نشست رسانه‌ای جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان | برنامه‌ها و ویژگی‌های جشنواره بیست و هفتم اعلام شد

گروه تئاتر هنرآنلاین: در ابتدای این نشست پس از قرائت قرآن مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، نماهنگ جشنواره برای حاضران پخش شد. در ادامه مسعود ویژه، مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان همدان، ضمن تقدیر و تشکر از دبیر جشنواره و همکاران ستادی این بخش، گفت: همان‌طور که مستحضر هستید، با توجه به شرایط کرونا، هر بار که بنا بر برگزاری جشنواره گذاشته شد، با سویه جدیدی از کرونا مواجه شدیم بنابراین زمان جشنواره چندین بار تغییر کرد. در نهایت اما با تدبیر همکاران عزیزم در دبیرخانه مرکزی و استان همدان، به این نتیجه رسیدیم که یکم تا ششم تیرماه این رویداد مهم، به میزبانی استان همدان رقم زده شود.

او ادامه داد: امروزه یکی از معیارهای مهم در عرصه آموزش و پرورش، ابزارها و روش‌های نوینی است که در کشورهای پیشرفته برای ارزیابی ملاک‌های کیفی و تربیتی استفاده می‌شود، بنابراین رویدادهای مختلف تربیتی برای کودکان و نوجوانان همواره در کنار امور آموزشی مدارس تعریف می‌شود. یکی از موارد بسیار مهم در این راستا نیز، جشنواره‌های تخصصی در حوزه کودک و نوجوان است که خوشبختانه در کشور ما پیشینه‌ای طولانی دارد و در عرصه نمایش و سایر هنرها نظیر سینما، شکل گرفته است.

9 سالن در شهرهای اطراف همدان میزبان جشنواره خواهند بود

مدیر کل ارشاد استان همدان، فرهنگ نمایش را دارای پیشینه‌ای گسترده در این استان خواند و تصریح کرد: برخی از مورخین نظیر هرودت معتقدند که اولین بنای مدنیت در جهان، درون شهر همدان شکل گرفته است و اسناد مختلف تاریخی نیز، در این زمینه تائید کننده این موضوع هستند. در واقع سابقه چند هزار ساله همدان و کشفیاتی که در آثار باستانی به دست آمده، تائید می‌کند که آداب، رسوم و فرهنگ همدان یا هگمتانه آن زمان، با هنر آمیخته شده است.

ویژه تأکید کرد: در گذر زمان و پس از آمیخته شدن فرهنگ همدان با مذهب شریف اسلام و آیین تشیع، این هنر با شکوه، با هنرهایی که از قبل در این منطقه وجود داشت درآمیخت بنابراین در صده‌های اخیر هنرهای نمایشی در همدان به نوعی رونق چشمگیری پیدا کرد تا جایی که علاوه بر هنرهای سنتی ایرانی نظیر تعزیه و …، نمایش «چاله قائم دید» نیز در این منطقه اجرا می‌شود و به نوعی نشانگر آمادگی مردم این منطقه در استقبال از حضرت قائم (ع) است.

او درباره شکل‌گیری جشنواره بین‌المللی نمایش کودک و نوجوان در همدان، گفت: همان‌طور که می‌دانید، با شکل‌گیری تماشاخانه‌ها، فعالیت‌های این بخش در همدان به شکل گسترده‌ای دنبال شد و این اتفاق با پیروزی انقلاب اسلامی رشد بیشتری نیز پیدا کرد. در همین راستا نیز تصمیم گرفته شد که رویدادی در عرصه کودک و نوجوان شکل داده شود بنابراین در اوایل دهه 70 و با تصویب وزارت ارشاد، رویدادی با عنوان جشنواره «امید» رقم خورد که در ابتدا به صورت ملی بود اما بعدها وجهه بین‌المللی پیدا کرد. خوشبختانه امروز، این جشنواره که در عرصه‌ای وسیع و با حضور هنرمندان تراز اول نمایشی کشور در عرصه کودک و نوجوان رقم می‌خورد، بیست و هفتمین دوره خود را پیش رو دارد و استان همدان نیز افتخار این را دارد که شاهد برگزاری آن باشد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، از تخصیص 9 سالن در اطراف شهر همدان به این جشنواره خبر داد و گفت: یکی از تلاش‌های ما در دوره بیست و هفتم این بود که بتوانیم از تمرکز گرایی عبور کنیم بنابراین برنامه‌های جنبی و تعدادی از اجراهای این جشنواره به سمت اطراف شهر همدان، سوق پیدا کنند تا همه کودکان استان همدان نیز، بتوانند از این رویداد بهره‌مند شوند. بر همین مبنا علاوه بر 10 سالن شهر همدان، 9 سالن در شهرستان‌های استان همدان، به نمایش آثار این جشنواره اختصاص پیدا کرد.

ویژه ادامه داد: افتتاحیه این جشنواره نیز روز 31 خرداد به شکل یک برنامه شاد پیمایی و با حضور گروه‌های عروسکی و نمایشی از استان‌های مختلف کشور، از میدان حضرت امام خمینی (ره) شروع می‌شود.

مشارکت 70 درصدی گروه‌های استانی

در ادامه جلسه امیر مشهدی عباس، دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی نمایش کودک و نوجوان، در ادامه جلسه از تمام گروه‌های نمایشی عذرخواهی کرد و گفت: از تمام گروه‌های نمایشی به خاطر تأخیر پیش آمده عذرخواهی می‌کنم زیرا می‌دانم سرپا نگاه داشتن یک اجرای نمایشی کار بسیار دشوار و مستلزم صرف هزینه و زمان است اما متأسفانه به دلیل شرایط کرونا و مسائل مختلف ما نیز ناگزیر به این امر شدیم زیرا امنیت و سلامت تمام شرکت‌کنندگان و مردم برای ما بسیار حائز اهمیت بود.

او ادامه داد: در این دوره 405 اثر به جشنواره ارسال شد اما در نهایت به جز بخش نمایشنامه 76 اثر به مرحله نهایی راه یافت. در بخش نمایشنامه نیز 10 اثر از بین آثار ارسالی به مرحله نهایی راه یافت و در نهایت 3 اثر انتخاب شد. علاوه بر این موارد، 5 اثر مهمان و 9 اثر دانش آموزی نیز در این جشنواره نیز حضور دارند که شامل بخش غیر رقابتی هستند.

دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی نمایش کودک و نوجوان افزود: امسال بر خلاف دوره‌های گذشته، حدود 70 درصد آثار جشنواره مربوط به استان‌ها هستند و تنها 30 درصد آثار متعلق به گروه‌های استان تهران است. این امر نشان می‌دهد، گروه‌های استانی، امسال توانستند پررنگ‌تر حضور داشته باشند که بسیار خوشحال کننده است. همچنین ما در این دوره شرکت‌کنندگان بسیاری از بین مخاطبین خواهیم داشت که در بخش کودکان و نوجوانان و به عنوان شرکت کننده در جشنواره حضور دارند.

مشهدی عباس از افزوده شدن سه بخش به این دوره از جشنواره خبر داد و اظهار کرد: رویکرد اصلی جشنواره در این دوره بر اساس یک استاندارد سازی قرار گرفت زیرا معتقدیم که هر جشنواره‌ای باید بازتاب فعالیت‌های یک‌ساله آن هنر را در کشور نشان دهد، به همین خاطر سه بخش تئاتر با اجرای زیر 18 سال، فراگیر و نمایش ایرانی به جشنواره افزوده شد.

او درباره دلایل افزوده شدن بخش اجرای زیر 18 سال گفت: همان‌طور که می‌دانید، خروجی بخش دانش آموزی ما، از بین منتخبان جشنواره دانش آموزی هستند در حالی که بسیاری از علاقه‌مندان و شرکت‌کنندگان ما افرادی هستند که در آموزشگاه‌های آزاد، کانون‌های فرهنگی و … کار می‌کنند و این نمایش‌ها امکان حضور در شاخه دانش آموزی را نداشتند، به همین خاطر بخش زیر 18 سال ایجاد شد.

امکان تماشای آثار جشنواره در سایت تئاتر ایران فراهم شده است

دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی نمایش کودک و نوجوان ادامه داد: بخش فراگیر نیز متعلق به هنرمندانی با توانایی‌های خاص است که زیر مجموعه سازمان بهزیستی یا توان‌بخشی شناخته می‌شوند و افرادی مستعد هستند.

مشهدی عباس، افزوده شدن بخش نمایش ایرانی را یک ضرورت خواند و گفت: نمایش ایرانی، دارای شاخه‌های متعددی است که در بخش‌های بزرگسالان و در جشنواره‌ آیینی و سنتی، به آن توجه می‌شود اما متأسفانه این بخش برای کودکان و نوجوانان وجود نداشت به همین خاطر بخش نمایش ایرانی نیز به جشنواره افزوده شد زیرا هم هنرمندان فعالی در این عرصه حضور دارند و هم این نوع نمایش مخاطبان خاص خود را دارد. تمام تلاش ما این بود که بتوانیم مشارکت حداکثری خانواده تئاتر کودک و نوجوان را داشته باشیم بنابراین امیدوارم که در این بخش موفق شده باشیم.

او از مستند سازی بیست و شش دوره گذشته جشنواره خبر داد و اظهار کرد: عدم مستند سازی دوره‌های گذشته جشنواره، یکی از خلأهای جدی در این عرصه به شمار می‌رود، بنابراین ما در این دوره توانستیم تمام فعالیت‌ها و مستندان این جشنواره را در دوره‌های قبلی جمع آوری کنیم و به صورت کتاب ارائه دهیم. ضمن اینکه تمام مستندات این بخش، در سایت جشنواره نیز، موجود است و امکان بهره برداری از آن وجود دارد.

او ضمن تشکر از ستاد برگزاری جشنواره گفت: بودجه این جشنواره بر مبنای سال 99 بسته شده بود بنابراین ما ناگزیر بودیم که با زحمات زیادی این جشنواره را برگزار کنیم اما با حمایت معاونت هنری و مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی و مدیر کل ارشاد استان همدان و سایر دوستان توانستیم یک صرفه جویی زیاد، در این عرصه داشته باشیم البته این صرفه جویی به هیچ عنوان در دستمزد هنرمندان و کمک هزینه‌های گروه‌های تئاتری لحاظ نشده است.

دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی نمایش کودک و نوجوان، درباره حضور 3 اثر در بخش بین‌الملل، بیان کرد: جا به جایی زمان برگزاری جشنواره یکی از عواملی بود که بر بخش بین‌الملل تأثیر گذاشت. در این دوره، 60 اثر نمایشی از کشورهای مختلف به جشنواره ارسال شد که از بین آن‌ها 9 اثر خلاقانه و خوب نیز انتخاب شدند اما به دلیل جا به جایی‌های زمانی بسیاری از گروه‌ها نتوانستند در جشنواره شرکت کنند، بر همین مبنا نیز در حال حاضر 3 اثر نمایشی در بخش بین‌الملل داریم. در بخش بین‌الملل بیش از کشورها، کیفیت کارها و مباحثی از این دست مورد توجه قرار گرفت زیرا رویکرد ما این بود که آثار خارجی موضوع خلاقیت و شکل آموزشی نمایش را داشته باشند.

مشهدی عباس خاطر، از نمایش آثار جشنواره بر روی سایت تئاتر ایران خبر داد و گفت: امسال به خاطر کرونا فیلم آثار صحنه‌ای، فیلمبرداری شدند بنابراین امکان تماشای آثار این جشنواره به صورت آفلاین و بر روی سایت تئاتر ایران برای علاقه‌مندان فراهم شده است.

برگزاری 15 کارگاه آموزشی

در ادامه جلسه، مهدی حاجیان، مدیر دبیرخانه دائمی جشنواره‌های اداره کل هنرهای نمایشی گفت: در این دوره از جشنواره 146 نوبت نمایش و از 28 استان کشور اجرا خواهند شد. همچنین تهران با 11 نمایش، همدان و مشهد با 7 اثر و کرج و شیراز با 4 نمایش به ترتیب بیشترین حضور را در این دوره از جشنواره دارند.

او از برگزاری 15 کارگاه در این دوره خبر داد و اظهار کرد: در بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، 15 کارگاه توسط 5 مربی برگزار خواهند شد که یکی از آن‌ها متعلق به استادی از کشور ایتالیا است. در کنار تمامی این مباحث نیز، یک نشست معرفی تئاتر نیز خواهیم داشت که اطلاعات تکمیلی آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

در بخش دوم جلسه، امیر مشهدی عباس، در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره مبلغ بودجه این دوره از جشنواره گفت: مبلغ بودجه بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی نمایش کودک و نوجوان، یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان است که نسبت به سال 1399 افزایشی نداشته است البته این رقم در صورتی است که هزینه‌های برگزاری بیشتر نشود. این مبلغ به همت انجمن هنرهای نمایشی تأمین شده است. بخش دیگری از بودجه این جشنواره که شامل سه میلیارد و دویست و بیست میلیون تومان است، نیز از سوی استان تأمین خواهد شد.

او درباره مشارکت‌های مالی دیگر نهادها و سازمان‌ها در برگزاری این جشنواره، بیان کرد: به نظر می‌رسد که قدر این جشنواره، بسیاری از افراد نمی‌دانند زیرا سطح و رنکینگ این رویداد، به نحوی آبروی کشور را خریده است. مسئله اینجاست که بسیاری از مشارکت‌های این بخش به صورت مالی نبوده است البته توقع ما این است که بسیاری از ارگان‌ها به جای خرده جشنواره‌های نیمه حرفه‌ای، از این رویداد حمایت کنند. لازم به ذکر است که بخش دانش آموزی، با مشارکت مالی آموزش و پرورش برگزار شده است.

دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی نمایش کودک و نوجوان، خواستار تدوین اساسنامه برای این رویداد شد و گفت: بدیهی است که تداوم ادوار به دبیر، این امکان را می‌دهد که او بتواند مشکلات دوره‌های قبل را از میان بردارد. امیدوارم در آینده اساسنامه و شیوه و نامه‌ای در این جشنواره داشته باشیم و شاهد بهتر شدن روند این رویداد بین‌المللی باشیم.

مشهدی عباس تصریح کرد: در شرایط کرونا، بسیاری از فستیوال‌های بین‌المللی جشنواره‌های خود را تعطیل کردند و یا با چندین ماه تأخیر، این رویدادها برگزار شدند بنابراین مشکلات کنونی تنها مختص کشور ما نبوده است.

او درباره جزئیات کارگاه‌های آموزشی بیان کرد: خوشبختانه امسال، در سه ردیف سنی، ورک شاپ هایی برگزار می‌شود زیرا سعی داشتیم که بر خلاف سال‌های گذشته که کارگاه‌های مفیدی برگزار می‌شدند، شکلی هدفمند را دنبال کنیم.

دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی نمایش کودک و نوجوان تصریح کرد: در این دوره کارگاه ماکت‌ها، ماسک و اکسسوارهای مقوایی توسط مدرس ایتالیایی برگزار می‌شود. پاپ آرت، قصه، نمایش، شاهنامه خوانی اسطوره‌ها، از دیگر کارگاه‌های این دوره از جشنواره است که توسط محمد عاقبتی، ابراهیم شاکری و بهارک بابک برگزار می‌شود.

‌مشهدی عباس خاطر نشان کرد: در این دوره از جشنواره یادبودی برای دو هنرمند فقید محمدرضا الوند و کریم اکبری مبارکه نیز برگزار خواهد شد. همچنین مریم کاظمی، مهدی فرشیدی سپهر و سعید باغبانی هنرمند همدانی نیز در اختتامیه به دلیل فعالیت‌های ویژه برای تئاتر کودک و نوجوان تقدیر خواهند شد.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
تخفیف ویژه جهت برگزاری نمایشگاه هنری
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر روزنامه هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم