علیرضا توپال از نمایشگاه آثارش در گالری کاما می‌گوید | فرم به همراه محتوا

گروه تجسمی هنرآنلاین: نمایشگاه مروری بر آثار علیرضا توپال در گالری کاما برپاست. توپال در گفت و گو با هنرآنلاین با بیان اینکه در این مجموعه حدود ۶۰ اثر به نمایش درآمده است گفت: در این مجموعه کار‌هایی از سال ۵۵ تا به حال وجود دارد که با تکنیک‌های مختلف مانند مداد، آبرنگ، گواش، رنگ روغن و متریال‌های ساخت خودم مانند جسو‌هایی که از شیره درختان می‌سازم کار کرده‌ام.

توپال ادامه داد: من تا سال ۵۹ نقاشی می‌کردم و از راه تدریس نقاشی هم امرار معاش می‌کردم. اما سومین نمایشگاهی که برگزار کردم مورد هجوم عده‌ای قرار گرفت و از آن زمان نقاشی را کنار گذاشتم و سراغ کار‌های فنی و مهندسی رفتم. چند سال پیش که دخترم به هنرستان رفت مسائلی باعث شد که دوباره انگیزه کار پیدا کنم و هم اکنون چند سال است که در آتلیه خود به نقاشی می‌پردازم. در این مدت نمایشگاه داخلی نداشتم اما آثارم را در کشور‌های مختلف نمایش داده و به فروش رسانده‌ام.

توپال درباره گرایش خود به نقاشی گفت: خانواده ۱۴ نفره ما در یک خانه ۷۲ متری زندگی می‌کرد و به همین دلیل من فضای مناسبی برای نقاشی کردن نداشتم. ضمن اینکه پدرم نظامی و مخالف کار هنری بود و من از دوره متوسطه در رشته فنی تحصیل کردم. اما همان زمان در جشنواره خوارزمی در رشته نقاشی مقام آوردم و رئیس آموزش و پرورش از من دعوت کرد به عنوان مربی در کانون پرورشی کار کنم. من مخفیانه نقاشی می‌کردم و در این زمینه آموزش ندیده بودم. زمانی که مهندس سیحون به کرمانشاه آمده بود به دنبال جوانی می‌گشت تا او را برای سفر به ایلام و طراحی کردن همراهی کند. مرا به او معرفی کردند و این سفر دو روزه تنها موردی بود که طراحی کردن کسی را از نزدیک دیدم. دوران دبستان داخل دفتر‌های مشق خود طراحی می‌کردم و به همین دلیل بار‌ها توسط معلم کلاس تنبیه شدم. اما از سوی دیگر معلمی داشتم که خیلی از من حمایت می‌کرد و مهمترین حامی من نیز مادرم بود که شب‌ها پس از آنکه همه اعضای خانواده می‌خوابیدند و من مشغول طراحی و نقاشی می‌شدم او تا نیمه شب با من همراهی می‌کرد.

توپال افزود: هیچ وقت از سبک خاصی پیروی نکردم و به شیوه شخصی خودم کار می‌کنم. از همان اوایل کارم به موضوعات اجتماعی علاقه داشتم و زمانی که دوباره شروع به نقاشی کردم کار‌هایم ادامه همان روند سابق بود. وقت‌هایی که بی‌حوصله باشم نیز در طبیعت اطرافم به نقاشی می‌پردازم اما از منظره کشیدن خوشم نمی‌آید و بیشتر دوست دارم چیز‌هایی که درونم احساس می‌کنم را بکشم نه اینکه آینه‌ای باشم که هرچه وجود دارد را بازتاب دهم. هنرمند آینه تمام‌نمای روح اجتماعی دوران است و در تاریخ هنر می‌بینیم که آثار هنرمندان، نویسنده‌ها و شاعران محصول تاریخ زندگی آن‌ها در اجتماع است.

توپال درباره مضمون آثار خود گفت: مسائل تاریخی و اجتماعی در کار‌هایم هست. به عنوان مثال یکی از آثار من مرور تاریخ دویست ساله ایران است که در مدت ۶ ماه کار کردم و عناصر مختلف را با ترکیب‌بندی خاصی در یک تابلو آوردم. وقتی طالبان در افغانستان روی کار آمد و موضوع زن‌ستیزی مطرح شد من هم تابلو‌هایی با این موضوع کار کردم.

این هنرمند افزود: فرم هنری اگر همراه محتوا نباشد یک کار بیهوده است. آثار ماندگار در جهان هنر دارای محتوایی هستند که با اجتماع‌شان ارتباط دارد. هنرمند باید مسائل اجتماعی را هضم کند و بعد روی بوم بیاورد. من نمی‌توانم نسبت به اطرافم بی‌تفاوت باشم و از همه چیز اثر می‌گیرم و این اثر وارد کارم می‌شود.

توپال ادامه داد: به نظر من جای هنر مادر سالارانه در هنر ما خالیست. هنر ما پدرسالارانه است و این مشکل در تمام جهان وجود دارد. تعریف زیبایی، نقد هنر و همه آنچه درباره هنر گفته می‌شود از نگاه پدرسالارانه است اما زیبایی از دید مادرانه وجود ندارد. خانم‌ها دنبال جنگ و مرگ قهرمانانه نیستند و وجود آن‌ها نشانه چرخه حیات و زندگی مسالمت‌آمیز است. اما این مسائل اصلاً توسط جامعه مردسالار قابل تفسیر نیست. به نظر من خانم‌ها در دنیا به سمت هنر مدرن و انتزاعی رفتند چون می‌خواستند کاری کنند که مرد‌ها قبلاً انجام نداده باشند. آن‌ها نمی‌خواهند مرد‌ها کارشان را تعبیر و تفسیر کنند، در حالی که در تاریخ هنر همه تفسیر‌ها از زیبایی از دید پدرسالارانه بوده است.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر هنرآموز
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم