تصویری از عشق در نمایشگاه «آن لحظه ناب»

به گزارش هنرآنلاین، نمایشگاه «آن لحظه ناب» از ۹ تا ۱۴ اردیبهشت ماه در گالری گلستان و به صورت مجازی برگزار شد. لیلا نادری دلپاک، هنرمند نقاش و تصویرساز، شکل‌گیری نمایشگاه «آن لحظه ناب» را برگرفته از اشعار مولانا دانست و در این باره گفت: اشعار کهن همواره موضوعی جذاب برایم بوده‌اند بنابراین همیشه از آنان الهام گرفته‌ام. آثار مربوط به این نمایشگاه نیز برگرفته از شعر معروف حضرت مولانا است که در آن می‌فرمایند: پوشیده چون جان می‌روی اندر میان جان من/ سرو خرامان منی‌ای رونق بستان من/ چون می‌روی بی‌من مرو‌ای جان جان بی‌تن مرو/ وز چشم من بیرون مشو‌ای شعله تابان من

او افزود: این جملات مرا به تفکر عمیقی واداشت، به همین خاطر سعی کردم که در آثار این نمایشگاه، اتفاقی را که به واسطه عشق در درون انسان امروزی رخ می‌دهد، نشان دهم.

این هنرمند درباره تأکید بر جنسیت زن در این نمایشگاه، اظهار کرد: بخش مهمی از پژوهش‌ها و آثارم که سال‌ها بر روی آن کار کردم، مربوط به زن بود. در این پژوهش‌ها دریافتم که زیبایی‌شناسی تصویر زن در نگارگری ایرانی برآمده از جایگاه زن از منظر ادیبان است و همواره منبع الهام هنرمندان نگارگر قرارگرفته است.

نادری دلپاک تصریح کرد: در واقع این زیبایی ظاهری زن در ادب فارسی ملاک‌هایی از زیبایی‌شناسی اندام و چهره او را ارائه می‌دهد و شامل نسبت‌ها در شکل و نوع و رنگ‌هاست که اغلب با بیان حالت‌ها نیز در هم آمیخته و شکل کاملی از زیبایی را جلوه‌گر می‌سازد که برگرفته از ادب و عرفان است.

او ادامه داد: در حقیقت، هنرمند آن زمان با عنایت به جلوه‌های عرفانی چهره را نمادی از معشوق حقیقی انسان محل تجلی نور می‌داند و صورتی مهتاب‌گون متصور می‌شود؛ بنابراین من بر آن شدم تا در دنیای امروزی در قالبی زنانه مفهوم عشق را با استفاده از نور، رنگ، نماد و ترکیب با یکدیگر نشان دهم تا بازتابی از معانی پنهان باشد به عنوان مثال سعی کردم که کار را در بی‌صورتی و مهتاب گونگی نشان دهم یا سرخی و گلگونگی گونه را برای نشان دادن برافروختن عشق، مد نظر قرار دادم. البته این به معنای آن نیست که سوژه‌ها کاملاً زنانه بودند بلکه وجود نماد‌ها نشان از حالات لیلی و مجنون نیز هست و عشق نیز تقدیر از آن‌هاست.

نادری دلپاک خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه مجموعه‌ای از عناصر یک مفهوم را منتقل می‌کرد به همین خاطر زن در این آثار جدای از جنسیت و حس ناب عشق، دارای یک فکر و‌اندیشه مستقل است که با استفاده از نماد‌ها و عناصر به تصویر کشیده شده است.

او ادامه داد: این دومین نمایشگاه انفرادی من است و کار قبلی نیز برگرفته از اشعار حضرت حافظ بود. در این نمایشگاه ۲۵ اثر که با تکنیک ترکیب مواد کار شده بود، در ابعاد ۳۵ در ۳۵ ارائه شد.

این هنرمند، درباره دلایل برگزاری آنلاین این نمایشگاه، گفت: قرار بود که این نمایشگاه در سال ۹۹ برگزار شود اما به دلیل پاندومی کرونا و مشکلاتی که پس از آن به وجود آمد، برگزاری این نمایشگاه به تعویق افتاد. در ادامه نیز، این نمایشگاه به دلیل فضایی که هنوز از کرونا پاک نشده، در اردیبهشت ماه سال جاری و به صورت آنلاین برگزار شد.

نمایشگاه گروهی گالری کمال‌الدین بهزاد، چهارمین و پنجمین جشنواره بین‌المللی هنر‌های تجسمی فجر، دومین جشنواره هنر‌های تجسمی تجلی بصیرت، جشنواره مجازی پیامبر اکرم (ص)، جشنواره بازار آثار هنری تهران، نمایشگاه گروهی صد اثر صد هنرمند گالری گلستان طی هفت سال، سومین جشنواره سمفونی لک‌لک‌های تهران، جشنواره شهر‌نگار قم، جشنواره هنری لانزاروته استودیو لاکونه اسپانیا جزایر قناری، نمایشگاه گروهی تصویرسازی گالری لنا، نمایشگاه سالانه تصویرسازی مهان ناخوانده، نمایشگاه سالانه تصویرسازی «ما تصویرگر‌امید هستیم» از جمله سوابق هنری این هنرمند است.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم