بازار پوشاک و کاهش موقتی تولید پس از شوک افزایش قیمت‌ها | افتخاری از نگرانی مردم و تولیدکنندگان می‌گوید

گروه مد و لباس هنرآنلاین: مجید افتخاری مدرس دانشگاه، تولیدکننده پوشاک، عضو کمیته برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی پوشاک ایران و عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران درباره افزایش قیمت‌ها در ماه‌های اخیر و تأثیر آن بر بازار پوشاک به خبرنگار هنرآنلاین گفت: پس از پیک انتهایی کرونا در اواخر اسفندماه سال گذشته و به‌محض آنکه شرایط زندگی در حال بازگشتن به وضعیت عادی و متعادل بود، یکباره مردم با شوک گرانی قیمت‌ها مواجه شدند که ابلاغ آن در سطح وسیع، شوک شدیدتر را به واحدهای تولیدی وارد کرد.

او افزود: این شرایط بازار نامناسبی را در حوزه پوشاک به وجود آورد چرا که با افزایش قیمت‌ها، رفتار مصرف‌کنندگان دچار تغییر شد و پوشاک که از اقلام مرتبط با سبد واقعی و مطلوب خرید مردم است، جای خود را در این سبد از دست داد و تنها در صورت نیاز مبرم مردم را به سمت خود کشاند.

افتخاری با اشاره به اینکه امروز اولویت مردم دو موضوع خوراک و مسکن است، اظهار داشت: واکنش مردم در برابر گرانی‌های اخیر این بوده که کالاهای ضروری را در اولویت خرید قرار دهند و در نتیجه فروشندگان پوشاک نباید چندان از کاهش میزان خرید مردم متعجب باشند.

این فعال حوزه پوشاک در ادامه به ایجاد اختلال در روند تولید پوشاک از اوایل خردادماه امسال اشاره و تصریح کرد: تولیدکنندگان در شرایط فعلی نمی‌توانند قیمت‌های خود را افزایش دهند و در نتیجه قیمت پوشاک در بازار مطابق با تورم موجود پیش نرفته است. با این‌ حال باید دقت داشت که فرایند تولید پوشاک دچار گرانی‌های اخیر شده و احتمالاً قیمت‌های واقعی و جدید از اوایل زمستان روی پوشاک درج خواهد شد.

افتخاری گفت: مردم همچنان قیمت‌های قبلی برخی اقلام پوشیدنی را هضم نکرده‌اند و با توجه به کاهش تقاضا در ماه‌های اخیر، تولیدکنندگان تولید را کاهش داده‌اند تا از به تعادل رسیدن بازار مطمئن شوند و در ادامه با توجه به پیش‌بینی رفتار مردم و دولت، بهترین روند ممکن را در پیش بگیرند.

او با تأکید بر اینکه افزایش قیمت به پارامترهای مختلف بستگی دارد، اذعان داشت: افزایش حقوق کارکنان، افزایش مالیات و نحوه محاسبات گمرکی، افزایش قیمت جهانی مواد اولیه در تولید پوشاک، افزایش هزینه اجاره‌بها و هزینه‌های جاری تولیدی‌ها و فروشگاه‌ها از جمله مواردی است که افزایش قیمت نهایی محصول را توجیه می‌کند و واقعیت این است که در شرایط فعلی تمام این موارد برای فعالان حوزه پوشاک به وجود آمده است.

این مدرس دانشگاه، افزایش تعرفه‌ها به‌صورت درصدی مشخص را یکی از ارکان مهم اقتصادی در جوامع پیشرفته برشمرد و گفت: ساختار توسعه و تولید در شرایطی که یکباره مردم و تولیدکنندگان با افزایش قیمت فاحش مواجه می‌شوند اختلال به وجود می‌آورد در حالی‌ که با ایجاد زمینه و آگاه ساختن مردم از برنامه‌های اقتصادی در آینده می‌توان از پیامدهای منفی چنین اقدام‌هایی جلوگیری کرد.

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر کتابهای صوتی
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم