روایت فرید شمس یوسفی از نمایشگاه آثارش در گالری اِو | فروپاشی آدم‌ها روی مقوای بازیافتی

گروه تجسمی هنرآنلاین: نمایشگاه آثار فرید شمس یوسفی با عنوان «گسیختگی» در گالری اِو برپاست. شمس یوسفی در گفت و گو با هنرآنلاین با بیان اینکه بیش از ۵۰ اثر در این مجموعه به نمایش درآمده است که با تکنیک میکس مدیا در ابعاد مختلف کار شده‌اند، گفت: شکل‌گیری این مجموعه به دوران کرونا برمی‌گردد و زمانی که به دلیل قرنطینه نمی‌توانستم برای خرید کاغذ و بوم از خانه بیرون بروم به لوازم بازیافتی رو آوردم. از جعبه‌ها و مقوا‌های دور ریختنی استفاده کردم و دو سال روی آن‌ها کار کردم. البته قصد من نمایش دادن این آثار نبود اما در نهایت اتفاقاتی پیش آمد که باعث شد کار‌هایم را نمایش دهم و شاهد بازخورد‌های خوبی نیز بودم.

او درباره تأثیر مقوا‌های بازیافتی روی کار‌هایش گفت: این موضوع باعث می‌شد کارم نسبت به زمانی که روی مقوای با کیفیت کار می‌کردم مقداری محدود شود، اما نوشته‌ها و علائم روی جعبه‌ها یا بافت مقوا‌ها به من خیلی کمک کرد. بازی گوشی‌هایی شکل گرفت و توانستم آن نوشته‌ها و علائم را کنترل کرده و در جهت کار خودم استفاده کنم. کسانی که به نمایشگاه آمدند هم از این آثار استقبال کردند و به ویژه آثار روی بسته‌های نمک و ادویه بیشتر مورد توجه قرار گرفته بود.

شمس یوسفی افزود: من نقاشی فیگوراتیو هستم و در مجموعه‌های قبلی هم درگیر فیگور انسان یا حیوان بودم، اما در دوران کرونا که مدام شاهد از بین رفتن آدم‌ها بودم در کار‌هایم نیر کاملاً درگیر انسان شدم. آدم‌هایی را به تصویر کشیدم که در حال نابودی و از هم گسیختگی هستند. این کار‌ها داستان انسان معاصر است که مشکلات متعدد او را متلاشی می‌کند. این آثار تنها به کرونا محدود نمی‌شود بلکه نوعی اعتراض به شرایط فعلی انسان‌ها و فشار‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و… است که وارد می‌شود و آدم‌ها زیر بار این همه فشار در حال خرد شدن هستند.

این هنرمند افزود: علاوه بر جعبه‌ها، طراحی‌های دیگری روی دفترچه‌های بیمه انجام دادم. این کار از یک سو اشاره به افزایش نیاز به دارو و درمان در دوره کرونا بود و از سوی دیگر همزمان با این دوران دفترچه‌های کاغذی کارکرد خود را از دست داد و همه نسخه‌ها اینترنتی شد و به این ترتیب دفترچه‌های بیمه کارایی خود را از دست داد.

او با بیان اینکه در آثارش فضاسازی نکرده و فقط پرتره و فیگور انسان را کشیده است گفت: بیشتر روی فرم تأکید داشتم و در حال جستجو برای رسیدن به فرم‌های پرتره و فیگور انسان بودم. بافت‌های مختلف را با چاپ دستی، رنگ روغن، اکریلیک، جوهر و… در کار‌ها به وجود آوردم و لایه لایه با مواد مختلف کار کردم.

این هنرمند اهل لاهیجان ادامه داد: به عنوان یک هنرمند شهرستانی خوشحالم که گالری اِو به نمایش آثار هنرمندان تهرانی بسنده نکرده است زیرا ورود به گالری‌های تهران برای ما بسیار دشوار است. من تا به حال در لاهیجان، رشت، اصفهان، سنندج و… نمایشگاه داشته‌ام و این بار گالری اِو به من اعتماد کرد و توانستم در تهران نیز نمایشگاه انفرادی داشته باشم.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم