زنانی که پشت یک تاریخ هنر سراسر رنگ محو شدند/ بازنمایی کاشی‌کاری با المان‌های مدرن

تارا بهبهانی از نمایشگاه «زمان‌های بی‌بازگشت» و ارتباط هنر کاشی‌کاری با المان‌های مدرن و نقش زنان در این آثار گفت.

زنانی که پشت یک تاریخ هنر سراسر رنگ محو شدند/ بازنمایی کاشی‌کاری با المان‌های مدرنبه گزارش خبرنگار تجسمی صبا، نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های تارا بهبهانی به نام «زمان‌های بی‌بازگشت» تا چهارشنبه ۸ تیرماه در گالری گلستان در معرض تماشا قرار دارد.

این هنرمند نقاش در راستای نمایشگاه اخیر خود در گفتگو با خبرنگار صبا عنوان کرد: وقتی تاریخ هنر ایران را تورق می‌کنیم، آن‌چیزی که بیش از همه جلب توجه می‌کند، بناهایی‌ست که از قدیم یه یادگار مانده‌اند و کم‌تر آدمی‌ وجود دارد که به بناهایی مانند مسجد شیخ لطف‌الله، کاخ گلستان، کاخ مراغه و… سر بزند و آنچه از تلالو و نور کاشی‌ها و لعاب‌ آن‌ها می‌بیند در حافظه تاریخی‌اش ماندگار نشود.

او درباره ارتباط زندگی انسان مدرن با هنر سنتی گفت: زندگی به ظاهر مدرن امروز سعی دارد که از فضاهای سنتی فاصله بگیرد و ژست‌های روشنفکری نیز این تفکر را تقویت می‌کنند. متاسفانه امروزه ما در مبلمان و چیدمان‌مان شهری و منازل خود نیز کمتر از هنری اصیل بهره می‌بریم و سعی داریم عناصر بی‌هویت دیگری را وارد زندگی کنیم که این موضوع بسیار برای من آزاردهنده است.

بهبانی خاطرنشان کرد: از بچگی در سفرهایی که با خانواده می‌رفتیم، همواره جذب کاشی‌کاری‌ اماکن تاریخی می‌شدم اما فکر می‌کردم واقعیتی متفاوت از زندگی روزمره ما هستند. بعدها سعی کردم آن‌ها را به نوعی با زندگی مدرن همسو کنم یعنی از جزئیات و ریزه‌کاری‌هایی که در کاشی‌کاری غالب است و دنیای امروز آن‌ها را نمی‌پذیرد، کم‌ کنم و آن را با نگاهی مدرن‌تر بازنمایی کنم.

او درباره گذشته در آثار این مجموعه توضیح داد: «زمان‌های بی‌بازگشت» یعنی همه ما با دیدن این صحنه‌ها از هنر گذشته خاطره‌ای در ذهن داریم که قطعا آن خاطره و آن زمان دوباره تکرار نخواهد شد و خاطره شیرینی است که از یک فضایی به جا مانده و دیگر تکرار نمی‌شود. هدف من در مجموعه حاضر این بود که افراد با دیدن آثار تصاویر، گذشته برای‌شان بازنمایی شود و بازگشتی‌ باشد به آنچه که دیگر بازگشت‌ناپذیر است.

این نقاش درباره ارتباط نسل جدید با آثاری که هنر سنتی را با المان‌های مدرن بازنمایی می‌کنند، تصریح کرد: به دلیل ۲۰‌سال تحصیل، مخاطبان زیادی از بچه‌های ۷ ساله تا ۱۹ ساله دارم که به نمایشگاه‌های من‌ می‌آیند و گاهی در کلاس‌ها درباره آثار صحبت می‌کنیم و در حافظه ناخودآگاه آن‌ها نقشی از کاشی کاری گذشته باقی می‌ماند، گویا من به نوعی رسالت خود را به جا آورده‌ام.

تارا بهبهانی درباره زنانی که در آثار خود به تصویر می‌کشد، توضیح داد: من هم یک زن هستم و برای جایی که اکنون هستم بسیار تلاش و ایستادگی کردم اما گاهی احساس می‌کنم هنوز آن استقلالی که شایسته است، به دست نیاوردم. این مساله نه در ایران بلکه در کشورهای دیگر نیز وجود دارد، اما آنچیزی که بیش از همه شکل تراژدی به خود می‌گیرد این است که باید به این فکر کنیم شاید خیلی از این نقوش کاشی‌ها و اسلیمی‌های قدیمی را زنان خلق کرده باشند و فقط آدمی با قدرت بدنی بیشتری روی آن لعاب داده است اما ما در هیچ سند تاریخی مشاهده نکرده‌ایم که نام یک زن به عنوان طراح این نقوش ثبت شده باشد.‌

او افزود: زنان همواره در تاریخ مهجور واقع شده‌اند و نام و نشان کمی از آن‌ها باقی مانده است. این تاریخ همواره تکرار می‌شود مگر اینکه یک زنی با ممارست فراوان خود را عرضه کند و داستان‌های مختلفی بسازد تا ماندگار شود.

این هنرمند نقاش در پایان زنان ارتباط میان زنان و تاریخ هنر در آثار خود تشریح کرد: در نمایشگاه اخیر خواستم‌ بگویم در تاریخ هنر ما که سراسر رنگ و جذابیت است، زنانی هم پشت آن بوده‌اند که با صبوری، غصه، مقاومت و عشق خود آن را ساختند. این زنان در آثار من محو شده و جزوی از این نقوش کاشی شده‌اند و کاشی‌ها هم‌ جزوی از وجود زنان هستند یعنی این دو در هم‌ ادغام شده و نمی‌توانیم‌ وجود هیچکدام را انکار کنیم.

نمایشگاه «زمان‌های بی‌بازگشت» همه‌روزه به‌جز پنجشنبه‌ها از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری گلستان به نشانی تهران، خیابان دروس، خیابان کماسایی، پلاک ۳۴ میزبان علاقه‌مندان است.

ندا زنگینه

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم