اداره تئاتر با یک ماموریت جدید فعال می‌شود

به گزارش هنرآنلاین قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در گفت‌وگو با ایسنا درباره ماموریت جدید اداره تئاتر گفت: در گذشته اداره تئاتر ساختمانی داشت با یکسری امکانات که کاملا مشخص بود. سال ۹۰ که من در اینجا مدیر بودم قرار بر این شده بود آن ساختمان قدیمی مقاوم‌سازی شود و تا جایی که یادم هست مبلغی در حدود یک و نیم تا ۲ میلیارد تومان برای این کار در بودجه پیش‌بینی شده بود، اما عملیاتی شدن آن با جابجایی دولت و مدیران در معاونت هنری و اداره کل هنرهای نمایشی همزمان شد و دیگر خبر نداشتم چه اتفاقی افتاده تا الان که دوباره به تئاتر برگشتم.

او افزود: اداره تئاتر قبلا فضایی برای تمرین گروه‌ها و نیز سالنی برای اجرا داشت اما متوجه شدم از زمانی که به فضای کنونی در ساختمان مهبد منتقل شده هیچ فعالیتی تحت عنوان اداره تئاتر در آنجا نداریم، یعنی نه سالنی وجود دارد که به گروه‌ها داده شود و نه محلی برای تمرین هست، فقط نیروهای این اداره در آنجا حضور دارند و بلاتکلیف هستند. این درحالی است که به هر حال از نیروی اداری باید کمک گرفته شود و بهره‌برداری صورت گیرد. ضمن اینکه در این جابجایی‌ها با یک جایی هم قرارداد امضا شده بود که به جای پلاتو مورد استفاده قرار بگیرد و تمام این‌ها کار سختی نبود که احتیاج به یک اداره داشته باشد چون بخشی از یک کاری است که یک نفر در طول روز می‌توانست انجام دهد. بنابراین به این جمع‌بندی رسیدیم که در حال حاضر چیزی به عنوان اداره تئاتر با آن مفهوم و کارایی که از قبل می‌شناختیم نداریم  و عملا چنین چیزی وجود ندارد.

آشنا گفت: در این راستا ماموریت جدیدی را تعریف کرده و از آقای امیری مدیر اداره تئاتر خواستیم که موضوع مهمی را که در اداره کل هنرهای نمایشی مورد توجه و تاکید است، یعنی کار در فضای مجازی را پیگیری کند چرا که دنیا به سمت استفاده از این فضا رفته و در شرایط فعلی امن‌تر از هر موقعیت دیگری برای هنرمندان است. به این ترتیب فعلا ماموریت ما متمرکز بر همین موضوع است. همچنین با کارشناسان اداره طرح‌های عمرانی وزارت ارشاد هم جلسه داشتم و قرار شده تا یکی، دو ماه آینده درباره کلیات ساختمان اداره تئاتر یک ارزیابی صورت گیرد و انشاءالله به سمت همان برنامه قبلی برویم، گرچه نظر من بر این است که 10 سال قبل می‌گفتیم ساختمان اداره تئاتر مقاوم سازی شود و آن زمان این کار معنا پیدا می‌کرد، اما الان باید از نو ساخته شود تا با یک طراحی و ساختار نو و مدرن حتی اگر شرایط فراهم باشد موزه تئاتر هم در دل آنجا تعبیه کرد.

او در پاسخ به اینکه آیا الان تشکیلاتی به نام اداره تئاتر تعطیل شده است؟ گفت: خیر، فقط از آنجا که نیروها در حال حاضر کارکردی برای اداره تئاتر ندارند تغییر مسیر داده‌ایم و به سمت فعالیت در فضای مجازی روی آورده‌ایم تا آنجا راه‌اندازی شود چون در هر حال اداره تئاتر ساختار تعریف شده‌ای در اداره کل هنرهای نمایشی دارد.

مدیرکل هنرهای نمایشی در پاسخ به اینکه اصلاً اداره تئاتر چه کارکردی دارد و ماموریتش چیست بیان کرد: ماموریت اداره تئاتر در آن ساختمان قدیمی مبتنی بر فعالیت‌های آموزشی، اجرایی و تامین محلی برای تمرین گروه‌ها بود، اما ساختمان اداره تئاتر فعلا خراب شده و این تشکیلات مدت‌ها خانه به دوش بود و در شرایط کنونی هم کار کرد سابق را ندارد. ما ساختار را حفظ کردیم چون نمی‌توانیم آن را حذف کنیم بر همین اساس فعلاً  کار حوزه مجازی را بر دوش اداره تئاتر گذاشتیم؛ در واقع این اداره که  تقریبا دو سال است ساختار فیزیکی و تشکیلات خاصی ندارد فعلاً تغییر مأموریت داده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا قرار است اگر ساختمان اداره تئاتر نوسازی شود، موزه تئاتر هم در آنجا ایجاد خواهد شد گفت: در حال حاضر اولویت ساخت و ساز برای اداره کل هنرهای نمایشی ساختمان اداره تئاتر است، یعنی اگر من یک اولویت در بخش عمرانی داشته باشم تا وقت صرف کنم و کاری را در این حوزه به سرانجام برسانم همین یکجاست، حال اینکه اعتبار آن تامین می‌شود یا نه، باید برایش تلاش کنم چون قطعاً ماموریت و دغدغه معاونت هنری هم در همین است که ملکی بلا استفاده مانده و این اتفاق برای ما خوب نیست. علی‌القاعده وقتی جای جدیدی ساخته می‌شود بر این باور هستم موزه تئاتر هم در قانون آمده و متاسفانه هنوز نتوانستیم آن را راه اندازی کنیم و باید در ساختمان جدید با طراحی تازه لحاظ شود،  اما این فقط یک جایگزین احتمالی است چون قطعا اولویت برای موزه، تئاتر نصر است ولی فعلا اطلاعات دقیقی درباره وضعیت آنجا ندارم. 

آشنا در پاسخ به اینکه ساختمان “مهبد” قرار است چه کارکردی از این پس داشته باشد؟ گفت: این ساختمان هم دبیرخانه جشنواره‌های اداره کل خواهد بود و هم محل کانون‌های ما، یعنی کانون‌ آنجا تجمیع می‌شوند و دبیرخانه‌ها نیز  فعالیت می‌کنند.

 

 

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
تخفیف ویژه جهت برگزاری نمایشگاه هنری
اپلیکیشن
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم