نگاهی به نمایشگاه آثار مهدی حسینی در گالری هور | در خلوت درون

گروه تجسمی هنرآنلاین: گالری هور این روز‌ها میزبان نمایشگاهی از آثار مهدی حسینی است، هنرمندی که ویژگی‌های خاص آثارش باعث شده است علاقه‌مندان هنر به راحتی آثار او را شناسایی کنند. در مجموعه جدید هنرمند نیز اگرچه تغیراتی با توجه به شرایط زیست او به وجود آمده است، اما همچنان فضایی آشنا دیده می‌شود.

حسینی آثار جدیدش را در دوران همه‌گیری کرونا به وجود آورده و تغیرات سبک زندگی در این دوران، به آثارش راه یافته است. ماندن در خانه، کم شدن ارتباط با دیگران و در نتیجه یافتن فرصت بیشتر برای پرداختن به خود، اگرچه برای گروهی از انسان‌ها دشوار بود اما برای عده‌ای دیگر فرصتی بود که مغتنم شمرده شد.

بیانیه نمایشگاه مهدی حسینی یک بیت از مولانا است که به خوبی بیانگر محتوای این آثار است: «من نخواهم شد از این خلوت برون/ زآنکه مشغولم به احوال درون». اگرچه پیش از این هم در آثار حسینی «خلوت» جایگاه مهمی داشته و به یکی از ویژگی‌های اصلی کارش تبدیل شده است، اما در این مجموعه خلوت و تنهایی از نگاهی دیگر به تصویر کشیده شده است.

با نگاهی کلی به آثار نمایشگاه می‌توان عناصری مشترک را مشاهده کرد. کرکره پنجره، نرده ایوان، لبه پشت بام، دیوار‌ها و فنس‌ها و… که همگی به صورت جزیی از یک کل بزرگتر انتخاب شده و در کادر نقاش جا گرفته‌اند، یادآور هنرمندی هستند که در تنهایی و خلوت خود به محیط اطراف می‌نگرد و آنچه را می‌بیند با آوردن روی بوم جانی دوباره می‌بخشد. دیوار و نرده و فنس اگرچه می‌تواند حسی از محبوس شدن و تنهایی و غم را تداعی کند، اما درونیات هنرمند و نگاه روشن او به زندگی باعث می‌شود مخاطب با دیدن این تصاویر هیچ حس منفی نداشته باشد.

یکی از نکات بارز در این آثار وجود تکرار است، چیزی که در روز‌های یکنواخت و بدون تغیر قرنطینه بسیار ملموس و باعث آزار بسیاری از مردم بود. در آثار حسینی این تکرار علاوه بر فضا‌های مشابه، با خطوط موازی که در کادر‌ها تکرار شده‌اند به چشم می‌آید. ردیف میله‌های آهنی که دریچه فاضلاب یا نرده‌های ایوان را شکل می‌دهند و سایه‌های آن‌ها که روی زمین افتاده است، خطوط عمودی و افقی دیوار‌ها و لبه‌ها، کرکره‌هایی که مقابل پنجره قرار گرفته و منظره بیرون را مخدوش می‌کند و…. نمادی از این تکرار مداوم هستند.

تنالیته آبی و استفاده از تعداد اندک رنگ‌های خاموش، که به صورت تخت روی بوم قرار می‌گیرند از ویژگی‌های بارز نقاشی‌های مهدی حسینی است که در این مجموعه نیز دیده می‌شود. همین فضای رنگی و آرامشی که در آن هست باعث می‌شود با وجود پرداختن به فضا‌های محدود و تکراری، با شهری خاکستری و دلگیر مواجه نشویم و به جای آن گوشه‌ای دنج و راحت را می‌بینیم که دلخواه ماست و در آن می‌توانیم به دنبال خود باشیم.

نماشگاه آثار مهدی حسینی تا ۱۶ اردیبهشت در گالری هور به نشانی خیابان مطهری، خیابان میرزای شیرازی شمالی، کوچه نعیمی، شماره ۱۲ برپاست.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم