هشتمین حراج تهران موفق ظاهر شد/ توجه به ارزش‌های ملی و دینی

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

هشتمین حراج تهران موفق ظاهر شد/ توجه به ارزش‌های ملی و دینی

مرتضی کاظمی مشاور اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر برگزاری هشتمین حراج هنر معاصر را که جمعه ۲۲ دی ماه برگزار شد، یک حراج موفق ارزیابی کرد و گفت: در این دوره از حراج تعداد زیادی از هنرمندان برای اولین بار آثارشان وارد شده بود که اگر چه این نکته می توانست حراج را با ریسک شکست مواجه کند، اما خوشبختانه همه آثار فروخته شد که نشان دهنده برگزاری یک حراج موفق است.

وی با اشاره به ۲ اثری که در زمان برگزاری مراسم حراج فروخته نشده بودند، یادآور شد: آن ۲ اثر فروش نرفته در زمان برگزاری حراج نیز با قیمت رزرو آن فروخته شدند که در مجموع می توان گفت با توجه به رکود اقتصادی حاکم در کشور یک حراج موفق را شاهد بودیم.

کاظمی درباره ریسک فروش آثار هنرمندانی از جبهه انقلاب و دفاع مقدس در این دوره از حراج نیز بیان کرد: در هشتمین حراج آثار معاصر، آثاری از هنرمندانی مثل سعید صادقی، حبیب الله صادقی و … به فروش رسید که این هنرمندان عنوان هنرمندان انقلاب و  دفاع مقدس را با خود به همراه دارند و در این حراج شاهد فروش بسیار خوب آثارشان بودیم که این نشان می دهد بازار هنر از منطق برخوردار است.

وی تصریح کرد: بازار هنر به چند بعد در آثار هنری توجه دارد؛ مهمترین بعد آن ارزش اقتصادی یک اثر است و خریدار باید برآورد کند که آیا این اثر هنری دارای ارزش اقتصادی است یا خیر و آیا می تواند آن را به قیمت مناسبی بفروشد یا خیر. ارزش های دیگری هم هست که بازار هنر به آن توجه دارد از جمله ارزش اجتماعی، تاریخی و نمادین یک اثر. به طور مثال یک اثر هنری می تواند نمادی از وضعیت جامعه باشد یا دارای ارزش تاریخی باشد که یک دوره ای از تاریخ یک جامعه را نشان دهد.

کاظمی با اشاره به عکسی از سعید صادقی از جنگ عراق علیه ایران که برای اولین بار در این حراج عرضه شد و به فروش خوبی دست یافت، ادامه داد: خرید یک اثر هنری برآیندی از ارزش های مختلف اقتصادی، تاریخی، اجتماعی و نمادین آن است و عکس آقای سعید صادقی نیز همه ارزش های نمادین، تاریخی و اقتصادی را دارا بود. برخی آثار همه این ارزش ها را با خود دارند و برخی یک یا چند مورد را دارا هستند و کسی که وارد این بازار هنری می شود به همه ابعاد و شئون ارزشی یک اثر توجه دارد.

کاظمی در بخش دیگری از سخنانش درباره ویژگی هایی که یک اثر هنری را با شانس خرید بالاتری مواجه می کند، بیان کرد: در این حراج، آثاری که رگه هایی از سنت های دینی، ملی و هویت ایرانی را در خود داشتند فروش بهتری داشتند و این نشان می دهد که بازار در حال منطقی شدن است و این در حالی است که حراج تهران هنوز خیلی جوان است و حدود هشت دوره از برگزاری آن می گذرد اما با این وجود، خریداران بسیار هوشمندانه رفتار و سعی می کنند مجموعه خودشان را به شکل هوشمندانه ای کامل کنند و این نشان می دهد آینده خوبی را در این زمینه شاهد خواهیم بود.

وی به هنرمندان هم توصیه کرد که نسبت به این بازار هنری که در حال شکل گرفتن است و به ارزش های نمادین، اجتماعی، تاریخی و اقتصادی توجه دارد، تحلیل درستی داشته باشند.

معاون اسبق امور هنری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره قیمت گذاری آثار در این دوره از حراج هم توضیح داد: کارشناسان برای قیمت گذاری آثار یک هنرمند در حراج به فروش آثار او در طول سال های اخیر توجه دارند. هنرمندان در گالری ها آثارشان را به نمایش و فروش می گذارند و اخبار فروش آثارشان و برپایی نمایشگاه های آنها در رسانه ها منعکس می شود بنابراین میزان موفق بودن نمایشگاه آثار آنها مشخص است.

وی تأکید کرد: قیمت گذاری آثار حراج مبتنی بر روال قیمت فروش آثار این هنرمندان در گالری هاست.

کاظمی در بخش پایانی سخنانش درباره آینده این حراج و امکان جهانی شدن آن اظهار کرد: من امیدوارم که این بازار در آینده در سطح جهان بتواند گسترش پیدا کند و آثار هنرمندانمان را با شناسنامه و هویت ملی و ایرانی به بازارهای جهانی بفروشیم که مطمئن هستم در این صورت بازارهای جهانی هم از این آثار استقبال خواهند کرد چراکه آثار هنرمندان ایران برای بازار جهانی جدید است و گویی در حال کشف کردن آن هستند. ما سال ها در بازار هنر جهان حضور نداشته ایم و تازه می خواهیم وارد این بازار شویم بنابراین با استقبال روبرو می شود و همه اینها نشان‌دهنده این است که ایران دارد به جایگاه اصلی خودش در بازارهای جهانی هنر نزدیک می شود.

هشتمین حراج هنر معاصر (دومین دوره حراج آثار معاصر) جمعه ۲۲ دی ماه سال جاری در هتل پارسیال آزادی برگزار شد و ۱۲۰ اثر معاصر از ۱۱۰ هنرمند چوب حراج خورد. مجموع فروش کلی این حراج نزدیک به ۱۵ میلیارد تومان اعلام شد.

منبع:/https://www.mehrnews.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
اینستاگرام گالری لیلیت