افتتاح گالرى هنرهاى زیباى تهران همراه با برگزارى نمایشگاه آثار نقاشى استاد فخرالدین مخبرى

نمایشگاهی از آثار نقاشى فخرالدین مخبرى همزمان با افتتاح گالرى هنرهاى زیباى تهران از روز جمعه 3 تیرماه برگزار می شود.

افتتاح گالرى هنرهاى زیباى تهران همراه با برگزارى نمایشگاه آثار نقاشى استاد فخرالدین مخبرى

استاد فخرالدین مخبری نقاش رئالیسم، در سال 1342 در استان تبریز شهرستان سراب متولد شد، وی کار خود را در نوزده سالگی زیر نظر استاد مرتضی کاتوزیان، نقاش مشهور رئالیسم ایران آغاز کرد.

استاد مخبری تحت تاثیر آثار شیشکین و با الهام از سبک وی به نقاشی منظره پرداخت، بافت آثار، در کنار نور و رنگ و از همه مهم تر ترکیب‌بندی فضاهایی رؤیاگون و مناظر بکر و طبیعی و همنشینی انسان و طبیعت از مهم ترین ویژگی های آثار اوست.

وی در پرتره نگاری و نمایش حالات احساسی در چهره افراد از شیوه نقاشی هنرمندان همچون رامبراند و روبنس الهام گرفت.

نمایشگاه ها

آثار استاد مخبری در نمایشگاه های داخلی و خارجی متعددی به نمایش گذاشته شده است. ایشان در جمع صد نقاش برترجهان در سال های 2012-2013-2020 از سوی ART Reneval Center شناخته شده اند.

ویژگی های آثار هنرمند

آثار استاد مخبری همزمان که فیگورها و محیط و فضا را واقع‌گرایانه ترسیم می‌کند تلاش دارد تا از فرصت موجود برای عبور دادن واقعیت از ذهن و ذوق زیبایی‌شناسانه‌ی خویش بهره‌ها ببرد.

زنان و دختران، شخصیت‌های اغلب آثار مخبری را به خود اختصاص داده‌ و به عنوان روح و حیات زندگی و طبیعت، نمود یافته‌اند.

استاد مخبری با نقاشی در سبک سورئال تلاش کرده است، دغدغه انسان امروز و مسائل روز اجتماعی را به تصویر بکشد و آثار منحصر به فردی را ایجاد کند.

در این نمایشگاه 36 اثر از هنرمند به نمایش گذاشته شده است. آثار در سبک رئال و سورئال به تصویر کشیده شده اند و هریک بر اساس دریافت ها و برداشت های هنرمند از جامعه و اتفاقات روزمره می باشد.

برای آشنایی بیشتر در زیر بخشی از مقاله استاد شهرام زعفران لو در خصوص آثار فخر الدین مخبری را قرار داده ایم:

نگاه نقاشانه به واقعیت زنانه (تحلیلی بر نقاشی‌های فخرالدین مخبری)

هنر کلاسیک هنر پرزحمتی است. زمان‌بر و نیازمند صبر و شکیبایی هنرمند است. علاوه بر این، فرایند تولید هنر می‌تواند سرشار از فوران ایده‌ها و بروز خلاقیت‌ها باشد. هنر غیرکلاسیک از این عطیه کمتر برخوردار است. زیرا زمان طولانی آفرینشِ اثر هنری در هنر کلاسیک، فرصت را برای تامل، تمرکز و ایده‌یابی‌های نوین فراهم می‌سازد.

هنرمند در چنین بازه‌ی زمانی فرصت تجربه و نوآفرینی و دیگرگونه دیدن را داراست. فخرالدین مخبری واجد چنین موهبتی است. او همزمان که فیگورها و محیط و فضا را واقع‌گرایانه ترسیم می‌کند تلاش دارد تا از فرصت موجود برای عبور دادن واقعیت از ذهن و ذوق زیبایی‌شناسانه‌ی خویش بهره‌ها ببرد.

بنابراین، بافت آثار، در کنار نور و رنگ و از همه مهمتر ترکیب‌بندی، جهانی را بازنمایی می‌کند که ابتدا هنرمند می‌بیند و سپس به تصور در می‌آورد. فضاهایی رؤیاگون در کنار آمیختگی و همنشینی انسان و طبیعت، زیستی را در مقابل چشمان مخاطب به ظهور می‌رساند، که در نهایت سادگی و بی‌پیرایگی، واقعیت نوینی را خالق است.

در نقاشی از مناظر و فضاهای بکر و طبیعی، مخاطب به دنیایی خیال‌انگیز دعوت می‌شود. این دعوت هیچ پیش‌نیاز و پیش‌داوری را ضروری ندانسته و حضور و وجود بیننده را خالص و نجیبانه پذیراست.

زنان و دختران، شخصیت‌های اغلب آثار مخبری را به خود اختصاص داده‌ و به عنوان روح و حیات زندگی و طبیعت، نمود یافته‌اند. زنان از چنان منش و کنشی برخوردارند و با روان و سرشت زیست انسانی، هماهنگ و یکپارچه‌ هستند که جنس دیگری از خصائل بشری را در نبود مردان به نمایش می‌گذارند.

نگاه زنان بر خلاف بسیاری از آثار که ناامیدانه و یاس‌آلود به نظر می‌رسند، علاوه بر آنکه با زندگی در آمیخته‌اند، با چشم دوختن به بیرون قابِ نقاشی‌ها، جهانی ورای زیست معمول را به جستجو نشسته‌اند. چشمان زنان خودبسنده‌اند و فاقد نگاه‌های جنسیتی به نظر می‌رسند. آنان با حسرت و ناتوانی در انتظار مردان نیستند.

حتی وقتی در اثری با حیات زیبای زمینی مواجه می‌شویم که در آن انسانی به چشم نمی‌خورد، نشانه‌هایی احساس می‌کنیم که میل بر هم‌نشینی زن در دامان طبیعت را ابراز می‌دارند. رودخانه و آب، از جمله‌ی این نشانه‌ها به شمار می‌روند؛ جاری، پویا، لطیف و حیات‌بخش.

زیستن در چنین حال و هوایی، از هر گونه تنش و آشفتگی مبراست. جهان آرام است و زنان مایل و راغب به ماورای آن. پیچیدگی و رازورزی در بستری اینچنین، در سکوتی نرم، موج می‌زند و ما را به تدبر و درنگ در عمیق‌تر دیدن و لمس کردن لایه‌های نامکشوف محیط و فضا رهنمون می‌شود.

علاقمندان جهت بازدید از آثار این نمایشگاه می توانند در روز افتتاحیه از ساعت 16 و روزهای عادی از ساعت 12 الی 20 به نشانی تهران، خیابان ولیعصر، پایین تر از توانیر، پلاك 2468 ، واحد 3 مراجعه نمایند.

گفتنی است، گالرى در روزهاى شنبه تعطیل مى باشد.

منبع: گالری آنلاین | http://onlineartgallery.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
تخفیف ویژه جهت برگزاری نمایشگاه هنری
اپلیکیشن
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم