روایت غلامعلی طاهری از نقاشی چهره امام خمینی(ره) | سیاستمدار عارف

گروه تجسمی هنرآنلاین: غلامعلی طاهری از هنرمندان نقاشی است که پرتره‌های متعددی از حضرت امام خمینی(ره) به تصویر کشیده است. طاهری در گفت‌وگو با هنرآنلاین با بیان اینکه از زمان کودکی علاقه زیادی به نقاشی پرتره داشته گفت: در دوران دانشگاه با مطالعه تاریخ هنر متوجه شدم در طول تاریخ هنرمندان همواره چهره شخصیت‌های برجسته دوره خود را در قالب نقاشی یا مجسمه ساخته‌اند و آثار آن‌ها در تاریخ هنر باقی مانده است. این تابلو‌های فاخر نشاندهنده قدرت و ابهت یک شخصیت است و از سوی دیگر نویسندگان، موسیقیدان‌ها و هنرمندان بزرگی هستند که چهره آن‌ها توسط نقاشان درجه یک به تصویر کشیده شده است.

طاهری افزود: رامبراند، رپین، میکل آنژ و… بسیاری از شخصیت‌های مهم زمان خود را نقاشی کردند و با دیدن این آثار در ذهن من این موضوع شکل گرفت که به عنوان یک نقاش باید بتوانم شخصیت‌های ماندگار تاریخ معاصر را در قالب آثار ماندگار و فاخر نقاشی کنم تا در تاریخ هنر ایران باقی بماند. یکی از شخصیت‌هایی که به دلیل افکار، ‌اندیشه‌ها و راهبرد در جریان انقلاب اسلامی ایران برایم جذاب بود، امام خمینی (ره) بود که تصمیم گرفتم به نقاشی از چهره‌ایشان بپردازم. علاوه بر آن به دلیل علاقه‌ای که به شهدا داشتم چهره افرادی مانند شهید همت، شهید باکری و… را نقاشی کردم که در موزه شهدا نگهداری می‌شوند.

طاهری با اشاره به اینکه نقاشی‌های متعددی از چهره امام خمینی (ره) کشیده است گفت: چهره امام را از دو وجه سیاست‌مدار و عارف به تصویر کشیده‌ام و سعی کردم نقاشی من بیان‌کننده شخصیت و خلق و خوی‌ایشان باشد.

طاهری درباره اینکه برای نقاشی از چهره امام خمینی (ره) از عکس استفاده می‌کند یا ذهنیات خود را به کار می‌گیرد گفت: در نقاشی هم مانند ادبیات و شعر اصلی به نام تداعی معانی وجود دارد، به این معنا که وقتی چیزی را می‌بینیم به یاد چیز دیگری می‌افتیم. من امام را از نزدیک دیدم و حس قوی نسبت به‌ایشان داشتم. در ضمن وقتی قصد دارم شخصیتی را نقاشی کنم در ذهن خودم تصویر آن‌ها را شکل می‌دهم و تمام آن افکار، ‌اندیشه، رفتار و… برایم تداعی معانی شده و در پرتره‌ای که نقاشی می‌کنم منعکس می‌شوند.

طاهری افزود: علاوه بر آن تصویری که از شخصیت امام انتخاب می‌کنم در راستای بیان کاراکتری است که قصد نشان دادن آن را دارم. در عکس‌های مختلفی که در زمان رویداد‌هایی مانند سخنرانی، از دست دادن یک عزیز، واقعه سیاسی، مراسم مذهبی و… ثبت شده‌اند حالت‌ها و حس‌های مختلفی وجود دارد که من نقاش باید همه آن‌ها را مرور کنم وگرنه صرفاً یک چهره را روی بوم کپی کرده‌ام.

این مدرس دانشگاه گفت: برای کشیدن نقاشی پرتره اگر ارتباط معنایی با سوژه نداشته باشید، نقاشی گویا نخواهد بود. عناصر اصلی بافت، خط و رنگ باید به کمک عناصر چهره بیاید و چگونگی استفاده از آن‌ها در کنار یکدیگر است که باعث می‌شود حالت چهره خوب بیان شود. من با وسواس زیادی نقاشی چهره را انجام می‌دهم و همین کار من را متفاوت می‌کند.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
تلگرام
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم