عده‌ای نسبت به کاریکاتورهای اعتراضی به «عنکبوت مقدس» نفرت‌پراکنی می‌کنند/ این‌ مجموعه ادامه دارد

مدیر خانه کاریکاتور درباره نمایش کاریکاتورهای اعتراضی نسبت به فیلم «عنکبوت مقدس» و واکنش‌های متناقض به آن‌ها در فضای مجازی توضیح داد.

عده‌ای نسبت به کاریکاتورهای اعتراضی به «عنکبوت مقدس» نفرت‌پراکنی می‌کنند/ این‌ مجموعه ادامه داردبه گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری صبا، این روزها در ایوان انتظار میدان ولیعصر و بلوار کشاورز شهر تهران پوسترهایی اعتراضی در قبال توهین به امام رضا (ع) در فیلم «عنکبوت مقدس» که در جشنواره فیلم‌ کن ۲۰۲۲ به نمایش در آمد، با عنوان نمایشگاه «کن از نمای نزدیک» به همت معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در معرض تماشا قرار گرفته است. برخی از این پوسترها در فضای مجازی مورد انتقاد کاربران قرار گرفته است و مخاطبان بر کیفیت پایین آثاری که در سطح شهر به نمایش در آمده‌اند، انتقاد کرده‌اند.

در این راستا سید مسعود شجاعی‌طباطبایی کارتونیست، مدیر خانه کاریکاتور ایران و مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در گفتگو با خبرنگار صبا عنوان کرد: دوستان معاونت هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای اجرای این طرح با ما در ارتباط بودند که شکر خدا بازخوردهای خوبی هم دریافت کردیم و صداوسیما هم توجه ویژه‌‌ای به پوشش و معرفی این آثار نشان داد.

این کارتونیست درباره ایده این طرح تصریح کرد: متاسفانه دولت فرانسه سابقه بدی در ارتباط با توهین به مقدسات اسلام داشته است و به شکل جدی بحث ایران‌ستیزی را در دستور کار دارد. ما نیز سعی کردیم نسبت‌ به نمایش فیلم‌ «عنکبوت مقدس» و توهین به امام رضا (ع) در جشنواره کن با زبان کاریکاتور واکنش نشان دهیم.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری با بیان اینکه این مجموعه همچنان ادامه دارد، گفت: تاکنون ۴۰ کاریکاتور در «کن از نمای نزدیک» به نمایش در آمده است اما این‌ تازه شروع یک جریان بزرگ‌تر است و هنرمندان کارتونیستی مانند محمدحسین نیرومند از زمانی که از این‌ طرح با خبر شدند، چند اثر برای ما ارسال کردند.

مدیر خانه کاریکاتور درباره واکنش‌های مخاطبان نسبت به کیفیت این کاریکاتورها عنوان کرد: این‌ مجموعه در مدت زمان کوتاه ۲ روزه جمع‌آوری شده است و هنرمندانی که در دسترس‌ بودند در سطوح مختلف از صمیم قلب برای ما اثر ارسال کردند درنتیجه برخی آثار سطح کیفی پایینی دارند اما برخی بسیار حرفه‌ای هستند.

او افزود: افرادی قصد دارند همه آثار را دستمایه تمسخر قرار دهند و نفرت پراکنی می کنند تا کل این ایده را زیر سوال ببرند، چیزی عایدشان نمی‌شود. ما هم کار خودمان‌ را می‌کنیم و چیزی که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری برای ما مهم است، دین اسلام و دفاع از پیامبر و مقدسات اسلام است.

شجاعی‌طباطبایی در پایان تاکید کرد: این مجموعه هنوز تمام نشده است و در آینده آثار فاخرتری از هنرمندان برجسته‌تر عرصه کاریکاتور به آن اضافه می‌شود. حتی شاید در آینده این موضوع را در سطح بین‌المللی نیز پیگیری کنیم یا پویشی راه‌اندازی کنیم که در آن بچه‌ها با موضوع بارگاه امام رضا نقاشی بکشند.

ندا زنگینه

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
تخفیف ویژه جهت برگزاری نمایشگاه هنری
اپلیکیشن
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر تماشاخانه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم