تئاتر هم مثل زندگی تعطیل شدنی نیست / فروپاشی یک خانواده ایرانی به لحاظ بنیان‌های اقتصادی / روایت محمدمهدی خاتمی از نمایش “سه‌شنبه‌های لعنتی”

تئاتر هم مثل زندگی تعطیل شدنی نیست / فروپاشی یک خانواده ایرانی به لحاظ بنیان‌های اقتصادی / روایت محمدمهدی خاتمی از نمایش “سه‌شنبه‌های لعنتی”

سرویس تئاتر هنرآنلاین، نمایش “سه‌شنبه‌های لعنتی” نوشته و کار محمدمهدی خاتمی از اول اَمرداد ساعت 19:30 در سالن سایه مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود و بازیگران این نمایش اجتماعی محسن افشار، مانلی حسین‌پور، سروش طاهری، شهرام مسعودی، اتابک نادری و نسرین نکیسا هستند. این نمایش 27 بهمن‌ماه سال گذشته در مجموعه تئاترشهر به صحنه آمد و پس از اعلام تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی هنری اجرای آن متوقف شد.

محمدمهدی خاتمی در گفت‌وگو با هنرآنلاین درباره از سرگیری مجدد اجرای نمایش “سه‌شنبه‌های لعنتی” گفت: با توجه به نامعلوم بودن تعطیلی مجدد سالن‌های نمایشی، آغاز اجراها از روز اول مرداد، روز شنبه هفته جاری به ما اعلام شد و تمرینات نمایش را در همین مدت کم از همان روز آغاز کردیم.

او که معتقد است در این شرایط هم زندگی تعطیل شدنی نیست، اظهار کرد: بر این اساس تئاتر هم نباید تعطیل شود چراکه نمی‌دانیم تا چه زمانی باید با ویروس کرونا زندگی کنیم. از این رو به نظرم باید شرایط تازه‌ای را تنظیم و اجرا کنیم و خودمان را با این اتفاق و حادثه تطبیق دهیم.

این کارگردان با بیان اینکه اجرا در این شرایط برای او هم تجربه تازه‌ای است، تصریح کرد: در این وضعیت با مراقبت کامل از گروه نمایشی و تماشاگران، اجراها باید ادامه داشته باشد، چراکه انسان‌ها در جاده سخت، کوهستانی، مه و کولاک گرفته، نباید متوقف شوند بلکه باید با مراقبت آن جاده را ادامه دهند؛ براین اساس ترجیح من بر این بود تا اجرای نمایش را ادامه دهم.

او در ادامه افزود: در صورتی‌که از اجرای نمایش منصرف می‌شدم، ضمن اینکه نوبت اجرا را از دست می‌دادم شاید یکسال بعد نمایش هم موضوعیت خود را از دست می‌داد و این خاصیت زنده بودن تئاتر است. در این شرایط نگران سلامتی، تماشاگران، عوامل و بازیگران نمایش هستم و تمام تلاشم بر این است تا شرایطی ایجاد کنم که هیچکس دچار آسیب نشود. امیدوارم نه تنها گروه ما بلکه تمام گروه‌های نمایشی که اکنون اثر خود را به صحنه آورده‌اند از این مرحله به سلامت عبور کنند.   

خاتمی درباره موضوع و مضمون نمایش “سه‌شنبه‌های لعنتی” گفت: شاکله اصلی نمایش، در واقع روایت فروپاشی یک خانواده محترم ایرانی به لحاظ بنیان‌های اقتصادی است که این روزها در جامعه ما اتفاق افتاده است و بسیاری از خانواده‌ها را درگیر کرده است.

او در ادامه افزود: در این نمایش شش سه‌شنبه از زندگی یک خانواده ایرانی در سال 1396 بررسی و روایت می‌شود که چه اتفاق و روندی منجر به فروپاشی بسیاری از خانواده‌ها شده است که حتی خودشان در آن نقش و تقصیری ندارند و اجتماع این فروپاشی را بر آن‌ها تحمیل کرده است.

این کارگردان و نویسنده با بیان این‌که تمرینات این نمایش که فضایی کاملاً رئالیستی دارد از اواخر آذر ماه آغاز شد، عنوان کرد: نمایش “سه‌شنبه‌های لعنتی” به اتفاقاتی می‌پردازد که ممکن است پیرامون ما رخ دهد و آسایش خانواده‌ها را تهدید کند. کاراکترهای اصلی این نمایش پدر، مادر و فرزندان یک خانواده زیر یک سقف هستند که مسائلی موجب آزار و رنجش‌شان می‌شود و در نهایت آن‌ها را به سمت فروپاشی سوق می‌دهد.

او درباره طراحی صحنه و موسیقی نمایش یادآور شد: نمی‌توانم بگویم طراحی صحنه این نمایش خیلی رئالیستی است اما بسیار کاربردی و چشم‌نواز است و نیازهای ما را برای نشان دادن فضای یک خانواده برطرف کرده است. موسیقی‌های نمایش نیز ساخته شده است و به صورت پلی‌بک پخش می‌شود.  

دیگر عوامل نمایش “سه‌شنبه‌های لعنتی” عبارتند از: تهیه‌کننده: محسن زارع اشگذری، سرمایه‌گذار: آوینا کاویانی، طراح صحنه و لباس: سینا ییلاق‌بیگی، طراح نور: رضا خضرایی، طراح گریم: حمیدرضا قاسمی، طراح پوستر و بروشور: مهدی دوائی، دستیار کارگردان و برنامه ریز: میلاد حاجی زاده، منشی صحنه: ماندان قربانی، مدیر صحنه: امیرحسین خاتمی، مدیر تبلیغات و روابط عمومی: امیر قالیچی، عکاس و ساخت تیزر: محمد و امین هادی و مجری طرح: سروش طاهری.

علاقمندان به تماشای این نمایش می‌توانند بلیت آن را از سایت تیوال تهیه کنند.

 

 

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم