«نگاتیوهای من»؛ نگاهی به نمایشگاه نقاشی‌های شیرین میرزاعابدینی در مجموعه شهربانو نگارخانه شرق

گروه تجسمی هنرآنلاین: پیش از بررسی و واکاوی آثار میرعابدینی که در این نمایشگاه خوش درخشیده‌اند، در نگاهی کوتاه آثار گذشته ایشان را نیز ذکر می‌کنیم. میرعابدینی کار با گروه نقاشان پشت شیشه را که با حضور سعید رضاخان پایه‌گذاری شده و شکل گرفته، نقطه عطف کارنامه هنری خود می‌انگارد. جز این عطف مسلم و حضور چشمگیر نگاه ویژه‌اش در میان نقاشان پشت شیشه، در نمایشگاه سال پیش در همایش هنر ایران در دوره قاجار به سال ۹۷ در موزه ملی ایران، نمایشگاه گروهی رویای شیشه‌ای در آذرماه ۹۷ در نگارخانه سعدآباد، نمایشگاه گروهی قاب خیال در تالار آینه در مهر ۹۷ و نیز در همین سال در برج آزادی از دیگر تماشاگه‌های آثار ایشان است و نیز نمایشگاه گروهی در پارک خیام به سال ۱۳۹۸ از دیگر مکانت‌هایی بوده که نقاش ما آثارش را در معرض دید و داوری تماشاییان داشته است.

نگاتیوهای من نخستین نمایشگاه انفرادی خانم میرعابدینی شامل ۲۵ اثر از پرتره‌های نگاتیو است که به خامه پرمایه او زینت‌بخش و سینه‌آویز دیوارهای نگارخانه شرق شده است. آنچه در نگاه نخست توجه بیننده را جلب می‌کند، چهره‌های نگاتیو است. غم، شادی، به‌هم‌ریختگی، اخم، عبوس بودن و جز این واکنش‌های گوناگون آدمی که نخستین‌بار در چهره‌اش شکل می‌گیرد، رنگ رنگ و گوناگون با بافتار و ساختاری ماهرانه که از اقتدار نقاش ما در طراحی چهره حکایت‌ها دارد، تماشاگر را به این قلمرو محجور و مغفول هنرهای تجسمی فرامی‌خواند.

نمایشگاه خانم میرعابدینی خبر از فانتاسم‌های ذهنی دارد. وقتی فقط نگاتیوها نیز حکایتگر قدرت دست و دید خانم میرعابدینی است، از طراحی مرگ‌آسای او حکایت دارد. از پیری، از مرگ، از هراس، از سیاهی و بالاخره از جوانی حکایت دارد، اما طراحی مقتدرانه او که سر آخر کل نمایشگاه را به حیطه و سیطره خود می‌خواند و نشانه کارها با چهره‌هایی در وضعیت و موقعیت‌هایی گوناگون را نمایش می‌دهد و عنصر اندیشه که در کارها بیداد می‌کند. به قول مولانا ای برادر تو همه اندیشه‌ای / مابقی خود استخوان و ریشه‌ای.

Mirza

وضع و موقع چهره‌ها که در کنار هم حالت‌هایی دراماتیزه دارند، کارها را به گونه‌ای بهره‌مند از عنصر حرکت و برش‌هایی دراماتیک بر چهره می‌نشانند. نکته دیگر اینکه نمایشگاه نگاتیوهای من کاری مبدعانه و مبتکرانه است که در عرصه و پهنه هنرهای تجسمی ما سبقه ندارد و ریشه‌دار نیست و خانم عابدینی در عرصات هنرهای تجسمی کاری بهره‌مند از مدرنیته عرضه می‌کند.

تلخ‌نمایی ویژگی دیگر این آثار است که هنرمند ما گویی کاراکترهایش را غافلگیر می‌کند و در وضعیت‌هایی دلنشین طبع و نظر قلمویش قرار می‌دهد. هر چه هست آمیزه‌ای است از سنت و بدعت و ما امیدواریم ایشان با تکرار نمایشگاه نگاتیوهای من در فرصت‌های دیگر، لذت دیدار این نمایشگاه خوب و دلنشین را تکرار کنند. جز این فعلا سخنی نیست جز اینکه سعید رضاخان حضوری بیش از این‌ها در پهنه هنرهای تجسمی داشته باشد و با التفات بیشتر به شاگردانش، دوستداران هنرهای تجسمی را بیش از این محظوظ سازد.

ما امیدواریم خانم میرعابدینی این شاخه نه‌چندان شناخته‌شده هنرهای پلاستیسیته را بیش از این ترویج کند و با تربیت شاگردانی اهل و فحل، اکابر این اسلوب و قلمرو را به اینان بیاموزد و این عرصه نیز از چهره‌هایی بیش از این‌ها جلوه‌گری‌ها کند و نیز کاری کارستان که به قول معروف سینه به سینه نقل نگردد و اصول آکادمیک را که خود نقاش ما بر آن تکیه‌ها دارد، به شاگردانش بیاموزد.

فعلا اما این زمان بگذار تا وقت دگر.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم