیشتر نشد و شورای شهر متوجه این موضوع بود که شهر تهران نیاز به این فضا دارد و ما غافل بودیم که این کلان شهر نیاز به این نوع اتفاقات فرهنگی دارد.

وی افزود: قبل از اینکه به صورت اداری وارد این گفت‌وگو شویم شورای شهر تهران به صورت مطالعاتی وارد این گفتگو شد. با توجه به مسائل پیش آمده و همکاری شورای شهر طرح در حال پیگیری است.

در ادامه حق شناس درباره نظارت مدیران میراث فرهنگی تصریح کرد: انتظار می‌رود در این بخش حضور بیشتری را از سمت مدیران میراث فرهنگی داشته باشیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تأکید کرد : تا چهار ماه آینده گزارش ویژه‌ای درباره خانه‌های تاریخی این محدوده منتشر خواهد شد و این خانه‌های تاریخی آرام آرام ارزش اقتصادی خود را نیز نشان می‌دهند و تبدیل به محلی برای کار فرهنگی خواهند شد و ارزش اقتصادی موردنیاز مالکان این خانه‌ها هم فراهم خواهد شد.

همچنین مهدی افضلی درباره پارکینگ‌های این منطقه گفت: ما جلسات زیادی را درباره بحث جای پارک در این منطقه برگزار کردیم و همچنین پارکینگ مقابل تالار وحدت همچنان در اختیار مردم خواهد بود و این مشکل نیز در دراز مدت حل خواهد شد.

حق شناس درباره مشاغل خرد که در این پهنه وجود دارند گفت: تمام تلاش و نگاه شورای شهر و شهرداری و در سازمان زیباسازی این است که مداخله این طرح باعث از بین رفتن کسب و کاری نشود و ما حتی وقتی ورود خودرو را ممنوع کنیم باعث رونق کسب و کار خواهد شد.

وی تأکید کرد: مردم مطمئن باشند کار بدون مطالعه نبوده است و نظرسنجی نیز از همه ساکنان انجام شده است.

حق شناس در ادامه گفت: این طرح قرار است باعث کمک به ساکنان شود و این منازل بدون هیچ‌گونه ضرری ادامه خواهند داد.

افضلی نیز گفت: شهردار منطقه 11 سعی و تلاش خود را در باب تغییر کاربری‌ها انجام داد تا نارضایتی برای مردم ایجاد نشود و ما این نوید را به مردم می دهیم که بعد از کرونا شاهد اتفاقات مبارکی در این مورد خواهیم بود.

در بخش دیگری از برنامه سعید اسدی مدیر مجموعه تئاتر شهر و نصرالله آبادیان شهردار منطقه 11 مهمان برنامه بودند.

آبادیان درباره این طرح گفت: ما در این محدوده بر اساس برنامه دوم شهرداری تهران که مصوبه شورای اسلامی شهر است، قرار است با توجه به ظرفیت‌های موجود تالار وحدت و تئاتر شهر، براساس ضوابط شهرداری این دو مجموعه را به هم ارتباط دهیم.

وی ادامه داد: با نظرسنجی از هنرمندان و کسانی که در این محدوده رفت و آمد دارند از نقطه نظرهای آن‌ها استفاده کردیم.

سعید اسدی مدیر مجموعه تئاتر شهر گفت: ما در جنبه‌های تخصصی این طرح ورودی نداشتیم و البته با شهرداری منطقه 11 تعامل داشتیم و نظرات و صحبت‌های خود را در جلسات با شهردار این منطقه داشتیم و شهرداری نیز با نهایت همکاری با مجموعه‌های فرهنگی این طرح را پیش برد.

وی افزود: اتفاقاتی که در این طرح در اطراف تئاتر شهر می‌افتد، می‌تواند با همکاری چندوجهی، مشکلات این فضا را حل کند به عنوان مثال در چندماه گذشته بحث دست‌فروشان کنار تئاترشهر ساماندهی شد و البته ما با مشکلات اجتماعی در اطراف تئاترشهر همچنان دست به گریبان هستیم.

اسدی ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی تئاترشهر را به عنوان یک میراث فرهنگی ثبت کرده است ولی متاسفانه نگاه خوبی به تئاتر شهر از طرف میراث فرهنگی نمی‌شود.

مدیر مجموعه تئاتر شهر خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد این پهنه باید از سمت تئاتر شهر به سمت تالار وحدت برود و شهرداری باید یک تعجیل و یک بازنگری در این طرح انجام دهد.

اسدی درباره منبع آبی که قرار است در کنار تئاتر شهر جای‌گذاری شود گفت: دراین منطقه یک پست برق وجود دارد که مربوط به تئاترشهر است و در جایابی این منبع به نظر می‌رسد، مشکلاتی وجود دارد و گذاشتن این منبع در کنار پست برق به نظر معقول نیست و البته تا به این لحظه قرار شده است یک فاصله معقول بین این منبع و پست برق برقرار شود.

در پایان محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در این باره تاکید کرد: در پهنه رودکی جای بهتری از کنار مجموعه برق تئاتر شهر را می‌توانیم معرفی کنیم و حالا اگر در این منطقه جایابی منبع آب، اینگونه باشد، شاید همکاران ما کم‌سلیقگی به خرج دادند که باید پیگیری شود.  

این برنامه امروز ساعت 9 تا 10:30 به صورت زنده از رادیو نمایش پخش شده است، علی بهرامی تهیه کنندگی “گیومه” و علی جعفری فوتمی مجری کارشناسی آن را بر عهده داشته است.

 

 

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر تماشاخانه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم