پنج اثر هنرمندان مازندرانی در حراج تهران ۵۳۰ میلیون تومان فروخته شد

به گزارش خبرنگار ایرنا، شانزدهمین دوره حراج تهران که شب گذشته -۱۰ تیر- در هتل پارسیان آزادی با فروش ۷۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی ۱۱۹ اثر پایان یافت، برای هنر مازندران دوره‌ای ویژه بود. زیرا برای نخستین بار پنج اثر از هنرمندان مازندرانی در یک دوره از حراج عرضه شد.

عرضه آثار هنرمندان مازندرانی در حراج تهران پیش از این و در دوره‌های گذشته نیز رقم خورده بود. زنده‌یاد بانو مکرمه قنبری، استاد احمد نصراللهی، جلال‌الدین مشمولی، علی اتحاد و مهدی مقیم‌نژاد هنرمندانی هستند که در ادوار گذشته حراج آثار هنری تهران نام‌شان ثبت شد، اما امسال برای نخستین بار از هر پنج نفر این هنرمندان مازندرانی در حراج هنر معاصر تهران اثر به نمایش گذاشته شد و چکش خورد.

از ۱۲۰ اثری که به حراج شانزدهم راه یافت، ۱۱۹ اثر فروخته شد و یک اثر به دلیل فروخته نشدن به مجموعه بازگشت. از پنج اثر هنرمندان مازندرانی هم چهار اثر در بازه قیمتی بیشینه و کمینه تعیین شده توسط حراج فروخته شد و یک اثر به دو برابر قیمت پایه چکش خورد.

یکی از نکات قابل توجه در این دوره از حراج آثار هنری تهران، فروش ۷۰ درصد آثار در محدوده قیمتی تعیین شده برای نرخ پایه آثار بود که به اعتقاد کارشناسان و صاحب‌نظران یکی از دلایل اصلی آن، شرایط اقتصادی موجود در کشور و اثر گذاشتن تورم موجود بر این قبیل فعالیت‌های بخشی از قشر متمول جامعه است.

از ۱۲۰ اثر راه یافته به این دوره از حراج تهران، ۳۶ اثر یعنی ۳۰ درصد مجموع آثار بیشتر از بیشینه و کمینه قیمتی در نظر گرفته شده برای فروش آثار چکش خورد که یکی از این آثار، تابلوی «گل حسرت» از مجموعه گلدان‌ها اثر جلال‌الدین مشمولی کوتنایی هنرمند اهل قائمشهر بود.

جلال‌الدین مشمولی که سال ۱۳۹۹ و در سیزدهمین دوره حراج آثار هنری تهران نیز با یک تابلوی نقاشی از مجموعه «گلدان‌ها» در حراج حضور داشت، در این دوره نیز با تابلوی «گل حسرت» از همان مجموعه نامش را در حراج هنر معاصر تهران ثبت کرد.

اثر مشمولی در این دوره از حراج بین ۸۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد که در حراج با قیمت ۱۶۰ میلیون تومان فروخته شد و افزایش دو برابری نسبت به قیمت پایه را ثبت کرد. تابلوی مشمولی در حراج سیزدهم ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومان قیمتگذاری شده بود که با پنج برابر قیمت پایه، یعنی ۱۲۰ میلیون تومان خریداری شد.

 علی اتحاد دیگر هنرمند مازندرانی است که در حراج شانزدهم اثرش چکش خورد. اثر او با نام چشمه‌ خورشید یک اثر چیدمان حجمی با سنگ مرمریت سفید، عکس دیجیتال، مکانیسم الکترونیکی و آب بود که با برآورد قیمت ۱۲۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان عرضه شد و با قیمت ۱۲۰ میلیون تومان به فروش رسید. اتحاد هم برای دومین بار در حراج تهران حضور یافت.

اثر بعدی که از هنرمندان مازندرانی در این حراج عرضه شد، یک تابلوی نقاشی با تکنیک ترکیب‌مواد روی بوم از استاد احمد نصراللهی بود که با کمینه ۱۰۰ و بیشینه ۱۵۰ میلیون تومان ارائه شد و با قیمت ۱۱۰ میلیون تومان چکش خورد. این اثر سال ۱۳۹۵ در ششمین حراج تهران هم ارائه شده بود.

از زنده‌یاد مکرمه قنبری نقاش خودآموخته اهل روستای دریکنده بابل هم یک تابلوی نقاشی که سال ۱۳۷۰ با تکنیک گواش روی فیبر تولید شده بود، توسط یکی از مجموعه‌داران به حراج گذاشته شد. قیمت پایه این اثر ۷۰ تا ۹۰ میلیون تومان تعیین شد که با قیمت ۸۰ میلیون تومان فروخته شد.

پنج اثر هنرمندان مازندرانی در حراج تهران ۵۳۰ میلیون تومان فروخته شد

دیگر اثر متعلق به هنرمندان مازندران در حراج شانزدهم، یک عکس چاپ روی بوم اثر مهدی مقیم‌نژاد هنرمند عکاس مازندرانی بود که ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان کمینه و بیشینه قیمتی آن در نظر گرفته شد و با قیمت ۶۰ میلیون تومان عرضه شد. از مقیم‌نژاد پارسال نیز یک اثر در حراج تهران فروخته شد.

به این ترتیب آثار پنج هنرمند مازندرانی در مجموع با قیمت ۵۳۰ میلیون تومان فروخته شد که بیشترین قیمت آثار به ترتیب متعلق به آثار جلال‌الدین مشمولی، احمد نصراللهی، علی اتحاد، مکرمه قنبری و مهدی مقیم‌نژاد است.

حراج آثار هنری تهران تحت حمایت مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هر سال در دو نوبت اقدام به برگزاری نمایشگاه و حراج آثار هنری می‌کند که یک نوبت به فروش آثار شاخص هنر مدرن و کلاسیک و یک نوبت هم به عرضه آثار هنر معاصر می‌پردازد.

حراج تهران سال ۱۳۹۱ به عنوان مجموعه‌ای مستقل و خصوصی شکل گرفت و به فضایی برای معرفی برترین‌های هنر مدرن و معاصر ایران از هنرمندان نام‌آشنا تا جوان تبدیل شده است.

از اهداف اصلی این حراج همواره تقویت بازار داخلی به‌ عنوان زمینه و بستر بازار جهانی اعلام شده و همکاری‌های گسترده‌ آن با مجموعه‌داران و گالری‌ها در راستای تحقق این مهم است.

منبع: ایرنا | https://irna.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
تخفیف ویژه جهت برگزاری نمایشگاه هنری
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر کتابهای صوتی
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم