غلامرضا منتظری: باید نقش و سهم هنر را در ستاد ملی کرونا مشخص کنیم / نشست هم‌اندیشی مدیران تماشاخانه‌های خصوصی با نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس

غلامرضا منتظری: باید نقش و سهم هنر را در ستاد ملی کرونا مشخص کنیم / نشست هم‌اندیشی مدیران تماشاخانه‌های خصوصی با نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس

به گزارش هنرآنلاین، نشست هم‌اندیشی مدیران تماشاخانه‌های خصوصی به منظور تشریح مشکلات تماشاخانه‌های خصوصی با حضور  غلامرضا منتظری، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس به دعوت پردیس تئاتر شهرزاد برگزار شد.

منتظری با ارج‌گذاری به حضور مدیران تماشاخانه‌های خصوصی و نقش بزرگ‌شان در حمایت از تئاتر، گفت: واقعیت‌ این‌ست که یک رابطه معناداری بین اوقات فراغت و حوادث سیاسی اجتماعی وجود دارد. وقتی جامعه  دچار یک سری مشکلات٬ دغدغه‌ها و چالش‌ها می‌شود اوقات فراغت که سینما، تئاتر و موسیقی هم زیر شاخه آن قرار می‌گیرد، از سبد اولویت جامعه هدف به طور طبیعی خارج می‌شود. برای حل‌ این مشکلات باید نوع نگاه متولیان نسبت به حوزه فرهنگ و هنر تغییر کند. باید بپذیریم که فرهنگ نماد بالندگی و رشد و توسعه جامعه است ولی در عمل ‌اینگونه نیست و فقط در کلام فرهنگ چنین جایگاهی دارد.

وی در ادامه افزود: باورم بر این است که در بین عناصر تشکیل‌دهنده فرهنگ با شکوه‌ترین٬ جذاب‌ترین و تماشایی‌ترینش هنر است. وقتی هنر را از فرهنگ بگیریم خیلی تماشایی نیست.‌ این اولین نکته‌ای است که حالا ما در کمیسیون فرهنگی به آن می‌پردازیم.؛ اینکه که چه باید کرد که نوع نگاه عوض شود. چون بین منزلت و نوع نگاه رابطه معناداری وجود دارد.

باید نقش و سهم هنر را در ستاد ملی کرونا مشخص کنیم

منتظری در همین زمینه تصریح کرد: در کمیسیون فرهنگی بحث تعیین اولویت‌ها را مطرح کردیم و برای نخستین‌بار است که  در کمیسیون فرهنگی ‌این موضوع مطرح می‌شود  که ما باید نقش و سهم فرهنگ و هنر را در ستاد ملی کرونا مشخص کنیم و متاسفانه تا امروز از ‌این موضوع غافل بودیم. حتی مصوبه کمیسیون شد که ما پیشنهاد بدهیم که رییس کمیسیون فرهنگی عضو ستاد ملی کرونا شود و از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری برای مدیریت‌ این پروژه استفاده شود و هم اهالی هنر در منابع فراوانی که به کرونا اختصاص پیدا می‌کند نقش و سهم فرهنگ و هنر مشخص شود و اگر در صحن مجلس هم تصویب شود یک روزنه امید است برای دغدغه‌ها و مشکلات هنرمندان در زمان کرونا و بیشتر پساکرونا که به نظر من جدی‌تر است.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به آسیب هنرمندان و سالن‌های خصوصی تئاتر افزود: بحث دیگری که در کمیسیون مطرح شده آسیب‌ها و خسارت‌هایی است که هنرمندان و مدیران تماشاخانه‌های خصوصی در ‌این شرایط می‌بینند.‌ این را فعلا طرح مسئله شده و هنوز کمیسیون وارد شور نشده چون هنوز کمیته‌های تخصصی شکل نگرفته‌اند و روز گذشته محور و خطوط کلی کمیته‌ها مشخص شد و زمانی که کمیته‌ها شکل بگیرند یکی از دغدغه‌های کمیته فرهنگ و هنر و رسانه ما همین مباحث حمایت از هنرمندان خواهد بود چه به شکل عمومی‌ چه به شکل اختصاصی.

وی در پایان متذکر شد: ‌این خط کلی بود که خواستیم شما به عنوان اعضای هیئت مدیره صنف تماشاخانه‌ها خصوصی در جریان باشید و در ارائه راهکار به متولیان‌ این امر کمک کنید.

تماشاخانه‌های خصوصی بخش بزرگی از تئاتر‌ ایران هستند

در ادامه‌ این نشست، شاهین چگینی رئیس انجمن صنفی تماشاخانه‌های خصوصی ‌ایران درباره وضعیت فعلی تماشاخانه خصوصی و روند فعالیت آن‌ها با توجه به شرایط کرونایی موجود و نبود حمایت از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ گفت: ما ‌این مسیر را کامل طی کردیم. مجموع صندلی‌های تماشاخانه‌های خصوصی 2856 در سطح  تهران است که ‌این یعنی بیش از پنجاه درصد از مجموع صندلی‌های تئاتر و بیشتر از ظرفیت بخش دولتی.

چگینی در ادامه افزود: در تماشاخانه‌های خصوصی 200 نفر پرسنل مستقیم وجود دارد که به عنوان کارمند و مسئول فنی با‌ این مجموعه‌ها همکاری می‌کنند. 2419 هنرمند تنها در یک ماه با تماشاخانه‌های خصوصی درگیری کاری داشتند که به واسطه ویروس کرونا کلیه اجراها تعطیل شد. ما تمام ‌این موارد را اطلاع‌رسانی کردیم و متذکر شدیم که تماشاخانه‌های خصوصی بخش بزرگی از تئاتر ‌ایران است و تعداد زیادی از هنرمندان به صورت مستقیم و غیرمستقیم با‌ این صنف در ارتباط هستند. با برآورد ریالی خسارات اسفندماه مشخص است که بعد از چند ماه تعطیلی تماشاخانه‌های خصوصی در چه وضعیتی به لحاظ اقتصادی قرار دارند.

رئیس انجمن صنفی تماشاخانه‌های خصوصی‌ ایران در پایان افزود: صنف تماشاخانه‌های ایران، گزارش میزان خسارت و پیشنهادات لازم به منظور برون رفت از شرایط فعلی را به کمیسیون فرهنگی وقت مجلس ارسال کرد و کمیسیون فرهنگی به پیوست نامه را به وزیر محترم ارشاد ارسال کردند که در آن به وزیر پیشنهاد دادیم که در اولویت نخست وام بلاعوض برای تماشاخانه‌های زیان‌دیده در نظر گرفته شود، صرفا به منظور روشن نگه داشتن چراغ سالن‌ها و در اولویت دوم به منظور تداوم کار سالن‌ها پس از بازگشایی اماکن عمومی، وام کم‌بهره بلند مدت در نظر گرفته شود. ولی متاسفانه تا به امروز به هیچکدام از ‌این نامه‌ها پاسخ داده نشده است.

تمام تماشاخانه‌های خصوصی  بدهکاری سنگین دارند

محمد دشت‌گلی مدیر پردیس تئاتر شهرزاد نیز گفت: ما پروتکل‌ها را رعایت می‌کنیم ولی وضعیت اصلاً مناسب نیست. در حال حاضر تمام تماشاخانه‌ها بدهکاری سنگین دارند. ما امیدواریم با توجه به‌اینکه آقای منتظری پیش از‌ این مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌بوده‌اند، دلسوزانه در ‌این وادی اقدام کنند.

دشت‌گلی در ادامه افزود: در‌ این شرایط دو کلید واژه دلجویی و مساعدت به‌عنوان مطالبه اصلی هنرمندان و مدیران تماشاخانه‌های خصوصی از مسئولان و متولیان امر هنر در بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌ معاونت امور هنری و اداره کل هنرهای نمایشی به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: به‌هرحال آسیب‌ها و زیان‌های مالی در‌ این بین مقوله‌ای خواهد بود که چه در نگاه کوتاه‌مدت و چه در نگاه بلندمدت گریبان گروه‌های نمایشی، تک‌تک هنرمندان و مدیران تماشاخانه‌های خصوصی و دولتی را خواهد گرفت و عبور از‌ این پیچ و بحران بدون هیچ تردیدی تنها با یاری و مساعدت مسئولان بدنه فرهنگ و هنر کشورمان امکان‌پذیر است.

اگر تصمیم ضربتی و عاجل گرفته نشود چیزی به نام تئاتر نخواهیم داشت

مهدی کوهیان رئیس شورای داوری انجمن صنفی تماشاخانه‌های ‌ایران نیز در همین زمینه متذکر شد: بحث کرونا هنوز به پایان نرسیده، اگر امروز بگویند که کرونا تمام شده! در بعضی حوزه‌ها و مثل فرهنگ و هنر حداقل دو سال طول می‌کشد مردم اعتماد بکنند و حاضر شوند که به سالن‌های تئاتر و سینما بیایند. الان زمانی است که باید مثل سلامت از حوزه هنر حراست کنند. زیرا فرهنگ و هنر یک امر عمومی‌است و دولت باید به آن سوبسید بدهد.

وی در همین زمینه افزود: از آبان‌ماه تاکنون کوچکترین ناامنی و بحرانی که در کشور اتفاق افتاده اولین ترکش آن را سینما و تئاتر خورده است. وقتی که بالاخره ناامنی در خیابان است مردم اجازه نمی‌دهند فرزندان‌شان یا خود و خانواده‌شان به سینما و تئاتر بیایند پس ما اول تعطیل می‌شویم. مجموعه این عوامل باعث شده که آینده‌ای  بسیار مبهم و افق ناروشنی داشته باشیم و من فکر می‌کنم در سالی که اتفاقا سال جهش تولید نامگذاری شده اولین چیزهایی که با مشکل روبه‌رو شده تولیدات فرهنگی هنری است. اگر در یکی دو ماه آینده یک تصمیم ضربتی و عاجل گرفته نشود من فکر نمی‌کنم در دوسال آینده چیزی به نام تئاتر و سینما در کشور داشته باشیم. یعنی افق به قدری مبهم می‌شود که کم‌کم‌ این نیروها که منتظر ما نمی‌مانند می‌روند شغل دیگری پیدا می‌کنند و جذب بازار دیگری می‌شوند و یا در حوزه فرهنگ و هنر فرار مغزها را شاهد خواهیم بود. ‌این می‌طلبد که واقعا با یک نگاه بلند و بزرگ و رو به جلو،  شما به عنوان نماینده مردم پیگیری کنید و هم دولت ورود کند و هم نهادهای دیگری که در‌ این زمینه می‌توانند تصمیم‌گیر باشند.

 

 

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر نمایشگاه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم