آغاز به کار تئاتر صاحبدلان از ایلام / اجرای نمایش شبیه سردار و دمام نوازی در محوطه تئاتر شهر تهران

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
برگزاری نمایشگاه «حس ناب زندگی» آثار نقاشی خانم مریم عبدالملکی
برگزاری نمایشگاه «سرشت هست» آثار نقاشی خانم لاله علی عابدی
برگزاری نمایشگاه «زیبای سخت» آثار مجسمه آقای عباس یعقوبی
برگزاری نمایشگاه «آینده گذشته است» آثار نقاشی آقای بهادر قشقایی
برگزاری نمایشگاه «ماری پوسا» آثار نقاشی خانم مریم شجاعی
اینستاگرام گالری لیلیت

آغاز به کار تئاتر صاحبدلان از ایلام / اجرای نمایش شبیه سردار و دمام نوازی در محوطه تئاتر شهر تهران

به گزارش هنر آنلاین به نقل از روابط عمومی تئاتر صاحبدلان، طبق برنامه اجرای هفته اول، دهمین دوره تئاتر صاحبدلان امروز سه شنبه اول مهر ماه با اجرای چهار نمایش در ایلام و تهران آغاز به کار می کند.

برنامه زمان اجراهای هفته اول دهمین دوره تئاتر صاحبدلان به این شرح منتشر شد.

“او می‌ آید”

اجرای نمایش خیابانی “او می‌ آید” به کارگردانی مالک آبسالان امروز سه شنبه اول مهر ماه در ساعت 16 آغازگر دهمین دوره تئاتر صاحبدلان خواهد بود.

این نمایش که به نویسندگی و کارگردانی مالک آبسالان  جهت اجرا در ایام  صفر در تئاتر صاحبدلان درنظر گرفته شده به موضوع شمریان زمانه ما و نیز ظهور امام عصر(عج) می پردازد.

این نمایش از اول تا چهارم مهر ساعت 16 در استان ایلام  شهر دهلران روبروی فرمانداری اجرا می‌شود.

“شبیه سردار”

نمایش خیابانی “شبیه سردار” در محوطه تئاتر شهر تهران روزهای 1، 2 و 3 مهر بعد از نماز مغرب و عشاء اجرا می شود. فرزند سردار وارد میدان گاهی شده و با وصیتی که از پدرش همراه دارد از دلاوری ها و شجاعت های او سخن می‌گوید و از مردم می‌خواهد راه او را ادامه دهند. این نمایش به شیوه نقالی با مرور تاریخ، شخصیت‌های فداکار ولایت پذیر را روایت می کند و در نهایت به سردار شهید قاسم سلیمانی در عصر حاضر می‌رسد.

“دمام نوازی”

اجرای خیابانی “دمام نوازی” به کارگردانی حمیدرضا نوری، در محوطه تئاتر شهر تهران، روزهای 1، 2، 3، 4 و 5 مهر ماه بعد از نماز مغرب و عشاء اجرا می‌شود.

این اثر هرسال در ایام محرم و صفر درموکب دمام نوازان باب الحوائج اجرا می شد. این گروه در ماه های محرم و صفر و شبهای قدر برای  شروع مراسم عزاداری اهل بیت با نواختن دمام و سنج مردم را خبردار می‌کردند. این موکب از سال 1375 در محله  13 آبان شهرری توسط  حمیدرضا نوری پرچمش  برافراشته شد و توانست در این  سال‌ها چندین هیئت در محله های نازی آباد، عظیم آباد، شهرری و حتی در شهرک‌های شهرستان ورامین راه اندازی کند.

“فقط بخاطر تو”

نمایش خیابانی “فقط بخاطر تو” به کارگردانی مرتضی وکیلیان در محوطه تئاتر شهر تهران روزهای 1، 2 و 3 مهر ماه بعد از نماز مغرب و عشاء اجرا می‌شود.

این نمایش به سبک نقالی توسط نقال و بازی توسط بازیگران اجرا می شود. نقال، نقل رستم و سهراب را می گوید که: رستم در پی رخش به سمنگان رفت وبا تهمینه ازدواج کرد وسهراب از آنها زاده شد وبازیگران بازی می کنند. نقال در بین نقل رستم وسهراب به نقل امام حسین (ع) نیز می پردازد که امام حسین سفر حج را نیمه کاره رها کرد و بطرف کوفه رفت.

از این به بعد یک قسمت نقالی رستم و سهراب و یک قسمت نقل امام و حضرت علی اکبر نقالی و بازی می شود تا آنجا که سهراب توسط رستم کشته می شود .نمایش تمام می شود. ولی بازیگر نقش رستم هنوز گریه می کند. او برای سهراب  گریه نمی کند او بیاد علی اکبر امام  حسین گریه می کند و…

“در عاشورا”

نمایش محیطی در عاشورا به کارگردانی مهدی مقیمی در محوطه تئاتر شهر تهران از 4 تا 11 مهر اجرا می‌شود.

این نمایش آیینی مذهبی کاری از گروه فرهنگی هنری تئاتر خاک است و با یک گروه پرجمعیت بیش از 30 نفری با شیوه ای خاص در اجرا و با استفاده از عناصر تعزیه به اتفاقات و حوادث شهادت امام حسین (ع) در سال ۶۱ هجری قمری بپردازد.

در این نمایش به شهادت جناب حر و شهادت حضرت علی اکبر (ع) و حضرت قاسم (ع) و شهادت حضرت ابوالفضل (ع) و شهادت حضرت علی اصغر (ع) و حضرت امام حسین (ع) و در نهایت به حادثه خرابه شام، شهادت حضرت رقیه (س) اشاره شده است.

این اثر سال‌های قبل برای اجرا به استان های مختلف سفر کرده و در موکب بزرگ امام رضا (ع) در کربلا برای زائران امام حسین (ع) نیز اجرا شده است.

کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی در ادامه برگزاری تئاترصاحبدلان در ادوار گذشته،  تلاش دارد ماه صفر امسال نیز دوره دهم این رویداد تئاتر دینی را با اجرای 23 اثر در تهران و دیگر استان‌های کشور در بخش صحنه ای، خیابانی و محیطی برگزار ‌کند.

 

 

منبع:/http://www.honaronline.ir


 

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR