پیام معاون هنری وزیر فرهنگ به تئاتر صاحبدلان | رویکرد اصلی صاحبدلان جریانسازی در هنر نمایش است

به گزارش  هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، محمود سالاری، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی پیامی به مناسبت دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین‌المللی این رویداد، رویکرد اصلی «تئاتر دینی صاحبدلان» را ارائه نگاهی ژرف برای جریانسازی در گونه‌هایی از هنر نمایش معرفی کرد. 

متن این پیام به شرح زیر است:

«بسمه تعالی 

اگر هدف متعالی بعثت انبیاء الهی و بیان تعالیم سعادت‌بخش‌شان در قالب کتب آسمانی، ارتقاء بشریت برای حصول به نیت وعمل صالح و مشخصا حیات طیبه در دنیا و بهشت آرامش و طمانینه الهی در آخرت بوده است؛ بی‌تردید ادامه سیرهدایت مردم و میانجی‌گری اتصال به حقیقت هستی و رستگاری، هادیان راه آشنا و پیشوایان همامی هستند که در مقام تفسیر ناطق این کتب و شارحان عامل آن  تعالیم، عمر و زندگانی منزه خویش را وقف عام کردند.

در ادامه این سیر نورانی و مسیر روحانی، هنر در ایران اسلامی نیز برای ادای دین خویش به این رسالت عظیم، همواره در تلاش برای تبیین دقیق و بیان رقیق وغیرمستقیم آموزه‌ها و فضیلت‌های مکتب انسان‌سازی است که برای همه عصرها و نسل‌ها، پیامی تازه و جامع دارد. پیامی که بر بال‌های توانمند و بی بدیل هنر می‌نشیند؛ مرزهای سیاسی را درمی‌نوردد؛ در قلب‌های پاک و مستعد می‌نشیند و اقلیم معنوی خویش را می‌گستراند و یقیناً این اقتدار فرهنگی فرامرزی و فرازمانی جز در سایه توکل بر الهامات حضرت حق و توسل به عنایت اولیاء الهی و تلاش روش‌مند و دانش‌محور برای رسیدن به نگاهی تازه در پس مطالعه عمیق در بطن قرآن، احادیث و روایات ائمه هدی و متن سیره گزیدگان درگاه الهی میسر نمی‌شود.

این مسیر هدایتگر، راهی روشن از تدبیر و هم‌اندیشی در آیاتی متین و تمرکز بر زوایای پنهان و پیدای سیره و سلوک ائمه معصومین(ع) برای فهم و دریافت جان سخن و جوهره رفتار ایشان تا رسیدن به همان نگاه تازه در روایت مفاهیم و مضامین برتر را آگاهانه و امیدوار طی می‌کند.

نگاهی همراه با تحلیل منطقی و عبرت‌آموز و کارآمد برای عصر حاضر و در راستای انقلاب شکوهمند اسلامی و نگاه ژرف خمینی کبیر و جانشین شایسته‌اش یعنی رهبر حکیم انقلاب اسلامی، تنوع در زوایای دید به آیات و سیره‌های انسان‌سازی همچون نبوی، علوی، فاطمی، حسینی و مهدوی در قرون متمادی، شاخه‌های بالیده در سایه‌سار این ارتفاعات استوار در نهضت‌های ولایی را در بر می‌گیرد. این نگاه متفاوت همان نقطه اصلی و محوری‌ای است که بایستی بیش از پیش بر آن همت گماشت تا موجب پیدایش محتواهای توانمند و جاذب در تولید آثار فخیم و ماندگار هنری شود.

اینک  به خرسندی می‌توان گفت که رویکرد اصلی «تئاتر دینی صاحبدلان» نیز به درستی جست‌وجوی همین نگاه و ارائه چنین آثار جریانسازی در گونه‌هایی از هنر نمایش است که در جشنواره‌های استانی و منطقه‌ای و بین‌المللی ایران اسلامی و کشورهای همسوی فرهنگی، به تبیین و انتشار چنین برداشتی منتهی شود و خط سیر اصیل و موثر خود را در نمایشنامه‌خوانی‌ها، نمایشنامه‌نویسی‌ها و اجراهای مستمر صحنه‌ای، خیابانی و عرصه‌گاه‌های سمعی و بصری همراه  با توسعه‌های مضمونی متمایزتر به تماشای شایسته‌تری برساند و ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گشایشگر هنر نمایش را برای ترویج فرهنگ قرآنی و هنجارهای رفیع اهل بیتی (ع) به بایستگی‌های بیشتری نشان دهد.

از حسن اتفاق، بازه زمانی اعیاد بزرگ قربان تا غدیر فرصتی برای حرکت طلیعه کاروان پرهیمنه «صاحبدلان» است و به یاری خداوند ادامه منازل مستمر و فعال آن در شش ماهه پیش رو از سوی ادارات کل استان‌های کشور و همچنین تبادلات بین‌المللی این رخداد، پیوست‌های مبارکی است که این کاروان جریان‌گستر و آتیه‌مند را همراهی خواهد کرد.

توفیق و همت تمامی سیاستگذاران، مدیران و فعالان مخلص و توانای این سیر و مسیر را از درگاه خداوند متعال خواستارم.»

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
تخفیف ویژه جهت برگزاری نمایشگاه هنری
اپلیکیشن
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر کتابهای صوتی
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم