احسان گرمسیری از نمایشگاه آثارش در گالری سیحون می‌گوید | دوگانه‌های وجود

گروه تجسمی هنرآنلاین: نمایشگاه آثار احسان گرمسیری با عنوان «از مجموعه تبر» در گالری سیحون برپاست. گرمسیری در گفتگو با هنرآنلاین با بیان اینکه ۱۲ مجسمه برنزی با پایه‌های آهنی در این مجموعه به نمایش درآمده است گفت:‌ایده اولیه این آثار سال ۹۳ شکل گرفت اما به صورت متمرکز در یک سال اخیر روی آثار این نمایشگاه کار کردم.

گرمسیری ادامه داد: موضوع اغلب کار‌هایم تضاد دوگانه انسان‌ها است. این تضاد دوگانه در هر چیزی وجود دارد مانند شب و روز، زن و مرد و… ولی من بیشتر تضاد درونی انسان مدنظرم است و سعی کردم تقابل خیر و شر که می‌تواند به تکامل بیانجامد را به صورت نمادین در آثارم بیاورم. خطوط نرم و سیال به عنوان نماد زنانگی و بُعد خیر در کنار خطوط اکسپرسیو و گوشه‌های تیز و برنده به عنوان نماد خشونت و بُعد شر در کنار هم نشسته است و فرم کامل شده‌ای از دل این‌ها درآوردم.

این هنرمند افزود: فرم آثارم الهام گرفته از سر تبر‌های مفرغی لرستان است که مربوط به سه هزار سال پیش است و در موزه‌های مختلف نگهداری می‌شود. ویژگی‌هایی که در ذهنم بود و می‌خواستم آن‌ها را در فرمی پیاده کنم در این سر تبر‌ها وجود داشت و من تلاش کردم به نسبت دانش مجسمه‌سازی که داشتم این‌ها را دفرمه کنم و سعی کردم آنچه در ذهنم هست در قالب فرم انتزاعی شکل دهم.

او با بیان اینکه بیشتر مخاطبان متوجه این ارتباط نمی‌شوند گفت: مخاطب عام که تبر‌های لرستان را ندیده است متوجه این شباهت نمی‌شود اما با توجه به عنوان نمایشگاه برایشان سؤال می‌شد که ربط این آثار به تبر چیست. اما کسانی که کار‌های قبلی مرا دیده بودند متوجه می‌شدند که رنگ و بویی از سرتبر‌های مفقودین و حسی از آن‌ها در کار‌هایم وجود دارد و فکر می‌کنم موفق بودم که حس و حال مفرغ‌های لرستان را در کار‌هایم بیاورم.

گرمسیری ادامه داد: از لحاظ فرمی تلاش می‌کردم از تبر‌ها فاصله بگیرم، زیرا آن‌ها متعلق به یک دوران دیگر بوده و توسط افرادی با طرز فکر‌های دیگر ساخته شده بودند و ممکن بود جنبه کاربردی یا حتی تزیینی داشته باشند. ولی من این فرم‌ها را از جنبه تزئینی و کاربردی آن‌ها خارج کرده و به عنوان یک فرم مینی مال به آن‌ها نگاه کردم، هرچند جزییاتی مانند سوراخ‌هایی که در آن‌ها وجود داشت را در کار‌هایم استفاده کردم.

او با بیان اینکه با دفرمه کردن تبر‌ها سعی کرده فرم‌های سیالی به وجود بیاورد گفت: قسمت برنده تبر حالت منحنی دارد و من از آن استفاده کردم تا بخش لطیف کارم را نشان دهد و زائده‌های تیزی که برای شکستن روی تبر وجود داشته است را برای بخش خشن کارم استفاده کردم.

گرمسیری با بیان اینکه آثارش به روش ریخته‌گری و پرداخت ساخته شده است، درباره متریال کار خود گفت: فرم آثارم به شکلی است که لازم بود با برنز ساخته شوند. به خاطر وجود لبه‌های تیز و ظرأفت‌هایی که دارند نمی‌توانستم به سراغ سنگ یا چوب بروم و از بین فلزات هم بهترین متریالی که می‌توانست مناسب اجرای چنین فرمی باشد برنز بود. البته سرتبر‌های لرستان نیز برنزی بودند و این آثار با حفظ وحدت متریال می‌تواند در ادامه آن‌ها، اما به شکلی دیگر باشد.

گرمسیری ادامه داد: در چند سال گذشته که روی تبر‌های لرستان کار می‌کنم آثاری در قالب سه مجموعه متفاوت با سه فرم را شکل داده‌ام که تعدادی از آن‌ها را در سمپوزیوم‌ها با مواد مختلف در ابعاد بزرگ شهری ساختم. اما این نخستین مجموعه نمایشگاهی است که ارائه کرده‌ام و دو مجموعه بعدی را نیز در آینده نمایش خواهم داد.

نمایشگاه آثار حجمی احسان گرمسیری با عنوان «از مجموعه تبر» تا ۱۱ خرداد در گالری سیحون به نشانی خیابان وزرا، خیابان چهارم، پلاک ۱ برگزار می‌شود.

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم