روایتی امروزی از اولین بازیگران زن تئاتر ایران | نسیم مقدم: «مجلس شبیه‌خوانی نسوان» یک نمایش زنانه است

گروه تئاتر هنرآنلاین: نسیم مقدم یکی از کارگردانان نمایش «مجلس شبیه‌خوانی نسوان» که این روزها در تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران به صحنه می‌رود، در گفت‌وگو با هنرآنلاین گفت: نمایش ما یک بستر تاریخی دارد با این حال ما درباره سرنوشت آدم‌ها داستان‌پردازی کردیم، روایت «مجلس شبیه‌خوانی نسوان» پیش از اینکه به پایان برسد مستند و تاریخی است اما ما داستان را در بخش پایان‌بندی کمی تغییر دادیم.

وی گفت: این اثر درباره اولین بازیگران زن تئاتر ایران است، البته این زنان چندان هم قصد ایفای نقش در تئاتر را نداشتند. آنها در واقع قصد راه‌اندازی اکابر برای باسواد کردن زنان را داشتند اما چون پول برای راه‌اندازی اکابر نداشتند، تصمیم گرفتند نمایشی اجرا و پول بلیت آن را صرف هدف خود کنند و البته در کنارش سعی کردند اجرای نمایش را ادامه بدهند. از آنجا که آن زمان زنان اجازه بازی و تماشای تئاتر را نداشتند در ادامه اتفاقاتی برای آن‌ها رخ می‌دهد.

مقدم اظهار کرد: آنچه مد نظر ما بود این بود که بگوییم در یک جامعه چه اتفاقی رخ می‌دهد و چه تفکری شکل می‌گیرد که باعث می‌شود یک انسان که باید حقوق انسانی داشته باشد فقط به خاطر جنسیت نمی‌تواند یک کار معمولی انجام بدهد؟ کاری که نه جرم است نه خلاف، بلکه فقط در یک برهه زمانی عرف نبوده است، از همین رو زنان نمی‌توانستند سواد داشته باشند، نمی‌توانستند تئاتر بازی یا حتی تماشا کنند. گرچه ما این موضوع را در یک بستر تاریخی روایت کرده‌ایم اما همین مسأله را می‌شود بسط داد و به زمان حال هم کشاند. ما در «مجلس شبیه‌خوانی نسوان» عناصری به کار بردیم که تماشاگر باهوش اگر به آنها دقت کند متوجه می‌شود هنوز درگیر آن هستیم. گرچه زن امروز می‌تواند تئاتر بازی کند، درس بخواند و… اما باز هم محدودیت‌ دارد. از این منظر مجلس «شبیه‌خوانی نسوان» یک نمایش زنانه است.

این کارگردان درباره کارگردانی دو نفره این اثر هم گفت: ما در واقع کار را به دو بخش تقسیم کردیم، بخش چیدن میزانسن‌ها و ایده‌های اجرایی بر عهده بنده بود چون من متن را نوشته بودم، با آن فضا آشنا بودم و ایده‌های اجرایی داشتم البته اینطور نیست که همه کارها را تنها انجام داده باشم. ارغوان راستی هم در این زمینه‌ها مشورت‌های زیادی می‌داد. از سوی دیگر بخش هدایت بازیگر، درآوردن حس‌ها و… را ارغوان انجام داد ولی در کل تعامل خوبی با هم داشتیم، ساعت‌ها با هم گفت‌وگو می‌کردیم، میزانسن‌ها را می‌چیدیم و… ولی وقتی وارد سالن تئاتر می‌شدیم سعی می‌کردیم مجزا کار کنیم تا کار با نظم بیشتر پیش برود. در کل یک کار گروهی با تمام اعضا داشتیم و از ایده همه استفاده کردیم.

وی با اشاره به اینکه نمایش پیش از این یک تک‌اجرا در جشنواره دانشجویی داشت، مطرح کرد: خوشبختانه در این مدت بازخوردهای خوبی از مردم گرفته‌ایم، آنها پیام نمایش را دریافت می‌کنند و در جاهایی حتی می‌گویند تحت تاثیر قرار گرفتیم که این برای ما خیلی ارزشمند است. به عنوان اولین کار حرفه‌ای که در سی شب انجام خواهم داد این برای من خیلی مهم است که مردم جملات و دیالوگ‌ها را دوست داشته‌اند.

این کارگردان در پایان ضمن قدردانی از پیام لاریان مدیر تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران اظهار کرد: لاریان بعد از جشنواره وقتی فیلم نمایش ما را  دید، در زمینه گرفتن سالن خیلی به ما کمک کرد و بار بزرگی را از روی دوش من برداشت.

نمایش «مجلس شبیه‌خوانی نسوان» به نویسندگی نسیم مقدم و کارگردانی مشترک نسیم مقدم و ارغوان راستی تا ۱۳ تیر هر شب ساعت ۲۱ در تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران به روی صحنه می‌رود.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر روزنامه هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم