علیرضا خسروآبادی از «سه مجسمه ده دقیقه‌ای» می‌گوید | بدن به مثابه شیء

گروه تجسمی هنرآنلاین: علیرضا خسروآبادی برنده چهارمین دوره جایزه هنر معاصر ویستاست که اثر او با عنوان «سه مجسمه ده دقیقه‌ای» با اجرای‌ امیرحسین اسفندیاری، یاسمین اقدامی و پرهام عاروان در گالری ویستا به نمایش درآمد. خسروآبادی در گفت‌وگو با هنرآنلاین گفت: در هنر امروز شاخه‌های هنری به صورت مجزا تعریف نمی‌شوند و مرزبندی چندانی بین رشته‌ها نیست. به عنوان مثال پرفورمنس آرت می‌تواند شاخصه‌های مختلف از هنر‌های دیگر را هم در خود داشته باشد.

خسروآبادی افزود: در تاریخ هنر می‌بینیم که هنر‌ها به این سمت ‌می‌روند که چطور مشارکت یا تأثیر بیشتری بر مخاطب داشته باشند و از دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی هنر‌ها به سمت اجرایی شدن رفتند. ‌ایده من بینارشته‌ای است و از مفهوم مجسمه به شکل زمانمند استفاده می‌کند که خروجی آن یک بدن در معرض نمایش است. احساس کردم جایزه ویستا می‌تواند جای مناسبی برای ارائه این اثر باشد و پس از ارائه ایده خود و عبور از داوری‌ها توانستم جایزه ویستا را به دست آورم. 

خسروآبادی ادامه داد: در نمایشگاهی که برای فینالیست‌های جایزه ویستا برگزار شده بود هر شرکت‌کننده یک طرح همراه با استیتمنت کار خود ارائه کرده بود ولی من ترجیح دادم یک ویدیو درست کنم که خود آن تبدیل به یک ویدئو آرت مستقل شد. این ویدئو آرت را در جشنواره ویدئو فرم فرانسه شرکت دادم و در گالری وبر ایتالیا هم در کنار مجموعه‌ای از آثار ویدیو آرتیست‌های ایرانی به نمایش درآمد. پس از آن نوبت به اجرای نهایی پرفورمنس رسید.

WhatsApp Image 2022-06-06 at 10.42.02 AM

این هنرمند افزود: مبنای کار من سه مجسمه زمانمند است و اجراگران ده دقیقه روی سکو‌ ایستاده و با دهان باز تنفس می‌کنند و مخاطب صدای نفس آن‌ها را به وسیله هدفون می‌شنود. محل استراحت اجراگران نیز روی همان سکو‌ها است و به مدت یک هفته، هر روز ۳ ساعت این اجرا انجام شد.

خسروآبادی ادامه داد: تعاملاتی میان اجراگران و مخاطبان شکل می‌گرفت که خیلی جالب بود. گاهی مخاطب سعی می‌کرد نفس خود را با تنفس اجراگر تنظیم کند، یا تماشاگری در زمان استراحت یک اجراگر او را ماساژ می‌داد تا بتواند دوباره بایستد.

او درباره مفهومی که این پرفورمنس منتقل می‌کند گفت: چیز‌های مختلف در ذهن و زندگی من بوده که در کنار هم باعث شکل‌گیری این‌ ایده شده‌اند، اما به طور مشخص نمی‌توانم موضوع خاصی برای این کار تعریف کنم. بازدیدکنندگان نمایشگاه هم بسیار متنوع بودند و برداشت‌های گوناگونی داشتند، اما بسیاری از آن‌ها از ابتدا متوجه تنفس به عنوان مهم‌ترین چیز در زندگی ما شدند. وقتی بازدیدکنندگان با مجسمه‌های زنده مواجه می‌شدند تعجب می‌کردند و تأثیراتی می‌گرفتند که گاه باعث می‌شد مدتی در کنار آن‌ها بنشینند و این تأثیر را گسترش دهند. این اجرا بدون اینکه بخواهد مخاطب را به جهتی هدایت کند یک اثرگذاری بی‌واسطه داشت و یک زیست برای اجراگران و تماشاگران اتفاق افتاد.

خسروآبادی ادامه داد: در چنین اجرایی بدن اجراگر خودش را برای یک جمع بزرگتر قربانی می‌کند. ‌ایستادن طولانی و خیره شدن به یک نقطه باعث فعال شدن ذهن می‌شود و وضعیت تروماتیک به وجود می‌آید. اجراگران در معرض آسیب روانی و فیزیکی قرار می‌گرفتند اما سعی کردند به آن آگاه شوند و با آن مبارزه کنند و با تمریناتی سعی کردیم آسیب جدی به وجود نیاید.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
تخفیف ویژه جهت برگزاری نمایشگاه هنری
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر نمایشگاه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم