نمایشگاه چهارمین حراج ملی افتتاح شد

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
برگزاری نمایشگاه «حس ناب زندگی» آثار نقاشی خانم مریم عبدالملکی
برگزاری نمایشگاه «سرشت هست» آثار نقاشی خانم لاله علی عابدی
برگزاری نمایشگاه «زیبای سخت» آثار مجسمه آقای عباس یعقوبی
برگزاری نمایشگاه «آینده گذشته است» آثار نقاشی آقای بهادر قشقایی
اینستاگرام گالری لیلیت

نمایشگاه چهارمین حراج ملی افتتاح شد

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، نمایشگاه چهارمین حراج ملی عصر دوشنبه اول مردادماه ۱۳۹۷ با حضور جمعی از هنرمندان، اساتید دانشگاه، پژوهشگران و فعالان عرصه هنر ایرانی و با نشستی که به منظور تبیین نقش تجارت آثار هنری در اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی در هنر برگزار شد در مرکز همایش های بین المللی رایزن آغاز به کار کرد.

در ابتدای این نشست که با قرائت قرآن توسط استاد محمدرضا خرمیان قاری ممتاز بین المللی آغاز شد، خانم «محمودوند» مدیرحراج ملی با بیان این که نشست نقش خرید و فروش و حراج آثار هنری در اقتصاد مقاومتی با رویکرد کارآفرینی در هنر به منظور ایجاد و تقویت نگاه پژوهشی – علمی در کنار اهداف تجاری حراج ملی برگزار می‌شود، اظهار کرد: لازم است مراکزی که در عرصه اقتصاد هنر فعالیت می‌کنند در راستای تبدیل کردن فرآیند تجارت کالای هنری به یک حرکت سه وجهی علمی- پژوهشی- تجاری گام بردارند.

وی افزود: حراج ملی با برگزاری این نشست و دعوت از پژوهشگران و صاحبنظران به هم اندیشی در زمینه تقویت ابعاد علمی – پژوهشی اقتصاد هنر، گام های ابتدایی را در این حوزه برداشته است و امیدواریم در ادامه نیز با کمک اهالی هنر این مسیر را ادامه دهیم.

کرمعلی شیرازی استاد خوشنویسی نیز در این نشست با بیان این که عبارت اقتصاد هنر کمتر از یک دهه است در عرصه هنر کشور سر زبان ها افتاده ، اظهار کرد: قبل تر، این اقتصاد هنر در محافل دانشگاهی شنیده می شد و ضرورت توجه به این مقوله در میان عموم اهالی هنر چندان مورد توجه نبود.

وی با اشاره به تاثیر مثبت برگزاری حراج های مشهور بین المللی در منطقه بر هنر ایران، افزود: این حراج ها موجب شد در داخل هم به وجه تجاری هنر توجه شود و حراج های داخلی شکل بگیرد که این حراج ها موجب تحرک بخشی به چرخه تولید آثار هنری و امیدواری هنرمندان کشور شده است.

این استاد خوشنویسی با بیان این که جای خوشوقتی است که حراج ملی بر هنر گذشته و اصیل ایرانی تمرکز دارد، تصریح کرد: در هنرهای اصیل ایرانی ۱۸۰ تا ۲۲۰ گونه هنر شماره شده که بسیاری از آنها مغفول مانده‌اند و حراج ملی هرچه در زمینه برجسته کردن هنرهای ملی ایران کار کند، باز هم جای کار وجود دارد.

وی با دعوت از رسانه ها و مسئولان دولتی به حمایت از حراج ها و فعالیت هایی که جنبه های اقتصادی هنر را تقویت می کنند، یادآور شد: در موضوع کارآفرینی هنر، فقط هنرمند نیست که از طریق هنر خود امرار معاش می کند بلکه مشاغل مرتبط زیادی به این زنجیره متصل هستند و اگر بازار خرید و فروش آثار هنری رونق بگیرد افراد و مشاغل فراوانی از این رونق بهره مند می‌شوند.

در ادامه این نشست دکتر بهمن نامور مطلق استاد دانشگاه و معاون سابق صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این که در طول تاریخ ایران همواره ظرفیت‌های هنر ما بسیار خوب بوده اما در مقابل وضعیت اقتصاد هنر ما بسیار بد بوده، اظهار کرد: این پارداوکس به این دلیل شکل گرفته که ما سرمایه های اجتماعی و فرهنگی را جزو سرمایه های ارزشمند ملی لحاظ نکرده ایم و حتی با نگاه مقدس مآبانه به هنر، آن را از اقتصاد جدا کردیم که این نگاه در نهایت به زیان هنر ما تمام شده است.

وی با بیان این که با تکیه بر سرمایه های اجتماعی و فرهنگی می‌توانیم هویت ملی خود را حفظ کنیم، یادآور شد: ما در ایران به اندازه کل اروپا سایت های تاریخی داریم ولی این منابع فرهنگی ما را ثروتمندتر نمی‌کنند چرا که در نگاه خود به سرمایه های اجتماعی و فرهنگی دچار نقص هستیم.

نامورمطلق با بیان این که بخشی از سرمایه فرهنگی در وجود هنرمندان نهفته است و بخشی دیگر از آن به صورت اثر هنری عینیت پیدا کرده و به کالای قابل مبادله تبدیل شده، تصریح کرد: کنش‌گران عرصه فرهنگ یعنی خالقان آثار هنری، مصرف کنندگان و تجار این آثار و دولت و سازمان های متولی نظارت بر چرخه تولید و عرضه کالای هنری باید در جهت ارتقای سرمایه های فرهنگی با یکدیگر تعامل و هم افزایی کنند.

این استاد دانشگاه با تاکید براین که  ما هنرمندان مولف در طول تاریخ ایران کم نداشتیم و نداریم، افزود: در حوزه تجارت هنر و همچنین مصرف آثار هنری، کنش‌گران ما هنوز رشد کافی پیدا نکرده اند و علاوه بر ضعف هایی که در حوزه تجارت هنر داریم، ضعف فرهنگی و آموزشی موجب شده که قدر و منزلت آثار هنری برای عموم مردم ناشناخته بماند.

در ادامه این نشست مجید ملانوروزی رئیس سابق دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به پیوند دیرینه هنر و اقتصاد در ایران اظهار کرد: مهمترین شاخصه صنایع دستی به عنوان یکی از متنوع ترین رسته های هنری ایران، برجسته بودن نقش اقتصاد هنر در آنها بوده است. برای مثال فرش یکی از صنایع دستی هنرمحور ایرانی بوده که چرخه تولید آن کاملا جنبه اقتصادی داشته و زنجیره تولید آن هم کاملا بومی بوده است.

وی ادامه داد: این روند در دوره قاجار رو به زوال رفت اما در دهه ۴۰ با شکل گیری گالری ها و نگارخانه ها ، ابعاد اقتصادی آثار هنری جانی تازه گرفت و هنر معاصر تحت تاثیر این تحرک به عنوان سرمایه فرهنگی و اجتماعی پذیرفته شد.

ملانوروزی با بیان این که اقتصاد هنر در فضای آکادمیک ایران چندان مورد بررسی قرار نگرفته و حتی گاهی در دانشگاه‌های ما مقابل ابعاد تجاری آثار هنری جبهه گیری شده است، تصریح کرد: مخالفان تقویت ابعاد تجاری آثار هنری گاهی نقدهایی در قیمت گذاری آثار هنری در در حراج ها در عرصه افکار عمومی مطرح می‌کنند که جای این نقدها در حوزه‌های آکادمیک بوده زیرا حراج یک بنگاه اقتصادی است و رشد قیمت در این بنگاه به مسائل فراوانی جدا از ابعاد زیبایی شناسی خود اثر هنری بستگی دارد.

وی با بیان این که ما سالانه ۱۵ هزار دانشجو در رسته های مختلف هنری داریم که بعد از فارغ التحصیلی باید در بازار هنر برای آنها ظرفیت سازی انجام شود، یادآور شد: حراج هایی همچون حراج ملی ظرفیت سازی فعالیت اقتصادی و اشتغال در بازار هنر را انجام می دهند و اگر خواهان تقویت اقتصاد مقاومتی هستیم و اگر خواهان کارآفرینی در هنر هستیم باید از حراج‌ها حمایت کنیم.

همچنین هادی سیف پژوهشگر هنر نیز در این نشست با بیان این که من با واژه حراج برای خرید و فروش آثار هنری میانه خوبی ندارم، اظهار کرد: ترجیح من این است که از عنوان آشتی ملی مردم با هنر ملی برای این گونه اقدامات استفاده کنیم چرا که هنرهای ملی ما سرمایه ملی، شناسنامه آشکار و بی تغییر ملت ما و سند هویت ملی ایرانیان است.

وی افزود: به زعم من هنر در زندگی مردم ایران رایج و جاری بوده ولی ارتباط تنگاتنگ بین مردم و هنر که در طول تاریخ ایران برقرار بوده در دوره معاصر و با گسترش شهرنشینی به شدت تضعیف شده است.

این پژوهشگر هنر با بیان این که توسعه شتابزده و با تقلید از الگوهای غربی در تضعیف ارتباط مردم با هنر نقش آفرینی کرده است، خاطرنشان کرد: به دلیل کمرنگ شدن ارتباط هنر و بطن جامعه، اکنون بجای زندگی کردن با نقش و رنگ، جلوه های هنر را به صورت محدود در قفس هایی به نام نمایشگاه و گالری می بینیم و هنرمندان بزرگی در فقر و گمنامی به سر می برند.

وی تصریح کرد: ما اهل قلم باید به ثبت و برجسته کردن هنر و نام هنرمندان گمنام وطن همت بگماریم و با حراج هایی مثل حراج ملی، هنرهای ملی خود را به عنوان شناسنامه هویت ایران و ایرانی به مردم بازتعریف کنیم.

سیف همچنین گفت: ما باید هر چه در توان داریم انجام دهیم تا هنر هرچند به صرت جویباری باریک در زندگی مردم جریان پیدا کند و مردم را به سوی این باور رهنمون کنیم که این هنرها را به عنوان سند هویت ملی ارج بگذارند.

نمایشگاه چهارمین دوره از حراج ملی با ١٥٧ اثر در رشته های هنری مختلف از جمله حجم، نقاشی، مینیاتور، خوشنوسیس، تذهیب، نقاشیخط و صنایع دستی از ساعت ١٠ صبح دوشنبه اول مرداد تا روز جمعه ۵ مرداد در مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن واقع درتهران، نیاوران، کاشانک، نرسیده به سه‌راه آجودانیه، شماره‌ی ۲۱۰،  پذیرای علاقمندان است و مراسم حراج نیز در این دوره طی دو روز پنجشنبه و جمعه ۴ و ۵ مردادماه ساعت ۱۹ با اجرای پژمان بازغی انجام خواهد شد.

منبع:/https://www.mehrnews.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email