تحول خوشنویسی با رونق حراج‌های هنری/ برای صادرات برنامه‌ریزی کنیم

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

تحول خوشنویسی با رونق حراج‌های هنری/ برای صادرات برنامه‌ریزی کنیم

امیر احمد فلسفی خوشنویس و دبیر شورای ارزشیابی هنری انجمن خوشنویسان ایران درباره رشد هنر خوشنویسی در ایران و نیز مغفول ماندن آن به خبرنگار مهر گفت: هنر خوشنویسی ازحدود هزار و هفتصد سال پیش در ایران آغاز شده و هنری بومی محسوب می‌شود. پس از اسلام و به ویژه در هزار سال گذشته، آثار ارزشمند بی‌شماری از این هنر توسط ایرانیان به وجود آمد که نمونه های فاخر آن را در بهترین موزه‌های جهان می‌توان یافت.

وی تصریح کرد: از اواخر دوره قاجار و با ظهور تمدن جدید و پدیده های صنعتی آن در ایران، هنرهای سنتی و خوشنویسی به انزوا کشیده و به آن بی توجهی شد، ولی از حدود پنجاه سال پیش، این هنر تولدی دوباره یافت.

فلسفی با اشاره به جهش کمّی و کیفی ایجاد شده در سه دهه اخیر در خوشنویسی که می‌توان به آینده آن امیدوار بود، بیان کرد: درخوشنویسی قدیم، قالب‌های معدودی برای آن در نظر گرفته شده بود اما امروز با توجه به ضرورت نمایش آثار خوشنویسی در عرصه‌های مختلف، شاهد آفرینش قالب‌های متنوعی از جمله توسعه نقاشی خط در این هنر هستیم.

وی درباره اقتصاد هنر و خوشنویسی گفت: اقتصاد هنرمقوله‌ای جدید است. درگذشته هزار ساله خوشنویسی، معمولا هنرمند سفارش می‌گرفت وکار هنری بدون اینکه به نمایش عموم درآید نزد سفارش دهنده می‌ماند؛ کتابخانه های سلطنتی هم مهمترین سفارش‌دهنده‌ها بودند و خرید و فروش چندانی هم درآثار هنری صورت نمی‌گرفت. اما در چند دهه اخیر و با نضج گرفتن حراجی‌های هنری به ویژه در منطقه ما و نیز ایران، اتفاقات اقتصادی خوبی در مورد هنر خوشنویسی افتاده است. همین امر هنرمندان خوشنویس را به تکاپوی هنری و تولید آثار متنوع و نیز با کیفیت وا داشته و موجب تحول در این زمینه شده است.

این خوشنویس درباره حراج باران که مختص هنر خوشنویسی است و تاثیر آن بر توسعه این هنر، توضیح داد: حراج باران به دلیل تمرکز بر خوشنویسی اتفاق بسیار خوبی محسوب می‌شود. با توجه به اینکه هنر با حمایت رشد مطلوب می‌یابد، حراج های هنری در ایران را باید پشتیبانی کرد، ضمن اینکه حراج‌ها هم باید به استانداردهای جهانی نزدیک شوند.

دبیر شورای ارزشیابی هنری انجمن خوشنویسان ایران در پایان گفت: هنر مقوله‌ای است که می‌تواند یکی از پشتوانه های درآمدهای جهانگردی به حساب بیاید. همچنین برای صادرات آثار هنری هم می‌توان برنامه‌ریزی کرد. موزه‌ها همواره یکی از جذابیت‌های جهانگردی بوده است و با غنی کردن موزه‌ها از آثار ارزشمند هنری هم به اقتصاد هنر کمک می شود و هم سرمایه گذاری درآن به سود کشور خواهد بود.

منبع:/https://www.mehrnews.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
اینستاگرام گالری لیلیت