دیدن این نقاشی‌ها حسی نفس‌گیر دارد

یک پژوهشگر معتقد است که هنرمند در نمایشگاه «من ملک‌ بودم و فردوس برین‌ جایم‌ بود» با مساله‌ بارداری به گونه‌ای شخصی، واقعی و به دور از ترحم‌خواهی مواجه شده است.

دیدن این نقاشی‌ها حسی نفس‌گیر داردبه گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری صبا، نمایشگاه طراحی‌های سحر نهاوندی‌نژاد به نام «من ملک‌ بودم و فردوس برین‌ جایم‌ بود» تا ۴ خردادماه در گالری والی برپا بود.

نمایش این آثار بهانه‌ای بود تا ثنا ولدخانی مترجم و پژوهشگر هنر طی یادداشتی به نگاه این‌ هنرمند در طراحی زنان باردار پرداخت.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

«در تاریخ هنر، نقاشی‌‌ها و طراحی‌هایی از زنان باردار وجود دارد که اغلب توسط مردان به تصویر درآمده بودند و به نوعی ثبت تغییرات فرمی بدن زنانه بودند، همچون طراحی هانس هولباین از سیسلی هرون و یا پرتره‌ی آیدا اثر آگوست جان. در تاریخ هنر اخیرتر هم سلف-پرتره‌ شانتال جاف و طراحی جالب توجه الکترا اثر جنی سویل را می‌بینیم که در آن خط‌ها و بدن‌ها جلوی چشمانمان متکثر می‌شوند.

سویل می‌گوید: شما وقتی باردار هستید خود را بازتولید می‌کنید، درست همانطور که خطوط خود را بازتولید می‌کنند.

اما به گمان من آنچه از این آثار به‌دست نمی‌آید و یا نادیده انگاشته می‌شود ترس و اضطراب نسبت به وضعیت جدید و موجودی زنده درون خود است. چراکه تمام احساسات زنانه نسبت به حمل یک موجود زنده‌ دیگر درون خود صرفا در راستای ارج نهادن این وضعیت نیست.

آثار سحر نهاوندی برای من از این رو اهمیت پیدا می‌کنند که هنرمند در آنها با مساله‌ بارداری به گونه‌ای شخصی، واقعی و به دور از ترحم‌خواهی مواجه شده است، و نه چیزی که دیگران از او انتظار دارند.

لیندا ناکلین در کتاب «زن، هنر و قدرت…» می‌گوید زنان نباید خودشان را از زاویه‌ دید قدرت مسلط ببینند و باید بتوانند با مسائل‌شان کاملا رو در رو شده بدون اینکه حس ترحم به خود داشته باشند.

همچنین جان برجر در کتابش «روش‌های دیدن» می‌نویسد: مردان به زنان نگاه می‌کنند و زنان خودشان را به عنوان کسانی که به آنها نگاه می‌شود، می‌بینند.

این امر دقیقا خلاف آن چیزی است که در آثار نهاوندی دیده می‌شود. او کلیشه‌های همیشگی زنان به عنوان ابژه‌های زیبا و چشم‌نواز و یا ستایش پرورش موجودی درون خود را به چالش می‌گیرد. او درونی‌ترین بخش بدن زنانه یعنی رحم را در معرض نمایش می‌گذارد، با موجودی نامعلوم درون آن و وضعیتی تنگ و نفس‌گیر.

این وضعیت به گونه‌ای ترسیم شده که مخاطب نیز با دیدن آثار حسی نفس‌گیر پیدا می‌کند. تجربه‌های هنری جنسیت-محور بسیار به هنر پرفورمنس و بادی-آرت مرتبط‌اند. چراکه در این دو مدیوم بدنمندی آثار بی‌واسطه منتقل می‌شود و جز این، با تجربه‌ مستقیم و چشم در چشم، مخاطب دیگر نمی‌تواند تجربه‌ی زنانه را انکار کند یا نادیده انگارد. علاقه‌ نهاوندی به هنر پرفورمنس و موضوع بدن در آثار پیشین او نیز به چشم می‌خورد و تا به اینجا می‌رسد که دست به نوعی تجربه‌ی گرافیک از سلف-پرتره می‌زند.

نحوه‌ خلق آثار نیز نفس‌گیراند. خطوط و هاشورهایی با مداد که پروسه‌ای طولانی برای خلق هر اثر در چنین ابعادی داشته است. گنجاندن ترکیبی از زوایا و هندسی‌ها که راه را بر هر فراری می‌بندند و موجب می‌شوند فیگورها به دام افتاده‌تر به نظر رسند. مامن امنی که چاره‌ای هم جز آن نیست، احساساتی را در حامل خود به وجود می‌آورد که می‌تواند (سوا از لذت‌بخشی) ترسناک، اضطراب‌زا یا حتی نامعلوم باشد.

ثنا ولدخانی

اردیبهشت ۱۴۰۱»

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم