جزییات نوزدهمین جشن تصویر سال/ داوران این دوره معرفی شدند

نشست خبری نوزدهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر با توجه به ادامه پاندمی کرونا و اوج‌گیری سویه‌ تازه‌ آن برگزار نشد و سیف‌اله صمدیان دبیر جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر با ارایه گزارشی تصویری به تشریح مهم‌ترین رویدادهای تصویرسال ۱۴۰۰ پرداخت.

جزییات نوزدهمین جشن تصویر سال/ داوران این دوره معرفی شدند
به گزارش صبا به نقل از دبیرخانه تصویر سال، شروع نوزدهمین نمایشگاه جشن تصویر سال ساعت ۱۶ روز جمعه ششم اسفند ۱۴۰۰ در همه‌ گالری‌های خانه هنرمندان ایران است و جشنواره فیلم تصویر با فیلم «کیارستمی مشغول کار است» ساخته سیف‌اله صمدیان که به سفارش مرکز ژرژ پمپیدو فرانسه ساخته شده و نخستین‌بار است که در ایران به نمایش در می‌آید، خواهد بود.

دبیر جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر در این نشست یک نفره با بیان اینکه کرونای نامرد دو سال است که ما را از دیدن خبرنگارانی که هر سال در سالن امیرخانی خانه هنرمندان دور هم جمع می‌شدیم محروم کرده، تاکید کرد که امیدوارست به پرسش‌های احتمالی آنها با توضیحاتی که می‌دهد، پاسخ بگوید.

سیف الله صمدیان عنوان کرد: نوزده دوره با این دوره‌ای که می‌آید از جشن تصویر سال گذشت طبیعتا احتیاجی نیست بگویم که این یک از کجا آمد و نُه کجا به آن وصل شد بر ما چه گذشت و چه حال فرهنگی و هنری خوبی به همت مدیران همه‌ دوره‌های خانه‌ هنرمندان ایران در خانه‌ای مشترک با تمام هنرمندان هم مدعو، پیشکسوت و پیشگام و هم جوانان جویای نام و حتی گمنام در این سال‌ها داشتیم.

او افزود: امسال مثل همیشه بخش آزاد و مسابقه‌ جوانان زیر ۲۵ سال را در پنج شاخه عکاسی، گرافیک پوستر، کاریکاتور و جشنواره فیلم تصویر با فیلم‌های زیر ۱۵ دقیقه و بالای ۱۵ دقیقه داریم.

دبیر جشن تصویر سال از جایزه‌ عکاس مطبوعاتی سال وحید ابد که عکس‌های مستند و خبری سال را بررسی و با رای هیات داوران بخش عکس عکاس سال از نگاه جشن تصویر سال انتخاب می‌کند، گفت.

او با اشاره به بخش مسابقه عکس ایران ما که در هفت دوره‌ گذشته بدون محدودیت سنی برگزار شده است و از بخش عکس‌های موبایلی به عنوان بخش بسیار جذاب و جهان‌گیر یاد کرد.

افغانستان در چهار دهه‌ گذشته

بخش ویژه‌ نوزدهمین جشن تصویر سال افغانستان در چهار دهه‌ گذشته است صمدیان خبر داد به دلیل محدودیت فضای خانه هنرمندان ایران این بخش در یکی از فرهنگسراها که احتمالا فرهنگسرای نیاوران خواهد بود حوالی عید نوروز برگزار خواهد شد.

شب‌هایی تماما مخصوص برای همراهانی که رفتند

سیف الله صمدیان بیان کرد: سال ۱۴۰۰ خیلی‌ها از میان ما رفتند همراهان تصویر که از نخستین دوره‌های برگزاری در کنار تصویر سال بودند. عزیزان و بزرگانی چون کامبیز درم‌بخش، مهرداد ذوالنور، ایران درودی، فرشته طائرپور، عطا امیدوار و…

او  گفت: برای کامبیز درم‌بخش و مهرداد ذوالنور در گالری ممیز فضایی را به آثار این هنرمندان اختصاص داده ایم که طی هجده دوره گذشته خودشان برای نمایش به تصویر سال ارایه‌ کرده‌اند به علاوه در تصویر سال نوزدهم شبی به کامبیز درم‌بخش اختصاص داده شده که فیلم «سینمای کاغذی» ساخته جواد آتشباری نمایش داده خواهد شد.

دبیر این رویداد هنری اظهار کرد: مراسمی هم برای ایران درودی عزیز که همیشه در کنار تصویر سال بوده و حمایت‌های بسیار صمیمانه‌ای داشته، برگزار می‌شود.

صمدیان خبر داد: شبی هم به فرشته طائرپور که هم خودش و هم دختر نازنینش غزل شاکری همیشه در کنار تصویر سال بودند، اختصاص داده شده که با نمایش فیلم «آینه‌های روبه‌رو» به تهیه کنندگی زنده‌یاد فرشته طائرپور همراه خواهد بود که تداعی و بزرگداشتی برای این تهیه‌کننده عرصه‌ سینمای کودک و بزرگسال است.

دبیر جشن تصویر سال اعلام کرد: عطا امیدوار آرشیتکتی که هم عکاس بود هم نقاش، هم مستندساز و در اکثر فضاهای نمایشگاهی سال‌های اخیر حضور داشت و فیلم مستند می‌گرفت. به یاد او هم مراسمی ویژه‌ای خواهیم داشت که با نمایش مستندی از من باعنوان «بم؛ روز سوم، روز دهم» همراه است که در آن فیلم امیدوار نقشی بسیار مهم و تاثیرگذار دارد.

«در ستایش تصویر» دو هنرمند شاخص

در تجلیل از دو بزرگ هنر تصویری ایران که به غنای تصویری ایران کمک کرده اند برنامه‌ «در ستایش تصویر» به روال سال‌های اخیر برگزاری جشن تصویر سال تدارک دیده شده است.

سیف‌اله صمدیان عنوان کرد: سیزدهم اسفند همزمان با روز تولد نود سالگی فخرالدین فخرالدینی از پیشگامان عکاسی پرتره در ایران آیین تجلیلی برای این هنرمند برگزار خواهد شد.

او اضافه کرد: آیین تجلیل از قباد شیوا که از سی سال قبل تا الان چه با «مجله‌ تصویر» چه با طراحی پوستر جشن تصویر سال یا با ارایه‌ آثار سالانه‌ خودش در بخش پوستر همیشه در کنار ما بوده، برگزار می‌شود.

 

معرفی داوران

طبق اعلام سیف‌اله صمدیان مهدی مهدیان، مازیار زند و فرشید پارسی‌کیا در بخش پوستر، احمد عربانی، جمال رحمتی و پیام پورفلاح در بخش کاریکاتور و  علی قلم‌سیاه، کیمیا رهگذار و عباس کوثری در بخش عکس داوران نوزدهمین جشن تصویر سال هستند.

پیروز کلانتری، پریوش نظریه، حمید باباوند و سهند صمدیان هیات انتخاب جشنواره فیلم تصویر بودند و برای مسابقه فیلم‌های زیر ۲۵ سال مثل همیشه رخشان بنی‌اعتماد در کنار ما خواهد بود که همراه با ساعد نیک‌ذات و سامان مقدم آثار را داوری می‌کنند.

اما حکایت پروژه‌های منتخب تصویر سال

دبیر جشن تصویر سال به پروژه‌های تصویری سال اشاره کرد و گفت: پروژه‌های منتخبی در تصویر نوزدهم در نظر گرفته شده است که امسال از هنرمندان عکاس، پروژه‌ نیم قرن عکاسی علی قلم‌سیاه را داریم که مروری بر آثار عکاسی در بخش‌های مختلف طبیعت، مستند اجتماعی و ورزش اوست.

صمدیان بیان کرد: پروژه‌ چهره‌های فرهنگ و هنر ایران که توسط مهرداد اسکویی از سال های دور تاکنون در حال تکمیل است در تصویر نوزدهم ارایه خواهد شد.

او در پایان بیان کرد: علی نیک‌رفتار با پروژه چهار دهه عکاسی سینما و ابراهیم خادم بیات با مجموعه‌ عکاسی خلاقه پیکان، اسب و درخت دیگر پروژه‌های تصویری امسال را عرضه کرده‌اند و پروژه عکاسی افغانستان هم در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۲ روایت مجید سعیدی از این کشور بحران‌زده است.

نوزدهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر که از ششم اسفند ۱۴۰۰ در خانه هنرمندان ایران آغاز می‌شود تا ۲۶ همین ماه و در روزهای تعطیل عید نوروز ۱۴۰۱ ادامه دارد.

آیین پایانی و معرفی برگزیدگان نوزدهمین جشن تصویر سال بیستم اسفند خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم