نگاهی به نمایش «بچه‌های تک استریت کارلو» | اول تئاتر، بعد شعار

گروه تئاتر هنرآنلاین: نمایش «بچه‌های تک استریت کارلو» که در تالار هنر بر صحنه آمده، از همه شعارها و شعورهایش که بگذریم، اول از همه تئاتر نیست، بلکه درونمایه آسیب‌های اجتماعی یا هر نوع تم جامعه‌شناختی و تئاترشناخت دیگری که باشد، نمایش نیست. صحنه‌ای شلوغ؛ بازی‌های پرانرژی و از کف رفته و میزانسن‌های عجولانه و بدون جنبه‌های زیباشناسی آن را به کلی از سکه انداخته است. اینکه این نمایش نگاهی به آسیب‌های اجتماعی یا تم آموزنده با آموزه‌های مسائل و مصائب کودکان و نوجوانان پریشان و روانپریش اجتماعی دارد پیشکش!

اما چرا من این وجیزه را می‌نویسم؟ به دلیل حضور یک دو بازیگر پیشکسوت که درنیافتم چگونه خود را راضی کرده‌اند در این نمایش به صحنه بیایند. اینکه پیشکسوت‌ها به جوانان بیاموزند و با کار در آثار آنان بتوانند ذوق و شوقی را برانگیزند، البته که کار کارستانی است اما زمانی که من مرتضی رستمی را با آن پیشینه تئاتری غنی و پربار می‌بینم که چگونه در بازی‌های انرژیک و بدون منطق هبوط می‌کند، برایم جای تعجب دارم. چرایش را من می‌دانم که چگونه دست تطاولگر زمانه آدمی را حتی اگر کارنامه تئاتری جانانه هم داشته باشد، از اوج عزت به زیر می‌افکند.

Carlo1

کار خانم مریم تاجیک با همه احترامی که به شعرهای رپ‌گونه‌اش دارم، اساسا نمی‌تواند از پس یک موضوع اجتماعی بربیاید. نکته دیگر اینکه فضای صحنه فضای فرنگ و مستفرنگ و از تئاتر ایرانی خودمان دور است. حالیا چگونه باید از دل این کار نقبی هم به آسیب‌های اجتماعی زد، الله اعلم! در هر حال این رقیمه من تنها به احترام مرتضی رستمی و آشا محرابی نگاشته شده و امیدوارم جلیل رفیعی مدیریت تالار که کارش را با اثر یگانه‌ای که نگین درشت مینا را در کارنامه خویش ثبت کرد، کم‌کم استانداردهای رپرتوار کارش را در همان حد و مرز مینا پاس و کارهای ابجدخوان را از کارنامه کارش دور نگه دارد. من امیدوارم مرتضی رستمی بداند ارزش‌های کارش به عنوان یک بازیگر برتر و سرتر از بسیاری از بازیگران است و حالیا چگونه شده که اتفاق استریت کارلو رخ می‌دهد، باید از خودش پرسید.

طراحی صحنه شلوغ است. بازی‌ها نیز به شدت انرژیک و شبیه حرکات محیرالعقول ژانگولرهاست و در این میان این رستمی است که قافیه را می‌بازد و ما را در تعجب صحنه‌ای این همه مشوب و مشوه نگه می‌دارد. امیدوارم این چند سطر ادای دینی باشد به مدیریت تالار، مرتضی رستمی و آشا محرابی تا در آثار آتی‌شان متوجه سابقه طولانی کانون باشند و اینکه تئاتر کودک ما با آن پیشینه درخشان که چهره‌هایی چون احمدرضا احمدی، رضا بابک، برومندها، شاه‌محمدلوها و جز اینها فراوان را در حیطه کارش دارد، نمی‌تواند با اینگونه کارها مخدوش شود. این وظیفه کارگردان‌ها، بازیگرها و آدم تئاتری طراز اولی مثل جلیل رفیعی است که حس و حواسشان را معطوف استانداردها کنند و از اوج دفعتا سقوط نکنند.

Carlo

سخن دیگری نیست جز اینکه این یادداشت به قصد قربت نگاشته شد و همه کوشش من در این چند سطر آن است که بگویم تئاتر کودک و نوجوان ما با یک پیشینه بسیار درخشان، در سال‌های گذشته روبروست و نمی‌توان با سهل‌انگاری و تسامح آن را به طاق نسیان کوبید. توصیه‌ای هم به برنامه‌ریزهای تالار دارم که تماشاگر را به سطح آثاری زنده و ارزنده نگه دارند و آنان را به سطوح بالا هماره عادت بدهند تا خدایی‌ناکرده افت و خیزها نتوانند تئاتر غنی کودک و نوجوان ما را تحت‌الشعاع قرار دهد.

بر و بچه‌های خوب «تک استریت کارلو» حواستان باشد این فرصتی نیست که هماره داشته باشید، پس بخوانید، مطالعه کنید، ببینید و دریابید که این نوع تئاتری در سرزمین ما گذشته‌ای درخشان دارد و نباید با تسامح و تساهل آن را از اوج به حضیض کشاند. حرف دیگری نیست جز اینکه مراقبت از بازی‌ها و انرژی بازیگری، کارگردانی و نویسندگی را جدی‌تر از اینها بینگارید و یادتان باشد که تئاتر اول باید نمایش باشد بعد شعار. آسیب‌های اجتماعی صدالبته موضوعی خوب و به‌قاعده است اما اول تئاتر، اول هنر و بعد مسائل اجتماعی و اخلاقی.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر نمایشگاه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم