افتتاح دو نمایشگاه «شهر آسمانی» و «نوبت ظفر» در حوزه هنری و کارگاه «روایت یاران» در مسجد جامع خرمشهر

به گزارش هنرآنلاین، به مناسبت چهلمین سالروز آزادسازی خرمشهر، نمایشگاهی با عنوان «شهر آسمانی» که شامل آثاری از گنجینه حوزه هنری و تازه‌ترین آثار نقاشی کاظم چلیپا، مرتضی اسدی، غلامعلی طاهری، عبدالحمید قدیریان، کامیار صادقی و محمد اسدی جوزانی است، افتتاح شد.

سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری درباره این نمایشگاه توضیح داد: وقتی مناسبت‌های سال ۱۴۰۱ را بررسی کردیم، متوجه شدیم که در برخی از آنها واقعاً کار کمی از سوی حوزه هنری صورت گرفته است و به این نتیجه رسیدیم که هم باید کاری فاخر و درخور تولید شود تا در دل موزه انقلاب جای بگیرد و هم ظرفیت گنجینه حوزه هنری نیز آن را در برگیرد. در کنار ساخت ۳ تندیس از شهدای شاخص مرتبط با آزادسازی خرمشهر، آثار نقاشی به اساتید مطرح نقاش، سفارش داده شد و خوشحالیم که آثاری فاخر از اساتید کاظم چلیپا، مرتضی اسدی، غلامعلی طاهری، عبدالحمید قدیریان، کامیار صادقی و محمد اسدی جوزانی خلق شده و امروز رونمایی شدند.

وی همچنین بیان کرد: اتفاق خوبی که افتاد این بود که ما در حوزه حجم و مجسمه، دوست داشتیم برای شهیدان شاخص در خرمشهر کاری صورت بگیرد که فردا از ۳ تندیس شهیدان وزوایی، محمدی و جهان آرا در فضای شهری خرمشهر رونمایی خواهد شد.

شجاعی طباطبایی افزود: نادر قشقایی تندیس شهید محمد جهان آرا، استاد گروسیان، تندیس شهید محسن وزوایی و استاد قدرت معماریان نیز تندیس شهید بهنام محمدی را خلق کرده‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: امسال در مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری یکسری اولویت‌ها را در نظر گرفتیم تا بر اساس آنها و تقویم نمایشگاهی که داریم، نیم نگاهی هم به آثار گنجینه داریم. همچنین توجه داریم که اگر کاری فاخر در رابطه با آن رویداد و رخداد صورت نگرفته یا تعداد کمی هستند، برنامه ریزی شده که آثاری تولید و نمایشگاهی برای آن در نظر بگیریم.

نمایشگاه نقاشی «شهر آسمانی» تا ۱۱ خردادماه در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری برپا خواهد بود.

عکس‌های دیده نشده از عملیات بیت المقدس در گالری خانه عکاسان ایران

نمایشگاه عکس «نوبت ظفر» که شامل عکس‌هایی دیده نشده از گنجینه خانه عکاسان ایران و از عملیات بیت المقدس است، صبح امروز دوشنبه دوم خردادماه با حضور مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری، سیدمسعود شجاعی طباطبایی، مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، سیداحسان باقری رییس خانه عکاسان ایران، فرهاد سلیمانی عکاس پیشکسوت و جمعی از علاقمندان و هنرمندان افتتاح شد.

مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری درباره رویداد «شهر آسمانی» و نمایشگاه «نوبت ظفر» گفت: به مناسبت چهلمین سالروز آزادسازی خرمشهر، سعی کردیم در همه عرصه‌های هنری هنرمندان را درگیر تولید اثر برای خرمشهر کنیم. به همین دلیل دو رویداد نمایشگاه نقاشی «شهر آسمانی» و نمایشگاه عکس «نوبت ظفر» را در تهران و محل حوزه هنری داریم. عکس های «نوبت ظفر» شامل ۳۱ فریم از عکس‌های دیده نشده از خرمشهر و عملیات بیت المقدس است.

سیداحسان باقری نیز درباره این نمایشگاه بیان کرد: در «نوبت ظفر» عکس‌هایی دیده نشده از عملیات بیت المقدس که عملیات آزادسازی خرمشهر بوده است، داریم که بخشی از فضای عملیات و شروع آزادسازی را در برمی‌گیرد.

وی همچنین گفت: این عکس‌ها از ۶ استاد عکاسی محمدحسین حیدری، امیرعلی جوادیان، سعید صادقی، محسن راستانی، محمد فرنود و یک عکاس گمنام است که در گنجینه خانه عکاسان ایران نگهداری می‌شوند و در این نمایشگاه برای اولین بار به نمایش درآمدند.

نمایشگاه عکس «نوبت ظفر» تا ۲۵ خردادماه در گالری شماره یک خانه عکاسان ایران در حوزه هنری برقرار خواهد بود.

روایت یاران، تصویرگر جهان آرا شد

به همت انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح، کارگاهی در مسجد جامع خرمشهر با عنوان «روایت یاران» برگزار می شود. این کارگاه از اول خرداد برپا شده و تا سوم خرداد ماه نیز ادامه خواهد داشت.

در این کارگاه موضوع و محور، شهید محمد جهان آرا است. هنرمندان حاضر در این ورکشاپ به اشکال مختلف رشادت و ایثار این شهید‌ والا مقام را تصویر می‌کنند. امید قادری بختیار سامه، منوچهر ایلیای و محسن موسوی از جمله هنرمندان نقاش خوزستانی هستند که در این کارگاه حضور دارند.

محمد حبیبی مدیر مرکز هنرهای تجسمی روایت فتح نیز در این کارگاه به عنوان مدیر برگزارکننده حضور دارد. وی با بیان اینکه چنین کارگاه هایی در سراسر ایران برگزار خواهد شد تا با زبان هنر، شهدا و مفاخر این سرزمین با زبانی زیبا برای نسل جوان معرفی شود، تأکید کرد: کارگاههایی نظیر روایت یاران اتفاقی است ‌که قرار است در سراسر ایران رخ دهد، البته این بار تلاش می کنیم کارگاههای مورد نظرمان حتماً از هنرمندانی استفاده کنیم‌ که بومیان منطقه هستند. به عنوان مثال در کارگاه امروز هنرمندان حاضر، همگی خوزستانی هستند.

این کارگاه امروز، دوم خردادماه در‌ محوطه مسجد جامع خرمشهر در حال برگزاری است و فردا همزمان با سوم خرداد طی مراسمی قرار است از آثاری که در این ورک شاپ تهیه شده، رونمایی به عمل آید.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر روزنامه هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم