میزبانی کاشان از سومین جشنواره مد و لباس «فردخت» | مهلت ارسال اثر تا ۲۰ شهریور است

گروه مد و لباس هنرآنلاین: طی روزهای اخیر، پوستر سومین‌ جشنواره‌ فرهنگی‌ و‌ هنری «فردخت» با موضوع طراحی و دوخت لباس ایرانی و اسلامی از سوی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری، بسیج جامعه زنان، مرکز فنی حرفه‌ای شهید موسویان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان در خانه تاریخی عباسیان رونمایی شد. 

سومین جشنواره مد و لباس فردخت که دو دوره قبل نیز در شهر کاشان برگزار شد، مهرماه امسال نیز به میزبانی همین شهر و در سه بخش طراحی، اثر نهایی و فعالیت‌های دانش‌بنیان برگزار می‌شود.

«فردخت» نام نمادین لباس مخصوص محلی زنان یکی از مناطق کاشان و هدف از نام‌گذاری آن بر یک رویداد هنری با موضوع مد و لباس توجه دادن به پیشینه تاریخی و هویت یک تولید عمومی در حوزه پوشش و پوشاک است.

مهلت تحویل آثار برای شرکت در این رویداد، بیستم شهریور و زمان برپایی نمایشگاه، شانزدهم تا بیست‌ویکم مهرماه ۱۴۰۱ اعلام شده است.

بخش اثر شامل مانتو اجتماع، بخش طراحی شامل کالکشن خانواده و لباس فرم مدارس دخترانه و پسرانه و همچنین بخش پژوهش و دانش‌بنیان شامل مقالاتی به منظور آشنایی فارغ‌التحصیلان و دانشجویان رشــته طــراحی و دوخت لبــاس با موضوعات علمی و مبتنی بر دانش روز است.

محمدحسین واحدیان ستاد برگزاری جشنواره «فردخت» با بیان اینکه توجه به اهمیت فرهنگ عفاف و حجاب و تحکیم بنیان خانواده با استفاده از ظرفیت غنی فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی در طراحی و دوخت لباس‌های اجتماع بانوان مورد تأکید است، اظهار کرد: به‌منظور برگزاری سومین دوره رقابت طراحی، دوخت و پژوهش، نشستی با حضور شهردار کاشان و سایر مسئولان مرتبط در این بخش برگزار شده و در جلسه شورای سیاست‌گذاری جشنواره ضمن بهره‌مندی از تجارب و شنیدن نظرات و پیشنهادهای اعضا، آئین‌نامه تدوین‌شده از سوی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بررسی و محمدرضا نجفی معاون آموزشی مرکز فنی و حرفه‌ای شهید موسویان به‌عنوان دبیر جشنواره فرهنگی هنری “فردخت” معرفی شد.

واحدیان گفت: ۵۷۰ خیاط و طراح لباس طی سه سال گذشته در بانک اطلاعاتی این جشنواره نام‌نویسی کرده‌اند و از مجموع ثبت‌نام‌کنندگان در این جشنواره، ۴۰۰ نفر از اهالی کاشان و بقیه از مناطق دیگر کشور هستند.

به گفته او، در بخش دانش‌بنیان نیز محققان و پژوهشگران در موضوع چهارگانه هویتی، بومی، تاریخی و ملی برای سلامت لباس و پوشاک فعالیت می‌کنند.

احمد قربانعلی‌زاده سرپرست معاونت امور هماهنگی فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان نیز در مراسم با اشاره رونمایی از پوستر این رویداد، به کارکرد و تأثیرگذاری که جشنواره «فردخت» در حوزه فرهنگ دارد از این برنامه به‌عنوان یکی از رویدادهای کم‌نظیر در طراحی و دوخت پوشاک ایرانی و اسلامی و همچنین حوزه عفاف و حجاب نام برد.

او با بیان اینکه همیشه فرهنگ به‌عنوان بینش و رفتار افراد در جامعه تعریف شده و اگر بخواهیم جامعه‌ای را قضاوت کنیم یکی از شاخصه‌های آن برای تشخیص فرهنگ نوع پوشش افراد است، گفت: در حال حاضر انتخاب و زیباشناختی لباس و پوشش در جامعه ما متأسفانه وضعیت مطلوبی ندارد و با توجه به ظرفیت گسترده‌ای که فرهنگ و هنر ما دارد از این ظرفیت باید بهره کافی را ببریم.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
تخفیف ویژه جهت برگزاری نمایشگاه هنری
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم