نقد تعدادی تهیه‌کننده سلبریتی / نمی‌خواهم زیر سایه هیچ قدرتی بروم / روایت امید سعیدپور از نمایش “غرب حقیقی”

نقد تعدادی تهیه‌کننده سلبریتی / نمی‌خواهم زیر سایه هیچ قدرتی بروم / روایت امید سعیدپور از نمایش “غرب حقیقی”

سرویس تئاتر هنرآنلایننمایش “غرب حقیقی” نوشته سام شپارد با ترجمه امیر امجد، کارگردانی امید سعیدپور و تهیه‌کنندگی پرویز پرستویی از 30 شهریورماه ساعت 18:30 در تئاتر مستقل تهران روی صحنه می‌رود. محمد چرختاب، امید سعیدپور و بیتا آزادی در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.

امید سعیدپور در گفت وگو با هنرآنلاین درباره دلایل انتخاب این نمایشنامه به منظور اجرا گفت: نمایش “غرب حقیقی” ضد نظام سرمایه‌داری است. ما در این نمایش می‌خواهیم یک سری تهیه‌کننده که تعمداً سلبریتی هستند را نقد کنیم چون هر اتفاقی که برای ما می‌افتد نشأت گرفته از همین افرادی است که قدرت دست‌شان است. آن‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند تا روند زندگی آدم‌ها را تغییر دهند.

وی بیان کرد: دومین مسئله‌ای که باعث شد این متن را در این زمان انتخاب کنم، نبود ارتباط زبان و دیالکتیک است تا بین آدم‌ها ارتباط برقرار ‌شود. ما آدم‌ها هیچ‌وقت به حرف یکدیگر گوش نمی‌دهیم و به همین خاطر است که هیچ‌وقت منظور همدیگر را نمی‌فهمیم و درگیر می‌شویم.

این کارگردان درباره خلاصه نمایش “غرب حقیقی” توضیح داد: داستان نمایش درباره دو برادر است که یکی از برادرها نویسنده و تحصیلکرده است. او به خانه مادرش آمده و روی طرحی کار می‌کند که تمام زندگی‌اش به آن وابسته است. از طرفی برادر بزرگتر او را می‌بینیم که دائم‌الخمر است و هیچ چیز حالی‌اش نیست.

سعیدپور ادامه داد: زمانی که تهیه‌کننده به خانه آن‌ها می‌آید، برادر بزرگتر نظر تهیه‌کننده را جلب می‌کند تا به این صورت روند زندگی خودش و برادر کوچکترش را تغییر دهد. در نهایت تهیه‌کننده حاضر می‌شود فیلمنامه برادر کوچک که یک فیلمنامه درست و درمان است را کار نکند و طرح برادر بزرگتر که قصه آن مزخرف است را کار کند.

او با اشاره به اینکه در زندگی آدم‌هایی وجود دارند که جایگاه زندگی خودشان را دوست ندارند، اظهار داشت: برادر بزرگتر نمایش ما تلاش می‌کند چیزهایی که برادر کوچیکتر دارد را تجربه کند و به آن جایگاه برسد. از طرفی هم برادر کوچکتر دوست دارد جای برادر بزرگتر باشد. اینکه ما انسان‌ها همیشه دوست داریم جای یک نفر دیگر باشیم باعث می‌شود که روند زندگی ما مختل شود.

کارگردان نمایش “غرب حقیقی” در رابطه با سبک نمایش خود گفت: سبک اجرایی این نمایش را رئالیستی در نظر گرفتم. من برای اینکه تماشاگر هم بتواند موضوع را درک کرده و با آن همذات‌پنداری کند سمت هنر مفهومی نرفتم.

سعیدپور با اشاره به اینکه این نمایش را دو بار در تبریز اجرای عمومی کرده است، تصریح کرد: دلیل اجرای ما در تبریز به خاطر این بود که می‌خواستیم آزمون و خطا کنیم و به این مسئله برسیم که تماشاگران تبریزی تا چه حد این موضوع را درک می‌کنند؟ از آنجایی که آدم‌های پولدار در تبریز زیاد هستند گاهی می‌دیدیم که به آن‌ها برمی‌خورد و نقدهای زیادی به این کار داشتند. من آزمون و خطاهای خودم را در تبریز انجام دادم و حالا آمده‌ام در یک فضای گسترده‌تری آن را ارائه بدهم.

وی در پاسخ به این سوال که چقدر به متن اصلی وفادار بوده‌، عنوان کرد: من فقط به لحاظ مفهومی به متن نمایشنامه وفادار بودم، وگرنه قسمت‌های بسیاری از آن را تغییر دادم. حتی آن فیلمنامه‌ای که برادر کوچکتر می‌نویسد کاملاً برگرفته از زندگی شخصی خودم است.

این کارگردان تئاتر درباره همکاری با پرویز پرستویی به‌عنوان تهیه‌کننده اثر گفت: ما از قبل دورادور یکدیگر را می‌شناختیم. من قبل از نمایش “غرب حقیقی” دو کار دیگر هم داشتم و ایشان هم آن‌ها را دیده بود ولی در نهایت پذیرفتند که تهیه‌کننده نمایش “غرب حقیقی” باشند.

سعیدپور درباره اجرای این نمایش در شرایط کرونایی بیان کرد: من نمی‌توانم این موضوع را درک کنم که مشکل ما فقط تئاتر است چون فکر می‌کنم جاهای دیگر خطرناک‌تر از سالن تئاتر است. ما نباید میدان و بستر را خالی کنیم، بلکه باید مدیوم خودمان را تغییر دهیم. ما به جای اینکه تراکت پخش کنیم، مشخصات کار خودمان را به صورت رایگان روی ماسک‌هایی طراحی کرده‌ایم که هم جنبه تبلیغاتی دارد و هم یک حرکت فرهنگی و مدرن است.

وی افزود: در روزهایی که همه آدم‌هایی که درگیر پول هستند و می‌خواهند سود کنند عقب کشیده‌اند، من تصمیم گرفتم نمایش خودم را اجرا کنم و به یک سری آدم‌هایی که با این نظام سرمایه‌داری درگیر هستند بگویم شما اجرا نکنید ولی بستر را برای ما فراهم کنید که ما بیاییم حرف‌های خودمان را بزنیم.

این کارگردان در پایان خاطرنشان کرد: من اگر برای زنگ افتتاح نمایش “غرب حقیقی” آقای پرستویی را انتخاب نکردم فقط به خاطر این بوده که نمی‌خواهم زیر سایه تهیه‌کننده بروم. به همین خاطر است که حتی در بروشور هم ابتدا نام کارگردان نوشته شده و بعد نام تهیه‌کننده آمده است. من نمی‌خواهم زیر سایه هیچ قدرتی بروم. اگر تماشاگر نمایش من را دوست داشت می‌آید نمایش را دنبال می‌کند و اگر کار ضعیف بود نمایش با شکست روبرو می‌شود که این اتفاق برای من یک پیشرفت است تا در کارهای بعدی بهتر باشم.

دیگر عوامل نمایش غرب حقیقی عبارتند از: مدیر اجرایی: سنا پورسعیدی، مدیر پروژه: میلاد مولوی، مدیر تولید: علی سلیمانی، مدیر صحنه: مجتبی درویش زاده، دستیاران کارگردان: سیاوش محمدی و مهدی کریم زاده، طراح صحنه: هاله ذرخورد، طراح نور: امیر پورحکمت، دستیار نور: فرهاد عبدی، طراح گریم: سامان مه ابادی، دستیار گریم: هانیه شعبانی، طراح لباس: سینا ایرانپور، آهنگساز: فرهاد حق سالمی، نوازندگان: ساکسیفون: عطا قویدل، پیانو: امیر حسین هاتفی، گیتار الکتریک: فرهاد سلطانی، چلو: فرهاد حق سالمی، طراح پوستر و بروشور: شاهین علوی، ساخت تیزر: بهرام شادانفر، روابط عمومی: زهرا شایان فر و عکاس: ساینا قادری.

علاقمندان می‌توانند بلیت این نمایش را از سایت تیوال تهیه کنند.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم