جایزه ویژه انجمن نمایشگران عروسکی به اثر برگزیده جشنواره بیست و هفتم

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، در حاشیه بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، نشست هیئت مدیره و اعضای انجمن صنفی سراسری نمایشگران عروسکی با حضور هما جدیکار، حسن دادشکر، محمد بحرانی، فریبا دلیری،  میترا کریم‌خانی، زهرا صبری و محمد عاقبتی شامگاه جمعه 3 تیر در همدان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه میترا کریم‌خانی، توضیحاتی درباره روند شکل‌گیری انجمن صنفی سراسری نمایشگران عروسکی ارائه کرد و گفت:  انجمن نمایشگران عروسکی خانه تئاتر سال 1379، نخستین انتخابات هیئت مؤسس را پشت سر گذاشت و اساسنامه این انجمن توسط هما جدیکار، هنگامه مفید، شادی پورمهدی، عادل بزدوده، مینو فرشچی و حسن دادشکر، تدوین شد. پس از این مرحله نخستین انتخابات نیز در مهر ماه سال 1379 برگزار شد و تاکنون این انجمن ده دوره انتخابات را پشت سر گذاشته است.

او افزود: از سال 1399 زمزمه صنفی شدن انجمن‌های خانه تئاتر برای استقلال بیشتر مطرح شد و بر این اساس اساسنامه‌ای نیز نوشته شد.

فریبا دلیری، عضو هیئت مدیره انجمن صنفی سراسری نمایشگران عروسکی نیز در ادامه گفت: سال 1399 نگارش اساسنامه در راستای استقلال این انجمن آغاز شد و در تابستان 1400 هم‌زمان با انتخاب هیئت مدیره صنف به تصویب رسید. با توجه به اینکه در زمان تصویب این اساسنامه با بحران کرونا رو به رو بودیم این رأی‌گیری به صورت مجازی برگزار شد که می‌توان گفت نخستین نشست مجازی انجمن بود که به شکلی موفقیت آمیز برگزار شد. در این انتخاب هما جدیکار به عنوان رئیس هیئت مدیره و میترا کریم‌خانی، بهرام بهبهانی، حامد ذبیحی، مرتضی سعیدیان، فریبا دلیری و پوپک عظیم‌پور به عنوان اعضای این انجمن انتخاب شدند. همچنین آرش مصطفایی در این انتخابات به عنوان بازرس و زهرا مریدی بازرس علی البدل انتخاب شد.

دلیری افزود: پس از شکل‌گیری صنف، انجمن شروع به رایزنی‌هایی برای گسترش فعالیت‌های این بخش کرد که منجر به همکاری با سازمان فرهنگی و هنری شهرداری شد و توانستیم تعدادی از نمایش‌ها را در طول ایام عید درون پارک‌ها اجرا کنیم.

زهرا مریدی، بازرس علی البدل انجمن نمایشگران عروسکی در این قسمت از جلسه به توضیح جزئیات این برنامه پرداخت و گفت: در این برنامه تقریباً، دو گروه 5 نفره داشتیم که به مدت 8 روز در پارک‌ها به اجرای برنامه‌هایی نظیر خیمه شب‌بازی و ساخت عروسک پرداختند. البته اجرای این بخش سختی‌هایی را نیز در ایام عید داشت اما خوشبختانه کار به صورت موفقیت‌آمیز اجرا شد و امیدواریم که این قرارداد در ایام تابستان نیز در صورت همکاری شهرداری انجام شود.

فریبا دلیری در این بخش از جلسه گفت: از دیگر برنامه‌های انجمن می‌توان به تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش، برای آموزش نمایش عروسکی به مربی‌های مهدکودک اشاره کرد. همکاری با نخستین جشنواره امید، برگزاری دوره نمایشنامه‌نویسی با حضور استاد بهروز غریب‌پور و برگزاری جشن تأسیس و بزرگداشت اساتید نمایشگر عروسکی نیز از دیگر برنامه‌هایی بود که انجام شد.  

در ادامه این نشست هما جدیکار از همکاری انجمن با نمایشگاه کتاب خبر داد و گفت: انجمن با چند موسسه شروع به بستن تفاهم‌نامه کرد که یکی از آن‌ها معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران بود. همچنین مذاکراتی با تالار مولوی برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی داشتیم.

او ادامه داد: امیدوارم که انجمن صنفی با کار تعریف شود زیرا دیگر روند کار باید بر مبنای تولید، درآمد و مالیات تعریف شود. در واقع این انجمن امروز به نحوی هویت پیدا کرده و در وزارت کار نیز تعریف شده است.

رئیس هیئت مدیره انجمن نمایشگران عروسکی تصریح کرد: این مهم است که جامعه ما را به عنوان یک هنرمند صنعتگر بشناسد، بنابراین امیدوارم که بتوانیم با کمک اعضا حوزه فعالیت‌ها را نیز گسترده کنیم و  همیشه پرکار باشیم.

در بخش دیگری از این جلسه، میترا کریم‌خانی گفت: با توجه به اینکه امروز 17 اثر عروسکی در بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان حضور دارد، تصمیم گرفتیم که یک برگزیده در این بخش داشته باشیم، بنابراین بخش تئاتر عروسکی امسال یک تندیس و جایزه ویژه در جشنواره خواهد داشت.

در ادامه این جلسه اعضای انجمن و حاضران در جلسه به بحث و بررسی در حوزه مسائل و مباحث نمایش عروسکی پرداختند.

در ادامه و با حضور مسعود ویژه مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان همدان، امیر مشهدی عباس دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، مهدی حاجیان مدیر امور جشنواره‌های اداره کل هنرهای نمایشی، حسن دادشکر، داوود کیانیان، منصور خلج، هما جدیکار و اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی نمایشگران عروسکی  از کتاب «آگوستو بوال تا نمایش خلاق»  نوشته فرزاد لباسی رونمایی شد.

در قسمت پایانی این جلسه، گروه موسیقی ایرانی «آراد» از همدان به بداهه‌نوازی برای حاضران پرداختند.

بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با هدف تقویت مهارت، رشد، آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران زمین از طریق نمایش، تا ششم تیرماه به دبیری امیر مشهدی‌عباس با شعار «تئاتر، پرواز پروانه‌های خیال» در شهر همدان در حال برگزاری است.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
تخفیف ویژه جهت برگزاری نمایشگاه هنری
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر نمایشگاه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم