کتاب رباعیات خیام با قلم یدالله کابلی رونمایی شد/ افتتاح نمایشگاه در خوانسار

آيين نکوداشت استاد يدالله کابلي خوانساري با عنوان «سماع در سماع» عصر روز شنبه ۲۱ خرداد در خوانسار برگزار شد.

کتاب رباعیات خیام با قلم یدالله کابلی رونمایی شد/ افتتاح نمایشگاه در خوانساربه گزارش صبا به نقل از روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، آیین نکوداشت استاد یدالله کابلی خوانساری استاد خوشنویسی ایران با عنوان «سماع در سماع» شنبه ۲۱ خرداد ماه با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، سید مجید پوراحمدی مشاور وزیر و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و مسئولان و مدیران شهر خوانسار در فرهنگسرای خانواده این شهر برگزار شد.

مشاور وزیر و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در این مراسم نکوداشت، گفت: در جمع ما استادان و نامداران و نام‌آوران برجسته‌ای هستند که قله‌های بزرگ فرهنگ و هنر ایران‌ اسلامی‌اند و تجمع‌شان در یک شهرستان به ندرت اتفاق می‌افتد.

وی یادآور شد: مردم خوانسار، مردمی بسیار بافرهنگ، با اصالت، هنردوست و انسان دوست هستند و این شهر به کتابت و خوشنویسی معروف است و نامداران بزرگی از این خاک برآمده اند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر عنوان کرد: در سال ۱۱۳۴ هجری قمری و در دوره‌ای که محمود افغان به ایران حمله کرده بود، پس از محاصره اصفهان و شهر خوانسار در منطقه ای به نام جنگا متوقف شدند و مدتی مردم به شدت مقاومت کردند و یکی از شهرهایی که در برابر افغان‌ها مقاومت جانانه کرد، شهر خوانسار بود. پس از مدتی مهاجمان دچار کمبود آذوقه می شوند و از مردم خوانسار درخواست آذوقه می کنند و مردم این شهر به رهبری آیت الله ابوالقاسم خوانساری، قبول می کنند که به آن‌ها آذوقه دهند و در مقابل از افغان‌ها درخواست می‌کنند تا همه کتاب‌هایی که از شهرهای دیگر غارت کرده‌اند، به آنها بدهند. این اتفاق ریشه آن فرهنگ ناب مردم خوانسار می شود.

وی افزود: خوانسار نه فقط در عرصه علم و فرهنگ و هنر بلکه در بسیاری از رشته‌های بزرگ سرآمد است. ما مدیران، وزیران و مسئولان و عالمان برجسته ای از خوانسار داریم که این مهم، نشان‌دهنده متفاوت و برجسته بودن شهر خوانسار است.

پوراحمدی تصریح‌ کرد: شهر خوانسار را به عنوان اولین شهر سفر «هفت بحر هنر» انتخاب کردیم و این برنامه را در شهرهای دیگر که ویژگی‌هایی فرهنگی و هنری خاصی دارند همراه با تجلیل مفاخر و نامداران آن شهر، اجرا خواهیم کرد. آرزومندم این برنامه یادگار و عامل همبستگی برای مردم باشد چرا که فرهنگ و هنر از مهمترین ابزارهای همبستگی و ایجاد گفتگو بین مردم است.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در پایان پیشنهاد کرد: روزی به نام قلم و حفظ آثار فرهیختگان خوانسار در نظرگرفته شود و به این مناسبت سالانه، برنامه هایی برگزار شود.

گفتگو موجب پیشرفت و ارتباط انسان ها می شود

علی نصیریان نیز در این مراسم با بیان این که تجلیل و تکریم هنرمندان بسیار امری شایسته و درست است، گفت: همانقدر که جامعه به سرپناه، نان و آب نیاز دارد به فرهنگ هم نیاز دارد. فرهنگ روح و جان ملت را تغذیه می کند و مطرح کننده مسائل انسانی است. انسان با همه ضعف ها و قوت هایش روی صحنه تئاتر جراحی درونی می شود و مردمی که این صحنه نمایش را به تماشا می نشینند، عبرت می‌گیرند و به قول ارسطو تزکیه می شوند.

وی اظهار کرد: سخن و گفتگو موجب پیشرفت و ارتباط انسان‌ها می‌شود و تئاتر سخن و بیان است. همچنین سخن، اندیشه های متفاوتی را ایجاد می کند بنابراین گفتگو بسیار مهم است و به جای مونولوگ باید شاهد ردوبدل عقاید بین انسان ها باشیم.

این هنرمند نامدار سینما و تئاتر در ادامه با اشاره به اجرای برنامه سفر «هفت بحر هنر»، تصریح کرد: این برنامه که به همت صندوق هنر برگزار شده، فرصتی فراهم کرده است تا ما هنرمندان یکدیگر را بشناسیم و با یکدیگر گفتگو کنیم. ترقی و پیشرفت در گفتگو است و یک سویه جلو رفتن فایده ای ندارد.

نصیریان در پایان با قدردانی و تشکر از صندوق اعتباری هنری برای اجرای این سفر و برگزاری مراسم تجلیل از استاد یدالله کابلی گفت: من تا به حال به شهر خوانسار نیامده بودم و دیدن این شهر برایم بسیار جذاب بود. خوانساری شهری فوق العاده است برای حفظ زیبایی‌ها و طبیعت آن باید کوشا بود.

هنر خوشنویسی هنر معنا و معرفت است و سازنده شخصیت انسان‌ها است

غلامحسین امیرخانی رییس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران نیز در این مراسم بیان کرد: ما همیشه فرصت برای آن که همدیگر را ببنیم و بشنویم و با یکدیگر صحبت کنیم، کم داریم. با گفتگو ما رشد و شناخت پیدا می کنیم و مساله دیگر رشد دیگرخواهی و خیرخواهی در کنار خودخواهی است که مشکل اصلی ما در کشور محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: من بیش از پنج دهه با استاد کابلی و دیگر استادان در حوزه خوشنویسی و روشن نگه داشتن چراغ انجمن تلاش کردیم. در حوزه خوشنویسی استادان بزرگی هستند که هرکدام شان به سهم خودشان خدماتی در این عرصه، عرضه داشتند که در تاریخ نمونه و نظیر نداشته است. انجمن عالی خوشنویسان ۷۴ سال سابقه فعالیت دارد که هیچ نهاد مدنی به این قدمت نداریم، بنابراین لازم است چرایی دوام این نهاد مدنی، بررسی شود تا الگویی برای دیگر نهادها شود.

رییس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران تصریح‌ کرد: در هنر خوشنویسی، گفتگو کردن را از هزار سال پیش با بهترین شیوه به عنوان سرمشق به ما یاد داده‌اند اما نخواسته ایم به آن توجه کنیم. انسان ها باید احساس مسئولیت داشته باشند و هرچه آگاهی بیشتر و مقام بالاتر باشد، احساس مسئولیت بیشتر است.

وی افزود: هنر خوشنویسی، هنر معنا و معرفت است و سازنده شخصیت انسان‌ها است. در هنر خوشنویسی، قوی‌ترین بیان وجود دارد که به صورت دائم در جلوی دیدگان همه است. در تمام کتاب‌ها این معنا با قوت و زیبایی تمام وجود دارد و با هنری ناب آمیخته شده است که به دل همه آدم‌‌ها رسوخ می‌کند.

استاد امیرخانی در پایان تشریح کرد: فرهنگ مثل چراغی خاموش روی طاقچه است و لازم است با همت‌مان روغنی و باغیرت‌مان کبریتی برای روشن کردن آن بسازیم.

طاها بهبهانی، نقاش و مجسمه‌ساز نیز در این مراسم با بیان اینکه خوشنویسان چهره زبان فارسی را زیبا کرده‌اند، گفت: خوانسار شهری عجیب و جادویی است که د رآن مردی به دنیا آمده است که اسطوره خوشنویسی است و پر از صفا و صمیمیت و کاربلد است. شخصیت استاد کابلی دارای ابعاد مختلفی است.

او در پایان اظهار کرد: علم پرسپکتیو در نقاشی استفاده می‌شود اما در هنر خوشنویسی از این علم استفاده نمی‌شد اما می توان گفت شاید یکی از کسانی که وارد این حیطه از علم شد، استاد کابلی است که پرسپکتیو را وارد هنر خوشنویسی در ایران کرده است. در آثار استاد کابلی، حرکت را می بینیم و این را با علم و آگاهی کرده است. نیاز است از استاد کابلی به شایستگی قدردانی شود و تمام جوانان این هنرمند ارزشمند را بشناسند.

عبدالمهدی مستکین مدیر گروه فرهنگ کمسیون ملی یونسکو نیز از دیگر سخنران این مراسم نکوداشت تصریح کرد: استاد کابلی دست‌ها را رو به آسمان فراز کرده است و ریشه در خاک دارد. این استاد گرانقدر هرگز بدون احرام به پای کتابت، نمی‌نشیند. کسی به سادگی استاد کابلی نمی‌شود و در این مسیر باید با سلوک پیش رفت.

حجت‌الاسلام کشفی خوشنویس و عضو انجمن خوشنویسان ایران هم در این مراسم، گفت: تجلیل و تکریم از هنرمندان خدمت به انسانیت و نوع‌دوستی و فریادرسی است. برنامه‌ریزان دوراندیش این برنامه، کاری خطیر انجام داده‌اند.

امروز تجلیل از هنر خوشنویسی است 

استاد یدالله کابلی نیز در این مراسم نکوداشت، بیان کرد: امروز تجلیل از هنر خوشنویسی، به عنوان یک هنر معنوی‌ و معنایی است که نقش بسیار عمده ای در ستایش کلام بزرگان و انبیا سخن و تعالی روح بزرگان سرزمین ما داشته و خدمات بی بدیل و شایسته ای را ارائه کرده است.

وی افزود: هنر خوشنویسی با تاریخی بیش از هزارسال، نقش بسیار مهمی در علم و معرفت عهده‌دار بوده است. با نقش آفرینی سرقله‌های هنر خوشنویسی، گنجینه‌های عظیمی از معارف سرزمین مان در زیباترین قالب ها عرضه شده و به آن اعتبار بخشیده است.

این هنرمند اظهار کرد: بسیار خرسندم این سفر با حضور برجسته ترین استادان هنر تجسمی و دیگر هنرمندان برگزار شد و از کوشش صندوق اعتباری هنر و شهرداری خوانسار و همه جوانان که مثل جان به من متصل هستند، سپاسگزاری می کنم. شهر خوانسار جایگاه و ظرفیت این اتفاق فرهنگی را داشت و این رویداد در خاطر خطیر شهر خوانسار از یاد نخواهد رفت و به غنای فرهنگی شهر خواهد افزود.

وی افزود: فرهنگ و هنر در عین حال که دو مقوله جدا از هم هستند اما مکمل یکدیگرند. هنر مهم‌ترین بخش فرهنگ است و ژرف ترین گفتگوی انسان های فرهیخته و صاحب دل است. اصالت هنر و پیوند آن با زندگی بشر، رمز مانایی آن است.

این استاد خوشنویسی گفت: با توجه به تاریخ چندهزارسال ایران باید گفت این کشور خاستگاه اقوام و گویش های خاصی است که هرکدام از این اقوام سهم به سزایی در خلق فرهنگ و آثارهنری داشته اند. به گونه ای که با مطالعه فرهنگ اقوام ایرانی، متوجه می شویم، فرهنگ و هنر رایج در ایران با پیداش هنرهای متنوع و بسیار غنی در جهان شهرت یافته و زینت‌بخش ویترین موزه های دنیا است. هنرمندان ایران هرگاه فرصت یافته اند، درخشان ترین دست آوردهای خود را با ذوق و نبوغ در شیوه های مختلف و ظرافت‌های خارق‌العاده ای، به فرهنگ جهانی عرضه کرده‌اند.

در ادامه این مراسم با حضور غلامحسین امیرخانی، علی نصیریان، پوراحمدی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و مدیران و مسولان شهر خوانسار از پنج دهه تلاش استاد یدالله کابلی خوانساری، تجلیل و قدردانی شد.

در این مراسم لوح تقدیری از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به یدالله کابلی خوانساری اهدا شد.

همچنین در ادامه این مراسم از سوی صندوق اعتباری هنر از استادان نصیریان و امیرخانی به نیابت از همه هنرمندان کاروان «هفت بحر هنر» با اهدای هدایایی تجلیل به عمل آمد.

استاد کابلی نیز یکی از آثار خود را به استاد نصیریان و همچنین یک اثر را به مدیرعامل صندوق اعتباری هنر تقدیم کرد.

در پایان این مراسم از کتاب «رباعیات خیام» استاد یدالله کابلی خوانساری، رونمایی شد.

همچنین پیش از شروع این مراسم نکوداشت، نمایشگاه آثار برگزیده استاد یدالله کابلی خوانساری در فرهنگسرای خانواده خوانسار، افتتاح شد.

سفر «هفت بحر هنر» توسط صندوق اعتباری هنر به مدت سه روز و به مقصد خوانسار، زادگاه استاد «یدالله کابلی خوانساری» با حضور هنرمندان برجسته و استادان رشته‌های خوشنویسی، تجسمی، موسیقی و سینما؛ غلامحسین امیرخانی، علی نصیریان، علی اکبر صادقی، محمدطاها بهبهانی، حجت الله شکیبا، سید علی کاشفی خوانساری، روح الله دلخوانی، جعفرآذری مغانجوقی، عبدالمهدی مستکین، سید علی میرزکی ابراهیم، محمد حیدری،  سیده صغری حسینی، علی شیرازی، امیر احمد فلسفی، الهه خاتمی، رسول مرادی گوارشکی، داریوش مودبیان، داوود حیدری، قاسم رفعتی، مهدی عتیقی، سید عبدالحسین مختاباد، نصرالله حدادی، عباس سجادی، حسین رکنی تهرانی، کیوان ساکت، علی اشرف صندوق آبادی، محسن دایی نبی، محمود سمندریان، سید حبیب‌الله حاجی آقا میری، اکبرمحمود کلایه و هنرمندان برجسته استان اصفهان از جمله امیرهوشنگ جزی‌زاده، رضا بدر السماء، جلیل جوکار، حسن اکلیلی، رجبعلی راعی، منوچهر غیوری، اکبر میخک، علی مقارن عسگری و… برگزار شد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم